Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Άξιζε καλύτερης τύχης ο Νέστος, 2-2 στη Δράμα με Δόξα

Σημαντικός πόντος για την ομάδα της Χρυσούπολης, που σπατάλησε μοναδικές ευκαιρίες όσο είχε αριθμητικό πλεονέκτημα – Τέταρτο σερί ματς που σκοράρει ο Ζγκούρι – Βλακείες από Γαϊδαρτζή, που παραλίγο να προκαλέσουν σύρραξη στο τέλος

Μοναδική ευκαιρία να φύγει με ένα σπουδαίο «διπλό» από τη Δράμα έχασε το απόγευμα της Τετάρτης (14/10) ο Νέστος Χρυσούπολης, που αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 με τη Δόξα, στο πιο σπουδαίο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Ήταν ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Γκολ, αποβολές (μια για κάθε ομάδα), εντάσεις και αρνητικούς πρωταγωνιστές. Οι παίκτες του Γιάννη Ισπυρλίδη προηγήθηκαν, είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα για 35 λεπτά και σπατάλησαν μεγάλες ευκαιρίες, ειδικά αυτή με τον Χασάνογλου και το σκορ στο 1-1 για να «τελειώσουν» τον αντίπαλο.

Μεγάλη προσπάθεια και από τους γηπεδούχους, οι οποίοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω σωστής αποβολής του Ντουτσαρίδη με 2η κίτρινη κάρτα και με το σκορ στο 0-1, έφτασαν στην ανατροπή, αλλά δεν άντεξαν να το κρατήσουν ως το τέλος.

Αρνητικός πρωταγωνιστής του ματς ο φορ των γηπεδούχων, Δημήτρης Γαϊδαρτζής, ο οποίος με αχαρακτήριστες εκφράσεις εξύβρισε την οικογένεια του Ηλία Σεφερίδη και λίγο έλειψε να προκληθεί σύρραξη μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.

Άψογη η διαιτησία του Παπαργυρίου από την Πιερία, που έκοψε το καρπούζι στη μέση.

Το φιλμ του αγώνα

2′ Σουτ του Χαριτίδη από τον άξονα μέσα από την περιοχή έφυγε λίγο άουτ.

21′ Από φάουλ του Δεσύλλα και κεφαλιά-πάσα του Μκρτσιάν, ο Ζγκούρι απέναντι από τον Καράδαη πιάνει αέρα και χάνει μεγάλη ευκαιρία για γκολ.

22′ Κλέψιμο του Κούτεφ, που μοίρασε για στον Γκατζολάρι, αυτός άδειασε τον Χαριτωνίδη και με πλασέ έκανε το 0-1.

29′ Δεύτερη κίτρινη -κόκκινη- στον Ντουτσαρίδη (η πρώτη στο 20′) για μαρκάρισμα στον Ζγκούρι.

42′ Όμορφη κάθετη πάσα του Στόικου, ο Γαϊδαρτζής πέρασε τον Καραβελίδη και έστειλα την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία για το 1-1.

45+1′ Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Δεσύλλα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα «έγλειψε» τη συμβολή των δοκών της Δόξας.

60′ Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Νέστο. Από σέντρα του Παυλακάκη, η πρώτη κεφαλιά του Ζγκούρι σταματά σε σώματα και στην επαναφορά ο Χασάνογλου από τα δύο μέτρα σημαδεύει τον πεσμένο Καράδαη.

66′ Δεύτερη κίτρινη στον Μπουλγκούρα του Νέστου για μαρκάρισμα στον Κυριακίδη.

69′ Δυνατό συρτό σουτ του Κυριακίδη, μπλόκαρε ο Καραβελίδης.

74′ Σέντρα του Κυριακίδη από δεξιά, κεφαλιά προς τα πίσω του Σεφερίδη, που ουσιαστικά την έστρωσε στον Κουμπρόγλου κι αυτός με τη μία το σουτ για την ανατροπή (2-1)!

75′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Νέστο, με τον Ρεβυθόπουλο να απομακρύνει πάνω στη γραμμή το πλασέ του Γκατζολάρι.

84′ Η πίεση του Νέστου φέρνει καρπούς, με τον Δεσύλας να σεντράρει από αριστερά, ο Ζγκούρι νίκησε στον αέρα τον Μπάμπουρα και με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-2. Τέταρτο σερί ματς με ισάριθμα γκολ για τον υψηλόσωμο φορ.

Διαιτητές: Παπαργυρίου, Θεοδώρου, Ζέρβας (Πιερίας)

Οι συνθέσεις:

Δόξα Δράμας (Παντζιαράς): Καράδαης, Ρεβυθόπουλος, Βιτλής, Χαριτωνίδης, Μπάμπουρας, Ντουτσαρίδης, Ντος Σάντος (65′ Κουμπρόγλου), Στόικος, Γαϊδαρτζής (79′ Δούμπλατζης), Χαριτίδης (53′ Κυριακίδης), Λάσπατζης.

Νέστος (Ισπυρλίδης): Καραβελίδης, Παυλακάκης (71′ Στέρεφ), Μπουλγκούρας, Σεφερίδης, Παπαδάτος (86′ Νίκου), Μκρτσιάν, Λαζαρίδης (46′ Χασάνογλου), Γκατζολάρι, Δεσύλλας, Κούτεφ, Ζγκούρι.

12071694_10206982861241654_396696919_n12166466_10206982861321656_2106823101_n 12167784_10206982862801693_102902539_n ΓΚΑΤΖΟΛΑΡΙ 0-1 ΖΓΚΟΥΡΙ 2-2