Χρονόμετρο
header banner

    ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Μεγάλη νίκη για Βρασίδα, φωνές από Καρβάλη στην Ελευθερούπολη, με το δεξί Βύρωνας, Χαλκερό, Δόξα Θεολόγου

    Δημοσιεύτηκε στις

    Ο Βρασίδας Νέας Περάμου πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής, καθώς στην πρεμιέρα της Α’ κατηγορίας και στο ντεμπούτο του Θωμά Ματρακούκα στον πάγκο επικράτησε στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής με 1-0 της ΑΕ Καβάλας, με σκόρερ τον Δημήτρη Καλτσιδη.

    Ο Ορφέας επικράτησε με το ίδιο σκορ (1-0) στην Ελευθερούπολη της Νέας Καρβάλης, όμως οι άνθρωποι του Ναζιανζού δικαιολογημένα διαμαρτύρονται για τον μη καταλογισμό πέναλτι σε μαρκάρισμα του Πασχαλίδη πάνω στον Μακαρίδη πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Νίκη με 1-0 και για τον Φρίξο Πλατανοτόπου

    Στα παιχνίδια της Κυριακής, η Δόξα Θεολόγου πέρασε με το εμφατικό 0-3 από την έδρα του Ολυμπιακού Καβάλας, ενώ ο Βύρωνας νίκησε με 4-1 τον Θεαγένη και είναι οι ομάδες που μοιράζονται την κορυφή μετά την πρώτη αγωνιστική.

    Με το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα και ο Ατρόμητος Χαλκερού, που επικράτησε με 2-0 του νεοφώτιστου, αλλά ενισχυμένου Άρη Πηγών, ενώ σκορ και θέαμα στα Λιμενάρια με την τοπική Αναγέννηση και τον Μ.Α. Φιλίππων να μένουν στο τελικό 3-3!

    Στη Β’ κατηγορία και στον 3ο όμιλο, ο Μ.Α. Ορφανίου πήρε το ντέρμπι στις Ελευθερές με τον Κεραυνό, επικρατώντας με 0-1, ενώ με το δεξί μπήκαν Απόλλων Χρυσοχωρίου, Κεραμωτή στον 1ο όμιλο, που έχουν υψηλές βλέψεις.

     

    Α’ ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ-1η αγωνιστική

    Φρίξος Πλατανοτόπου-Κεραυνός Κρηνίδων 1-0

    Βρασίδας Ν. Περάμου-ΑΕ Καβάλας 1-0

    Ορφέας Ελευθερούπολης-Ναζιανζός Ν. Καρβάλης 1-0

    Ολυμπιακός Καβάλας-Δόξα Θεολόγου 0-3

    Αναγέννηση Λιμεναρίων-Μ.Α. Φιλίππων 3-3

    Βύρωνας-Θεαγένης 4-1

    Ατρόμητος Χαλκερού-Άρης Πηγών 2-0

     

    Β’ ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ-1ος όμιλος

    1η αγωνιστική

    Ποσειδών Καβάλας-Α.Ο. Ποταμιάς 1-0

    Μακεδονικός Αγιάσματος-Πανιώνιος Ξεριά 0-0

    Φάρος Μαριών-Κεραμωτή 1-8

    Μαίανδρος Γέροντα-Μυρμιδόνες 2-1

    Απ. Χρυσοχωρίου-Ποντιακός Ποντολιβάδου 2-0

    Αίας Παναγίας-Ατρόμητος Λεκάνης 4-0

     

    Β’ ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ-2ος όμιλος

    1η αγωνιστική

    Ηρακλής Καβάλας-Μακεδονικός Αμισιανών 1-2

    ΠΑΟ Καβάλας-Άγιος Λουκάς 2-0

    Ελπίδες Καβάλας-Κεραυνός Καλλιράχης 0-1

    Ασπίδα Πολυστύλου-Δόξα Αμυγδαλεώνα 1-1

    Άρης Ζυγού-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β’ 2-3

    Ρεπό: Άρης Πρίνου

     

