Χρονόμετρο

42ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ – Στον τελικό με θρίαμβο ο Νέστος – «Γάζωσε» το Σούλι Παραμυθιάς (0-6) η ομάδα της Χρυσούπολης – Χατ-τρικ ο Χασάνογλου, που μπήκε αλλαγή! – Αντίπαλος στον τελικό η Θύελλα Ραφήνας – Σήμερα ορίζεται η έδρα και η ημερομηνία του τελικού

Δημοσιεύτηκε στις

Σε κονσέρτο για πολυβόλα μετέτρεψε τον ημιτελικό του 42ου Κυπέλλου Ερασιτεχνών ο Νέστος Χρυσούπολης, ο οποίος πήρε πανηγυρική πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, διαλύοντας στο γήπεδο της Μαραθιάς το Σούλι Παραμυθιάς με σκορ 0-6.

Η ομάδα του Νίκου Καραμπετάκη ήταν καταπληκτική σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, κάτι που παραδέχτηκαν όλοι όσοι παρακολούθησαν τη χθεσινή αναμέτρηση και δικαίως θα είναι η μια φιναλίστ.

Η έτερη φιναλίστ, που αποτελεί και το τελευταίο εμπόδιο για τον Νέστο, θα είναι η Θύελλα Ραφήνας, η οποία επικράτησε εκτός έδρας στην παράταση με 1-2 του Τσικλητήρα Πύλου.

Στον τεχνητό χλοοτάπητα του γηπέδου της Μαραθιάς, στο πρώτο μέρος ο Νέστος «κεντούσε» και φρόντισε να κόψει τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων, πιέζοντας ασφυκτικά σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ με τον Τσέκο, για να εδραιώσει το προβάδισμά της με τη λήξη του ημιχρόνου, χάρη σε γκολ του Γκατζολάρι (0-2). Διάστημα, μάλιστα, όπου ο Νέστος είχε ευκαιρίες να φτάσει σε ακόμη μεγαλύτερο σκορ, την ώρα που οι αντίπαλοί του παρακολουθούσαν σαστισμένοι τον ρυθμό που έδινε στο παιχνίδι ο Κυπελλούχος της ΕΠΣ Καβάλας.

–  Δυναμικό «παρών» από τον κόσμο του Νέστου

Με την έναρξη του β’ μέρους, ξεκίνησε το σόου του Χασάνογλου, ο οποίος με χατ-τρικ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του, καθώς με ένα χτύπημα πέναλτι, ένα πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή κι ένα πλασέ έγραψε το 0-5, ενώ ο ίδιος παίκτης ήταν διαρκής κίνδυνος για την εστία του Σουλίου, χάνοντας άλλες δύο πολύ σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ, πριν ο Κούτεφ διαμορφώσει το εντυπωσιακό 0-6.

Το φιλμ του αγώνα

3’ Σουτ του Ζγκούρι απλό πλάγια θέση, σώζει ο τερματοφύλακας Σωτηρόπουλος.

12’ Σέντρα Μπουλγκούρα, σουτ του Τσέκου από κοντά και 0-1.

14’ Από λάθος του Σωτηρόπουλου, ο Ζγκούρι θα πλασάρει για να σώσει ο Ζήγος.

23’ Σουτ του Γ. Γεωργίου, λίγο άουτ.

30’ Σουτ του Δεσύλλα, σύρριζα άουτ.

32’ Σουτ του Γκέκα από πλάγια θέση, δε βρίσκει στόχο.

39’ Σουτ του Γκέκα και σπουδαία απόκρουση από τον Καραβελίδη.

42’ Καλό σουτ του Γκατζολάρι, ελάχιστα έξω.

44’ Σουτ του Παπαδάτου, στο οριζόντιο δοκάρι.

45’ Ο Γκατζολάρι περνάει τη μισή Παραμυθιά και με πλασέ το 0-2.

53’ Κεφαλιά του Γιαννακού από επίκαιρη θέση, άουτ.

58’ Πέναλτι για τον Νέστο μετά από ανατροπή του Ζγκούρι. Στην εκτέλεση ο Χασάνογλου και 0-3.

60’ Κεφαλιά του Γιαννακού, μόλις άουτ.

74’ Μεγάλη ευκαιρία για το 0-4 με τον Χασανογλου να αστοχεί από κοντά.

75’ Σουτ του Χασάνογλου έξω από την περιοχή και 0-4.

76’ Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Νέστου, πλασέ του Γιαννάκου, άουτ.

77’ Κεφαλιά του Γιαννακού, εκτός εστίας.

85’ Πλασέ του Χασάνογλου και 0-5

88’ Σουτ από πλάγια θέση του Κούτεφ και 0-6.

90+1’ Σουτ του Λάμπρου στο οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη δεν μπορεί να σκοράρει ο Γιαννακός για το γκολ της τιμής.

Συνθέσεις:

Σούλι Παραμυθιάς: Σωτηρόπουλος, Μπέλλος Αλ. (73’ Μπέλλος Αγγ.), Γεωργίου Χ., Ζήγος (50’ Νάτσης), Τσάγκος, Γεωργίου Α. (82’ Τσιάκος), Γιαννακός, Γεωργίου Γ., Γκέκας, Κατσίφας, Λάμπρου.

Νέστος Χρυσούπολης: Καραβελίδης, Γαμβρέλης, Μπουλγκούρας (62’ Μανούκος), Σιαματάς, Παυλακάκης, Παπαδάτος, Τσέκος, Γκατζολάρι (46’ Χασάνογλου), Δεσύλλας, Κούτεφ, Ζγκούρι (72’ Σακκόπουλος).

Συγχαρητήρια από Τσομπανόπουλο

Ο Δήμαρχος Νέστου, Βαγγέλης Τσομπανόπουλος, έστειλε συγχαρητήρια επιστολή στην αποστολή του συλλόγου στην οποία αναφέρει μεταξύ άλλων: «Μας κάνατε περήφανους. Περιμένουμε το Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδας».

Η διοίκηση του Νέστου ευχαρίστησε το Σούλι Παραμυθιάς για την φιλοξενία. Επίσης, ευχαριστεί τους φιλάθλους που είναι κοντά στην ομάδα σε όλη την μέχρι σήμερα πορεία. Πάνω από 80 άτομα έκαναν το μακρινό ταξίδι, δίνοντας το δικό τους χρώμα στην αναμέτρηση.