Χρονόμετρο

ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Απάντηση με το φύλλο αγώνα από τον Αστέρα στον ΑΟΣ

Δημοσιεύτηκε στις

Ο Αστέρας έκανε το 1-0 στο γήπεδο των Ποταμουδίων απέναντι στον ΑΟ Σερρών, με τους φιλοξενούμενους να εκδίδουν μια ανακοίνωση (μάλλον εκτός τόπου και χρόνου), χρεώνοντας την ήττα τους στη διαιτησία και κάνοντας λόγο για ημέρα ντροπής, ζητώντας ταυτόχρονα από την διοργανώτρια αρχή… σεβασμό. Αναλυτικά:

«Ημέρα ντροπής ήταν η σημερινή (σ.σ. το Σάββατο) για το Μπάσκετ μετά τον αγώνα – παρωδία που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο Ποταμουδίων της Καβάλας ανάμεσα στον Αστέρα Καβάλας και τον Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. Δύο άνθρωποι, οι διαιτητές Κανελόπουλος – Ανεστάκης δεν σεβάσθηκαν τον ιδρώτα των αθλητών μας κάνοντας ό,τι “καλύτερο” μπορούσαν από τη πλευρά τους, προκειμένου ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. όχι μόνο να ηττηθεί, αλλά να “εξοντωθεί” στη πιο κρίσιμη φάση του φετινού Πρωταθλήματος.

Τα «εγκλήματα» άρχισαν να λαμβάνουν χώρα στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, με υποδείξεις για ανύπαρκτα φάουλ και τους αντιπάλους μας να εκτελούν διαρκώς βολές. Το “όμορφο” σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο και αυτό είχε ως συνέπεια τρεις βασικοί μας καλαθοσφαιριστές (Λαδιάς [Νo 5], Τερζής [Νο 8], Γιαβρόπουλος [Νο 13]) να μη μπορούν παίξουν άμυνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η θηλιά περάσθηκε για τα καλά στον λαιμό του Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ., με τον Παπαδόπουλο να δέχεται αντιαθλητικό χτύπημα (αγκωνιά) από καλαθοσφαιριστή των γηπεδούχων και τους διαιτητές να είναι εκτός τόπου και χρόνου φτάνοντας στο σημείο να διακόψουν τον αγώνα για 30 λεπτά και να κρατήσουν τα δελτία δύο παικτών μας (Τερζή και Καρακώστα). Στη τέταρτη περίοδο οι δύο ρέφερι έδωσαν τη χαριστική βολή στον Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. φέρνοντας σε πέρας το »θεάρεστο» το έργο τους.

“Κύριοι” αν νομίζετε ότι θα κάτσουμε με σταυρωμένα τα χέρια πλανάσθε πλάνην οικτράν. Είστε πολύ λίγοι για να τα βάλετε με τον Αθλητικό Όμιλο Σερρών, ο οποίος έχει 43 χρόνια ένδοξης Ιστορίας στη Καλαθοσφαίριση. Αναρωτιόμαστε όμως, για ποιο λόγο η Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. δεν όρισε αξιολογημένους διαιτητές στον σημερινό αγώνα των Πλέι-Οφ; Επιθυμεί η διοργανώτρια αρχή οι αγώνες να κρίνονται στο γήπεδο επί ίσοις όροις; Ναι ή Όχι; Ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. τονίζει προς όλες τις κατευθύνσεις: ΘΑ ΜΑΣ ΣΕΒΕΣΘΕ, ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ, ΕΙΤΕ ΟΧΙ.

Δεν είμαστε χτεσινοί στο ΜΠΑΣΚΕΤ. Σταματήστε να παίζετε με τη νοημοσύνη μας και τους κόπους μια ολόκληρης χρονιάς. Με χαρά θα φιλοξενήσουμε το επόμενο Σάββατο τον Αστέρα Καβάλας στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας, παρά το γεγονός ότι σήμερα κάποιοι »κάφροι» οπαδοί των γηπεδούχων που στέκονταν παρανόμως κάτω από τη μπασκέτα απείλησαν τους αθλητές μας».

Η απάντηση του Αστέρα

Ωστόσο, η διοίκηση του Αστέρα δεν άφησε αναπάντητη την ανακοίνωση της ομάδας του ΑΟΣ και μάλιστα με ανάρτηση και του φύλλου αγώνος του Σαββάτου, απαντά στα όσα ανέφερε η διοίκηση των Σερραίων, παρουσιάζοντας μια διαφορετική εκδοχή των πραγμάτων: «Κάθε σκεπτόμενος αναγνώστης φίλος του μπάσκετ, ανατρέχοντας διαχρονικά στις αναρτήσεις της ιστοσελίδας μας θα διαπιστώσει ότι τακτική μας είναι να μην σχολιάζουμε.

Δεν μπορούμε όμως να μένουμε αδιάφοροι σε εξωαθλητικές συμπεριφορές και μεθοδεύσεις που πιστεύουμε ότι σκοπό έχουν να δημιουργήσουν «κλίμα» για τη συνέχεια των play offs.

Η ομάδα μας με νεαρούς αθλητές των ακαδημιών μας, πέτυχε αγωνιστικά μια δίκαιη και καθαρή νίκη επί του Α.Ο. Σερρών. Ανταπεξήλθε στο “πολύ σκληρό έως τα όρια του αντιαθλητικού” παιχνίδι των φιλοξενούμενων.

Οι συνεχείς και έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο των φιλοξενούμενων, μπαίνοντας συνεχώς στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησαν ένα εκρηκτικό κλίμα, με αποκορύφωμα την επίθεση δύο παικτών της ομάδας των Σερρών στους διαιτητές, τραβώντας και κόβοντας το κορδόνι της σφυρίχτρας του ενός και βρίζοντάς τους, με αποτέλεσμα τη διακοπή του αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μέλη των διοικήσεων και των δύο συλλόγων καθώς και οπαδοί της φιλοξενούμενης ομάδας καθόταν ανάμεσα σε γονείς αθλητών μας και φίλους της ομάδας μας χωρίς να συμβεί το παραμικρό, όπως άλλωστε συμβαίνει σε όλους τους αγώνες των ομάδων μας.

Σεβόμαστε κάθε αντίπαλό μας και ιδίως όταν τον φιλοξενούμε. Σεβόμαστε την ιστορία του Α.Ο. Σερρών, αλλά και ο ΑΣΤΕΡΑΣ γιορτάζει φέτος τα 40 χρόνια συνεχούς λειτουργίας του και δεν συνηθίζουμε να απειλούμε κανέναν γιατί δεν το επιτρέπει το ήθος μας.

Ευχόμαστε και ελπίζουμε το επόμενο παιχνίδι των play offs στις Σέρρες να διεξαχθεί μέσα σε αθλητικά πλαίσια και να κερδίσει ο καλύτερος!».