    Β’ ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ-3ος όμιλος

    1η αγωνιστική

    ΑΕ Πιερέων 2004-Α.Σ. Παγγαίο 5-0

    Α.Ο. Κάρυανης-Αστέρας Φωλιάς 6-3

    Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-Βυζάντιο 0-0

    Κεραυνός Ελευθερών-Μ.Α. Ορφανίου 0-1

    Ατρ. Ακροβουνίου-ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα 1-4

    Ρεπό: Α.Ο. Ελαιοχωρίου

     

     

    Κατηγορία: Slider, Αθλητικά, Ποδόσφαιρο

    Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Μοιρασιά για Πέρνη και ΑΟΚ, νίκη για Αετό, «Χ» ο Νέστος με Καλαμπάκι

    Δημοσιεύτηκε στις

    Ισόπαλοι, χωρίς γκολ, αναδείχθηκαν Κεραυνός Πέρνης και ΑΟΚ, σε φιλικό παιχνίδι, που έγινε το απόγευμα της Κυριακής (16/9) στο γήπεδο της Κεραμωτής.

    Το παιχνίδι δεν είχε πολλές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να είναι βελτιωμένοι, σε σύγκριση με τα προηγούμενα φιλικά τους. Από την άλλη, ο ΑΟΚ εμφάνισε ξανά πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.

    Στα αξιοσημείωτα ότι ο Κεραυνός εμφανίστηκε με τα τρία νέα αποκτήματά του, τον έμπειρο τερματοφύλακα Ρίζο (πέρυσι στην ΑΠΕ Λαγκαδά) και τους επιθετικούς Μαλακό (παλιότερα σε Αιολικός, Διαγόρας Ρόδου) και Κωστόπουλο (Πύδνα Κίτρους, Αχιλλέας Νεοκαισάρειας).

    Ο Κεραυνός, που έπαιξε χωρίς τους Γιουργούση, Γκεοργκίεφ, Γεωργιάδη, Χαριτίδη, είναι πολύ κοντά και στην απόκτηση του μεσοεπιθετικού Ταξιάρχη Μιχαλάκη, που αγωνίστηκε την περίοδο 2016-17 στον Νέστο Χρυσούπολης, αλλά αποχώρησε στα μισά της σεζόν.
    Από τον ΑΟΚ απουσίαζαν δεν έπαιξαν οι τραυματίες Βρονταράς, Ψάλτης και Μπαρέτας.
    Νίκη στο 90′ με Σαββατιανό ο Αετός

    Δυνατό φιλικό τεστ έδωσε και ο Αετός Ορφανού, ο οποίος επικράτησε με 2-1 της ΑΠΕ Λαγκαδά, που έδειξε στοιχεία καλής ομάδας, στην αναμέτρηση που έγινε το απόγευμα της Κυριακής (16/9) στο Οφρύνιο.

    Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με σουτ του Ταχματζίδη μόλις στο 2ο λεπτό, όμως ο Κωνσταντίνου ήταν ψύχραιμος στο τετ-α-τετ στο 25′ κι έφερε το ματς στα ίσα, με το 1-1 να είναι και σκορ ημιχρόνου.

    Ο Αετός ήταν καλύτερος στο β’ μέρος από την ΑΠΕΛ, είχε δοκάρι με τον Κωνσταντινίδη και δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες με τον Γ. Παυλίδη, που πέρασαν ανεκμετάλλευτες, με τον Δραμινό επιθετικό, ωστόσο, να εξιλεώνεται στο 90′, όταν και κέρδισε πέναλτι, με τον Σαββατιανό να είναι εύστοχος και να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

    Παρελθόν από τον Αετό αποτελούν ο μέσος Βαταμίδης και ο στόπερ Τεμπερεκίδης, με τους «ασπρόμαυρους» να αναζητούν στη μεταγραφική αγορά έναν παίκτη, είτε για τα πλάγια της μεσαίας γραμμής (σ.σ. κάτι που θα σημάνει την μετατόπιση του Ελέζι στον άξονα) είτε έναν κεντρικό μέσο.

