Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Στο ρελαντί ο Νέστος, 3-0 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Η ομάδα της Χρυσούπολης, έφτασε σε νέα επικράτηση, έχοντας ένα μέτριο πρόσωπο στο α’ μέρος κι ένα καλό στο β’ ημίχρονο

Δύο πρόσωπα είχε σε ένα ακόμη εντός έδρας παιχνίδι του ο Νέστος Χρυσούπολης, όμως αυτό ουδόλως τον εμπόδισε να πετύχει μια ακόμη νίκη, αυτή τη φορά με 3-0 επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης για την εμβόλιμη 16η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Παπαδάτο, Ζγκούρι και Κούτεφ, που ήταν διαρκής πηγή κινδύνων για την εστία των Θρακιωτών.

Στο πρώτο μέρος, έγινε κατά βάση παιχνίδι κέντρου, με πολλές μονομαχίες, όμως με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Νέστος ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ κι από κει και πέρα να πάρει τα ηνία και να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, φτάνοντας τελικά σε μια άνετη επικράτηση.

Το φιλμ του αγώνα

6′ Κόρνερ του Δεσύλλα, προλαβαίνει τους επιθετικούς του Νέστου ο Συριτούδης και διώχνει σε νέο κόρνερ.

26′ Μπαλιά του Δεσύλλα στον Ζγκούρι, έπεσε στα πόδια του ο Συριτούδης και μπλόκαρε.

47′ Κόρνερ του Δεσύλλα, σύγχυση στην άμυνα του Εθνικού κι ο Τσίτσι με ένα δύσκολο πλασέ, που πέρασε ανάμεσα από πολλά πόδια το 1-0.

50′ Φάουλ του Τσαμουρλίδη, μπλόκαρε ο Καραβελίδης.

51′ Ατομική ενέργεια του Κούτεφ, που πέρασε τους πάντες, αλλά λίγο πριν πλασάρει τον πρόλαβαν οι αμυντικοί.

52′ Σέντρα του Ζγκούρι, κεφαλιά του Δεσύλλα, άουτ.

56′ Ατομική προσπάθεια του Ζγκούρι, απομάκρυναν σωτήρια οι αμυντικοί προ του Λαζαρίδη.

70′ Συρτό σουτ του Κούτεφ, μόλις άουτ.

76′ Μπάσιμο του Ζγκούρι από δεξιά, θα ανατραπεί από τον Παρασκευά και πέναλτι. Στην εκτέλεση ο Κούτεφ το 2-0.

89′ Επέλαση του Ζγκούρι από δεξιά, πέρασε όλη την άμυνα του Εθνικού, γύρισε για τον Λαζαρίδη κι αυτός με πλασέ το 3-0.

91′ Καλό φάουλ του Τσαμουρλίδη, λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καραβελίδη.

Διαιτητές: Οικονόμου, Μαλανδρής (ΕΠΣ Χαλκιδικής), Κηλικιώτης (ΕΠΣ Ξάνθης).

Συνθέσεις:

Νέστος: Καραβελίδης, Παυλακάκης (88′ Κακουλίδης), Μπουλγκούρας, Σεφερίδης, Κουτσούμπας, Παπαδάτος, Δεσύλλας (84′ Μανούκος), Τσίτσι, Λαζαρίδης, Κούτεφ (79′ Γαμβρέλης), Ζγκούρι.

Εθνικός Αλεξ/πολης: Συριτούδης, Θάνος (80′ Αμπραχαμιάν), Τσαμουρλίδης, Παρασκευάς, Μπαρμπαγιάννης, Χελιδόνης, Πελτέκης (68′ Θεοδωράκης), Τσορμπατζίδης, Γωνιάδης, Τορομανίδης, Μαμούτ Σεϊδάν (46′ Σιμιτζάκης).