ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Χορταστικό ματς στη Χρυσούπολη, δίκαια στα ημιτελικά ο Νέστος

: Παρά την πολύ καλή παρουσία του Αετού Ορφανού, οι παίκτες του Γ. Κασκαμπανιώτη επικράτησαν με 4-2 – Με παράπονα από τη διαιτησία του Ψωμόπουλου και οι δύο ομάδες

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΠΣ Καβάλας βρίσκεται από το απόγευμα της Τετάρτης (21/10) ο Νέστος, που επικράτησε δίκαια με 4-2 του Αετού Ορφανού, με τους φιλοξενούμενους, ωστόσο, να κοιτάζουν στα μάτια τον ανώτερο αντίπαλό τους και να του βάζουν δύσκολα στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης στο δημοτικό στάδιο Χρυσούπολης.

Ο Αετός «πάγωσε» τους γηπεδούχους, όταν προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με τον Ελέζη, αλλά ο Νέστος μέχρι το 29’ έκανε την ανατροπή, ενώ η ομάδα της Χρυσούπολης είχε απάντηση και μετά την ισοφάριση στο 40’ καθώς δευτερόλεπτα πριν τη λήξη πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια, χάρη στο γκολ του Μαχαιρούδη (3-2).

Το β’ μέρος δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις, παρά μόνο νεύρα, με τους παίκτες των δύο ομάδων παραλίγο να έρθουν στα χέρια μετά από ένα σκληρό φάουλ του Παυλακάκη πάνω στον Βασίλη Παπαδόπουλο, με τον επιθετικό του Αετού να γίνεται «κόκκινο πανί» για τους φίλους του Νέστου και τον Ζγκούρι στις καθυστερήσεις απλά να διαμορφώνει το τελικό 4-2 στο 90+2’.

Το φιλμ του αγώνα

4’ Φάουλ του Νάκου, ασταθής απόκρουση του Χατζηνικολή, ο Ελέζη με λόμπα γράφει το 0-1.

7’ Όμορφη ντρίμπλα και σουτ του Γκατζολάρι, άουτ.

9’ Πάσα Γκατζολάρι σε Ζγκούρι κι αυτός με τρομερό σουτ στην κίνηση στέλνει την μπάλα με τη βοήθεια και του οριζόντιου δοκαριού στα δίχτυα (1-1).

18’ Ακυρώθηκε γκολ του Ζγκούρι ως οφσάιντ.

21’ Ο Ζγκούρι κέρδισε δύο κόντρες μέσα στην περιοχή, πλάσαρε, αλλά έσωσε ο Τοπαλίδης.

22’ Σουτ του Παπαδόπουλου, δύσκολα σε κόρνερ ο Χατζηνικολής.

23’ Σε επέλαση του Κούτεφ, ανατροπή από τον Φοργιάρη και ο Ψωμόπουλος δείχνει πέναλτι, αλλά με υπόδειξη του βοηθού, αλλάζει την απόφαση σε φάουλ. Στην εκτέλεση, ο Δεσύλλας στέλνει την μπάλα άουτ.

29’ Δυνατό διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή του Γκατζολάρι και 2-1.

40’ Από πλάγιο του Παπαντωνίου, η μπάλα στρώθηκε στον Φ. Τζαμπέγια και 2-2, με τον Χατζηνικολή να φέρει ευθύνη.

42’ Σέντρα του Κούτεφ, κεφαλιά του Μαχαιρούδη, διώχνει εντυπωσιακά ο Τοπαλίδης.

45’ Κάθετη Μανούκου σε Μαχαιρούδη, που θα πλασάρει για το 3-2.

47’ Σέντρα του Κούτεφ, σουτ του Μαχαιρούδη, κόντρα σε αμυντικό και κόρνερ.

58’ Απευθείας φάουλ του Γαμβρέλη, μπλόκαρε ο Τοπαλίδης.

59’ Σκάψιμο του Κούτεφ, πλασέ με τη μία του Γκατζολάρι η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία, άουτ.

79’ Απευθείας φάουλ του Μπαμπατζάνη, ο Χατζηνικολής με υπερένταση διώχνει σε κόρνερ.

90+2’ Συνεργασία Χασάνογλου-Ζγκούρι και πλασέ του δεύτερου για το τελικό 4-2.

Διαιτητές: Ψωμόπουλος, Γκιάλος, Κουκούδης.

Συνθέσεις:

Νέστος Χρυσούπολης: Χατζηνικολής, Παυλακάκης (88’ Κουτσούμπας), Γαμβρέλης, Νίκου, Μανούκος (52’ λ.τρ. Χασάνογλου), Μκρτσιάν, Δεσύλλας, Γκατζολάρι, Μαχαιρούδης (80’ Λαζαρίδης), Κούτεφ, Ζγκούρι.

Αετός Ορφανού: Τοπαλίδης, Παπαντωνίου, Νάκου, Αραδούλης, Φοργιάρης, Μπαμπατζάνης, Τζαμπέγια Γ., Τζαμπέγια Φ., Αμιάδης (76’ Ρήντα), Ελέζη, Παπαδόπουλος.