     

    Μέτριος ο Νέστος, ισόπαλος 1-1 με Καλαμπάκι

    Ο Νέστος υποδέχθηκε το Καλαμπάκι σε φιλικό προετοιμασίας, το απόγευμα του Σαββάτου (15/9), το οποίο έληξε ισόπαλο με 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με τον Σέρβο επιθετικό Μπέλιτς, που έχει καταπλήξει άπαντες με την απόδοσή του στα φιλικά.

    Το συγκρότημα του Καλαμπακίου εκμεταλλεύτηκε το μέτριο πρόσωπο και την κούραση, που έβγαλε η ομάδα της Χρυσούπολης στο β’ μέρος, ισοφαρίζοντας με τον Στάικο στο τελικό 1-1.

     

    Κατηγορία: Slider, Αθλητικά, Ποδόσφαιρο

    Το πρόγραμμα του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής!

    Δημοσιεύτηκε στις

    1η αγωνιστική 14η

    Απόλλων Παραλιμνίου-ΑΟ Καβάλα

    Εθνικός Σιδηροκάστρου-ΠΑΟ Κοσμίου

    Κεραυνός Πέρνης-Ασπίδα Ξάνθης

    Αετός Ορφανού-Ορφέας Ξάνθης

    Άρης Αβάτου-Εθνικός Αλεξ.

    Αλέξανδρος Κιλκίς-Νέστος Χρυσούπολης

    Πανσερραϊκός-ΑΕ Καλαμπακίου

     

    2η αγωνιστική 15η

    Εθνικός Σιδηροκάστρου-Απόλλων Παραλιμνίου

    ΑΟ Καβάλα-Κεραυνός Πέρνης

    ΠΑΟ Κοσμίου-Αετός Ορφανού

    Ασπίδα Ξάνθης-Άρης Αβάτου

    Ορφέας Ξάνθης-Αλέξανδρος Κιλκίς

    Εθνικός Αλεξ.-Πανσερραϊκός

    Νέστος Χρυσούπολης-ΑΕ Καλαμπακίου

    3η αγωνιστική 16η

    Απόλλων Παραλιμνίου-Κεραυνός Πέρνης

    Αετός Ορφανού-Εθνικός Σιδηροκάστρου

    Άρης Αβάτου-ΑΟ Καβάλα

    Αλέξανδρος Κιλκίς-ΠΑΟ Κοσμίου

    Πανσερραϊκός-Ασπίδα Ξάνθης

    ΑΕ Καλαμπακίου-Ορφέας Ξάνθης

    Νέστος Χρυσούπολης-Εθνικός Αλεξ.

     

    4η αγωνιστική 17η

    Αετός Ορφανού-Απόλλων Παραλιμνίου

    Κεραυνός Πέρνης-Άρης Αβάτου

    Εθνικός Σιδηροκάστρου-Αλέξανδρος Κιλκίς

    ΑΟ Καβάλα-Πανσερραϊκός

    ΠΑΟ Κοσμίου-ΑΕ Καλαμπακίου

    Ασπίδα Ξάνθης-Νέστος Χρυσούπολης

    Ορφέας Ξάνθης-Εθνικός Αλεξ.

     

    5η αγωνιστική 18η

    Απόλλων Παραλιμνίου-Άρης Αβάτου

    Αλέξανδρος Κιλκίς-Αετός Ορφανού

    Πανσερραϊκός-Κεραυνός Πέρνης

    ΑΕ Καλαμπακίου-Εθνικός Σιδηροκάστρου

    Νέστος Χρυσούπολης-ΑΟ Καβάλα

    Εθνικός Αλεξ.-ΠΑΟ Κοσμίου

    Ορφέας Ξάνθης-Ασπίδα Ξάνθης

     

    6η αγωνιστική 19η

    Αλέξανδρος Κιλκίς-Απόλλων Παραλιμνίου

    Άρης Αβάτου-Πανσερραϊκός

    Αετός Ορφανού-ΑΕ Καλαμπακίου

    Κεραυνός Πέρνης-Νέστος Χρυσούπολης

    Εθνικός Σιδηροκάστρου-Εθνικός Αλεξ.

    ΑΟ Καβάλα-Ορφέας Ξάνθης

    ΠΑΟ Κοσμίου-Ασπίδα Ξάνθης

     

    7η αγωνιστική 20ή

    Απόλλων Παραλιμνίου-Πανσερραϊκός

    ΑΕ Καλαμπακίου-Αλέξανδρος Κιλκίς

    Νέστος Χρυσούπολης-Άρης Αβάτου

    Εθνικός Αλεξ.-Αετός Ορφανού

    Ορφέας Ξάνθης-Κεραυνός Πέρνης

    Ασπίδα Ξάνθης-Εθνικός Σιδηροκάστρου

    ΠΑΟ Κοσμίου-ΑΟ Καβάλα

     

    8η αγωνιστική 21η

    ΑΕ Καλαμπακίου-Απόλλων Παραλιμνίου

    Πανσερραϊκός-Νέστος Χρυσούπολης

    Αλέξανδρος Κιλκίς-Εθνικός Αλεξ.

    Άρης Αβάτου-Ορφέας Ξάνθης

    Αετός Ορφανού-Ασπίδα Ξάνθης

    Κεραυνός Πέρνης-ΠΑΟ Κοσμίου

    Εθνικός Σιδηροκάστρου-ΑΟ Καβάλα

     

    9η αγωνιστική 22η

    Απόλλων Παραλιμνίου-Νέστος Χρυσούπολης

    Εθνικός Αλεξ.-ΑΕ Καλαμπακίου

    Ορφέας Ξάνθης-Πανσερραϊκός

    Ασπίδα Ξάνθης-Αλέξανδρος Κιλκίς

    ΠΑΟ Κοσμίου-Άρης Αβάτου

    ΑΟ Καβάλα-Αετός Ορφανού

    Κεραυνός Πέρνης-Εθνικός Σιδηροκάστρου

     

    10η αγωνιστική 23η

    Εθνικός Αλεξ.-Απόλλων Παραλιμνίου

    Νέστος Χρυσούπολης-Ορφέας Ξάνθης

    ΑΕ Καλαμπακίου-Ασπίδα Ξάνθης

    Πανσερραϊκός-ΠΑΟ Κοσμίου

    Αλέξανδρος Κιλκίς-ΑΟ Καβάλα

    Άρης Αβάτου-Εθνικός Σιδηροκάστρου

    Αετός Ορφανού-Κεραυνός Πέρνης

     

    11η αγωνιστική 24η

    Απόλλων Παραλιμνίου-Ορφέας Ξάνθης

    Ασπίδα Ξάνθης-Εθνικός Αλεξ.

    ΠΑΟ Κοσμίου-Νέστος Χρυσούπολης

    ΑΟ Καβάλα-ΑΕ Καλαμπακίου

    Εθνικός Σιδηροκάστρου-Πανσερραϊκός

    Κεραυνός Πέρνης-Αλέξανδρος Κιλκίς

    Άρης Αβάτου-Αετός Ορφανού

     

    12η αγωνιστική 25η

    Ασπίδα Ξάνθης-Απόλλων Παραλιμνίου

    Ορφέας Ξάνθης-ΠΑΟ Κοσμίου

    Εθνικός Αλεξ.-ΑΟ Καβάλα

    Νέστος Χρυσούπολης-Εθνικός Σιδηροκάστρου

    ΑΕ Καλαμπακίου-Κεραυνός Πέρνης

    Πανσερραϊκός-Αετός Ορφανού

    Αλέξανδρος Κιλκίς-Άρης Αβάτου

     

    13η αγωνιστική 26η

    Απόλλων Παραλιμνίου-ΠΑΟ Κοσμίου

    ΑΟ Καβάλα-Ασπίδα Ξάνθης

    Εθνικός Σιδηροκάστρου-Ορφέας Ξάνθης

    Κεραυνός Πέρνης-Εθνικός Αλεξ.

    Αετός Ορφανού-Νέστος Χρυσούπολης

    Άρης Αβάτου-ΑΕ Καλαμπακίου

    Πανσερραϊκός-Αλέξανδρος Κιλκίς

    Κατηγορία: Slider, Αθλητικά, Ποδόσφαιρο

    ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Ντέρμπι Κεραυνού Πέρνης-ΑΟΚ στη Β’ φάση, «μπάι» πέρασαν Αετός και Νέστος

    Δημοσιεύτηκε στις

    Κέφια είχε η κληρωτίδα το απόγευμα της Τρίτης (11/9), καθώς στο πλαίσιο της κλήρωσης για τη Β’ Φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Καβάλας, που πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της Ένωσης, προέκυψε ένα πολύ σπουδαίο παιχνίδι, αυτό ανάμεσα στον περυσινό πρωταθλητή της Α’ κατηγορίας και νεοφώτιστο στη Γ’ Εθνική, Κεραυνό Πέρνης και τον κάτοχο του Κυπέλλου, ΑΟΚ. Ουσιαστικά, πρόκειται για μια επανάληψη του πρόσφατου Σούπερ Καπ, που κατέκτησαν με νίκη 2-0 οι «κυανόλευκοι» στο «Ανθή Καραγιάννη».

    Όσον αφορά τους άλλους δύο εκπροσώπους της Καβάλας στη Γ’ Εθνική, τον Αετό Ορφανού και τον Νέστο Χρυσούπολης πέρασαν χωρίς αγώνα στους «16». Μπάι πέρασαν ακόμη και οι Βύρωνας, ΑΟ Κάρυανης, Ηρακλής Καβάλας / Δόξα Αμυγδαλεώνα (σ.σ. κρίνεται αύριο ποιος θα προκριθεί), καθώς κι η ΑΕΚ Καβάλας. Υπενθυμίζεται ότι οι αγώνες στη Β’ Φάση είναι νοκ άουτ και σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος ακολουθεί ημίωρη παράταση κι αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

    Εντός των επόμενων ημερών θα ανακοινωθεί το πρόγραμμα και οι ημερομηνίες των αγώνων.

     

    ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ-Β’ Φάση

    Δόξα Θεολόγου-Αναγέννηση Λιμεναρίων

    Θεαγένης-Αίας Παναγίας

    Κεραυνός Πέρνης-ΑΟΚ

    Απόλλων Χρυσοχωρίου-Κεραυνός Ελευθερών

    Μ.Α. Φιλίππων-Βρασίδας Νέας Περάμου

    ΠΑΟ Καβάλας-Φρίξος Πλατανοτόπου

    ΠΟ Κεραμωτής-Ατρόμητος Χαλκερού

    Εν. Παγ. Δρυάδας-Ορφέας Ελευθερούπολης

    Ατρόμητος Ακροβουνίου-Ναζιανζός Νέας Καρβάλης

    Άρης Πηγών-Κεραυνός Κρηνίδων

     

    Κατηγορία: Slider, Αθλητικά, Ποδόσφαιρο

    ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Αγιασμός για τους διαιτητές τη Δευτέρα, διπλώματα στους «νέους»

    Δημοσιεύτηκε στις

    Η Επιτροπή Διαιτησίας της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Καβάλας ενημερώνει όλα τα μέλη της, αλλά και τους παράγοντες και προπονητές των σωματείων του νομού μας, ότι τη Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου θα τελεσθεί ο καθιερωμένος αγιασμός των διαιτητών της Ένωσης μας, ενόψει της νέας ποδοσφαιρικής χρονιάς 2018-2019.

    Τον Αγιασμό, που θα τελεσθεί στην αίθουσα συγκεντρώσεων της ΕΠΣ Καβάλας στις 19:00, μπορούν να παρακολουθήσουν όσοι παράγοντες, αλλά και προπονητές των σωματείων επιθυμούν.

    Στη συνέχεια, θα ακολουθήσει η απονομή διπλωμάτων στους νέους διαιτητές μας, που αποφοίτησαν από την τελευταία σχολή Διαιτησίας και είναι οι παρακάτω:

    • ΚΙΟΥΤΣΟΥΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    • ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
    • ΜΑΥΡΟΜΑΤΗ ΕΙΡΗΝΗ
    • ΝΑΣΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ
    • ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    • ΣΑΚΑΛΟΓΛΟΥ ΛΑΜΠΡΟΣ
    • ΣΙΣΜΑΝΙΔΗΣ ΣΙΜΩΝ
    • ΤΖΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΦΩΤΙΟΣ
    • ΤΡΥΦΙΔΗΣ ΚΛΕΑΝΘΗΣ
    • ΤΥΡΑΚΙΔΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ
    • ΧΡΥΣΟΜΠΟΛΗΣ  ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

     

    Κατηγορία: Slider, Αθλητικά, Ποδόσφαιρο

    ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Με επιτυχία πέρασαν τα τεστ οι Καβαλιώτες διαιτητές

    Δημοσιεύτηκε στις

    Με απόλυτη επιτυχία πέρασαν οι διαιτητές, που ανήκουν στην ΕΠΣ Καβάλας, τις αγωνιστικές δοκιμασίες που έγιναν στη Θεσσαλονίκη την προηγούμενη εβδομάδα. Με την παρουσία της Επιτροπής Διαιτησίας της ΕΠΣ Καβάλας στο γήπεδο υποβλήθηκαν και πέρασαν το τεστ οι παρακάτω διαιτητές της Ένωσής μας:

    • Νατάσα Μυλοπούλου
    • Αθανάσιος Βερνέζης
    • Κωνσταντίνος Δεδονάκης
    • Ανδρέας Ζαχαριάς
    • Φώτιος Καμπερίδης
    • Αναστάσιος Καρασαββαΐδης
    • Αντώνιος Κουκούμης

    Οι παραπάνω διαιτητές υπεβλήθησαν την ίδια ημέρα και σε γραπτές δοκιμασίες, των οποίων τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν από την ΚΕΔ/ΕΠΟ εντός των προσεχών ημερών.

    Κατηγορία: Slider, Αθλητικά, Ποδόσφαιρο

    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Νέος τεχνικός ο Πέτρος Τσιάρας

    Δημοσιεύτηκε στις

    Ο Πέτρος Τσιάρας θα είναι ο νέος τεχνικός του Ολυμπιακού Καβάλας, στην επιστροφή των «ερυθρόλευκων» στην Α’ κατηγορία της ΕΠΣ Καβάλας.

    Μάλιστα, ο Π. Τσιάρας ήταν στον πάγκο του Ολυμπιακού στο παιχνίδι του Κυπέλλου της ΕΠΣΚ απέναντι στον Βύρωνα Καβάλας για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

    Ο έμπειρος τεχνικός επιστρέφει σε πάγκο ανδρικής ομάδας μετά από αρκετά χρόνια, αφού το τελευταίο διάστημα είχε την επίβλεψη τμημάτων υποδομής, ενώ παραμένει στη θέση του προπονητή και στην Ακαδημία του ΠΑΟ Καβάλας.

    Κατηγορία: Slider, Αθλητικά, Ποδόσφαιρο

    Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Ισόπαλοι Αετός και Πέρνη με Μακεδονικό και Καλαμπάκι, ανακοίνωσε Ευθυμιάδη ο Νέστος (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

    Δημοσιεύτηκε στις

    Χρήσιμα συμπεράσματα είχε την ευκαιρία να βγάλει ο προπονητής του Αετού Οφρυνίου, Δημήτρης Σίτσας, με την ομάδα του να αναδεικνύεται ισόπαλη 2-2 με τον Μακεδονικό Θεσσαλονίκης, σε ματς προετοιμασίας, που έγινε το απόγευμα της Κυριακής (9/9) στο Οφρύνιο.

    Το φιλικό είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα πρωταθλήματος, μια και έγινε σε πολύ υψηλό ρυθμό, περιλάμβανε πολλές μονομαχίες, ενώ αμφότερες οι ομάδες άφησαν πολλές υποσχέσεις για τη δυναμικότητά τους μέσα στη διάρκεια της σεζόν.

    Ο Μακεδονικός, που κάνει βλέψεις πρωταθλητισμού, προηγήθηκε με απευθείας φάουλ του -πρώην παίκτη των ΑΟΚ, Βυζαντίου- Δώνη Καρλόπουλου στο 12′, όμως ο Αετός ισοφάρισε με κεραυνό του Γιώργου Παυλίδη από πλάγια θέση στο 43′, με το 1-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.

    Στο 52′, μετά από κόρνερ, ο Λαβιδάς με κεφαλιά έδωσε πάλι προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς, για να διαμορφώσει το τελικό 2-2 ο Ηλίας Μαυρίδης στο 58′, έπειτα από όμορφη συνεργασία με τον Γ. Παυλίδη.

    Την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Αετού έκανε το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα, Στάθης Δαγκούλης, ενώ με τον Μακεδονικό έπαιξε και ο Καβαλιώτης τερματοφύλακας, Ξενοφών Οικονομόπουλος.

     

    Συνθέσεις:

    Αετός Οφρυνίου: Κυφωνίδης, Καζαντζίδης, Κάμπατζης, Κωνσταντινίδης, Παυλίδης Ν., Καραγιαννίδης, Ελέζι, Δαγκούλης, Παυλίδης Γ., Δουμάνης, Βαταμίδης. Έπαιξαν και οι Σαββατιανός, Μαυρίδης, Κωνσταντίνου, Πατσιαβάς, Τεπερεκίδης, Μιχαλής, Προβατίδης, Χρυσικός, Σίλντι και Ζαρωτιάδης.

    Μακεδονικός: Γουμάγιας, Πολιανίδης, Τριανταφυλλίδης, Δούμας, Ζαφειρίδης, Χατζηκωνσταντίνου, Γαρύφαλλος, Ρένο, Καρλόπουλος, Τσουκάνης. Αγωνίστηκαν και οι Οικονομόπουλος, Γεωργιάδης, Λεόνογλου, Λαβιδάς, Δήμου, Μπαρτούση, Γουνόπουλος, Καπαγιαννίδης, Ράικος, Αγγελούδης.

     

    Ισόπαλοι Πέρνη και Καλαμπάκι

    Χωρίς νικητή έληξε η φιλική αναμέτρηση στην Πέρνη ανάμεσα στον τοπικό Κεραυνό και την Α.Ε. Καλαμπακίου, που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου. Η ομάδα του Γιάννη Μαλαματά έδειξε επιθετικές αρετές, βρίσκοντας γκολ από προσπάθειες των Χαριτίδη και Τσάκωνα, όμως και πάλι έδειξε αδυναμίες στο μεσοαμυντικό κομμάτι και δεν αποκλείεται να υπάρξουν σύντομα 1-2 προσθήκες.

     

    Ντόρτια Νέστου στην Κ-20 της Ξάνθης κι επίσημα Ευθυμιάδης

    Το απόγευμα της Παρασκευής (7/9), ο Νέστος βρέθηκε στα Πηγάδια για φιλικό παιχνίδι με την Κ-20 της ΠΑΕ Ξάνθης, με την ομάδα του Κυριάκου Κετσιεμενίδη να επικρατεί τελικά με 0-4, χάρη σε δύο γκολ του στόπερ Ανδρέα Μκρτσιάν και άλλα δύο του Σέρβου επιθετικού Μπέλιτς, που έχει ενθουσιάσει τους πάντες στην περίοδο της προετοιμασίας.

    Επιπλέον, το Σάββατο οριστικοποιήθηκε και η μεταγραφή του Παύλου Ευθυμιάδη στον Νέστο. Ο 29χρονος κεντρικός μέσος προπονούνταν με την ομάδα της Χρυσούπολης εδώ και ένα δεκαήμερο, ενώ είναι γνώριμος του Κετσιεμενίδη, με τον οποίο συνεργάστηκαν στον Άρη Αβάτου. Στο παρελθόν πέρασε ακόμη από Πυρσό Γρεβενών, ΑΕ Ποντίων Ευμοίρου, FK Τσάσλαβ (Β’ Εθνική Τσεχίας), Ατρόμητο Πειραία, ΑΕ Ερμιονίδας, Πανελευσινιακό, ΑΕ Ηράκλειου και ΑΟ Ζευγολατιού Κορίνθου.

    Κατηγορία: Slider, Αθλητικά, Ποδόσφαιρο

    Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Άρεσε ο παθιασμένος ΑΟΚ στο 0-0 με τη Δόξα Δράμας

    Δημοσιεύτηκε στις

    Απέναντι σε μια ομάδα, που έχει πρωταγωνιστικές βλέψεις στη νέα Football League, τη Δόξα Δράμας, ο ΑΟΚ εμφανίστηκε εξαιρετικά ανταγωνιστικός, κάνοντας ίσως την καλύτερη του εμφάνιση στην περίοδο της προετοιμασίας, παρά το 0-0 το απόγευμα του Σαββάτου (8/9) στο «Ανθή Καραγιάννη».

    Παρά το ότι επρόκειτο για παιχνίδι προετοιμασίας και της έλειπαν οι Βρονταράς, Μπαρέττας και Ψάλτης, η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη ήταν σοβαρότατη και με μεγάλη συγκέντρωση, με τον Βασίλη Γαβριηλίδη και τον Αλέξανδρο Τσούτση να είναι οι κορυφαίοι της ομάδας στο α’ 45λπετο.

    Η Δόξα προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα, κάτι που κατάφερε ως το πρώτο 20λεπτο, όμως υστερώντας στο τελευταίο τρίτο στον αγωνιστικό χώρο και σταδιακά ο ΑΟΚ πάτησε καλύτερα και με το πάθος στο παιχνίδι του έβαλε την μπάλα στα καρέ του Πίτκα.

    Οι πολλές αλλαγές μετά το 60ό λεπτό έριξαν κάπως τον ρυθμό του παιχνιδιού, χωρίς να υπάρξουν πολλές τελικές προσπάθειες, με τον ΑΟΚ να είναι τελικά αυτός που κέρδισε τις εντυπώσεις απέναντι σε μια ομάδα με μεγάλο βάθος.

     

    Αναλυτικό ρεπορτάζ στο ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ της Δευτέρας

    Κατηγορία: Slider, Αθλητικά, Ποδόσφαιρο

    Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Έγινε ο καταρτισμός των ομίλων, με Αλέξανδρο Κιλκίς ο 1ος όμιλος, που αγωνίζονται οι ομάδες της Καβάλας

    Δημοσιεύτηκε στις

    Ολοκληρώθηκε -με μεγάλη χρονική καθυστέρηση- το πρωί της Πέμπτης (6/9) στην Αθήνα, η διαδικασία συγκρότησης των 8 ομίλων της Γ’ Εθνικής, για τη νέα σεζόν. Όπως αποφασίστηκε, η κλήρωση για το νέο πρωτάθλημα θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Τετάρτη (12/9, 15.00 στο Γουδί) και η πρώτη σέντρα θα γίνει στις 30 Σεπτέμβρη.

    Στις βασικές διαφοροποιήσεις του Βορρά, ο Αλέξανδρος Κιλκίς «μεταφέρεται» στον 1ο όμιλο, αυτόν της Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης, όπου αγωνίζονται οι ομάδες της Καβάλας, ενώ αφήνει τον 3ο όμιλο για τον 2ο όμιλο ο Ερμής Αμυνταίου μαζί με τον Μελιτέα Μελίτης, ως εκπρόσωποι της Φλώρινας.

    Επίσης, Πιερικός και Αχιλλέας Νεοκαισάρειας, οι ομάδες της Πιερίας, αφήνουν τον 2ο όμιλο και μπαίνουν στον 4ο, με ομάδες Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας, ενώ όλες οι ομάδες της Θεσσαλονίκης συμμετέχουν όπως πέρυσι στον 2ο όμιλο. Αναλυτικά οι όμιλοι:

     

    Γ’ Εθνική 2018-2019

    1ος όμιλος

    ΑΟ Καβάλα
    Αετός Ορφανού
    Νέστος Χρυσούπολης
    Κεραυνός Πέρνης
    Εθνικός Αλεξανδρούπολης
    ΠΑΟΚ Κοσμίου
    Άρης Αβάτου
    Ορφέας Ξάνθης
    Ασπίδα Ξάνθης
    Πανσερραϊκός
    Εθνικός Σιδηροκάστρου
    Απόλλων Παραλιμνίου
    ΑΕ Καλαμπακίου
    Αλέξανδρος Κιλκίς

    Κατηγορία: Slider, Αθλητικά, Ποδόσφαιρο