Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Δεν άντεξε ο Νέστος, νίκη 4-0 για τη Δόξα με στη Δράμα με χατ-τρικ του Ίγκορ

Η ποιότητα των ποδοσφαιριστών της Δόξας αποδείχθηκε υψηλό εμπόδιο για τον Νέστο, ο οποίος ηττήθηκε στη Δράμα με 4-0 για τη 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Βραζιλιάνο φορ Ίγκορ ντε Σόουζα, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ, δημιουργώντας μεγάλα προβλήματα στην άμυνα της ομάδας της Χρυσούπολης, η οποία δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες, μετά τη νίκη επί του ΑΟΚ.

Ο Παναγιώτης Τζαναβάρας χρησιμοποίησε τέσσερα νέα πρόσωπα, έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Σικαλιά, στο κέντρο της άμυνας τους Μκρτσιάν και Παπαζούδη και στις πλευρές τους Παγώνη και Βιτλή. Αμυντικά χαφ ήταν ο Παναγιωτούδης αντί του τιμωρημένου Λαδάκη και Πινδώνης, δεκάρι ο Ιότι, στις πλευρές οι Δουκάκης, Μπουσινάκης και στην κορυφή ο Ίγκορ.

Από την άλλη, ο Δημήτρης Μαγκαφίνης ξεκίνησε με τον Σουμουλίδη στην εστία, στόπερ τους Παυλακάκη και Κωνσταντινίδη και πλάγια τους Καζαντζίδης και Μπουλγκούρα. Ο Ντερτιλής ήταν πίσω από τους Λάσπατζη και Μενίκου στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τους Μαρκάκη και Μιχαλάκη να υποστηρίζουν τον προωθημένο Βαλαβανόπουλο.

Η Δόξα είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά, κλείνοντας τον Νέστο και κατάφερε να πάρει νωρίς κεφάλι στο σκορ, σε ένα παιχνίδι που είχε πολύ καλό ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια του α’ μέρους. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έβαλαν γερά τις βάσεις για το τρίποντο, όταν τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου έφτασαν και σε δεύτερο γκολ, έπειτα από εκτέλεση πέναλτι του Ιότι.

Το β’ μέρος ξεκίνησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Γκολ σχετικά νωρίς για τη Δόξα, με τον Ίγκορ να δείχνει την κλάση του για το 3-0 κι αφού ο Νέστος δεν ξαναμπήκε στο ματς, αφού η βολίδα του Λάσπατζη σταμάτησε στο δοκάρι, στη συνέχεια ο Βραζιλιάνος φορ ολοκλήρωσε το προσωπικό του σόου, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Το φιλμ του αγώνα

4′ Αδύναμο σουτ του Πινδώνη μέσα από την μικρή περιοχή και από πλεονεκτική θέση μπλόκαρε εύκολα ο Σουμουλίδης

13′ Σέντρα του Βιτλή από αριστερά βρίσκει μέσα στην περιοχή τον Ιγκόρ που με κεφαλιά ανοίγει το σκορ (1-0).

22′ Ο Ίγκορ απέναντι από τον Σουμουλίδη με κεφαλιά στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

31′ Καλό σουτ μακρινό από τον Λάσπατζη μπλόκαρε ο Σικαλιάς

33′ Μακρινό σουτ του Παναγιωτούδη, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σουμουλίδη.

42′ Πέναλτι για τη Δόξα, αφού σε σουτ του Βιτλή η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπουλγκούρα. Ο Ιότι από τα έντεκα μέτρα στέλνει από την άλλη πλευρά τον Σουμουλίδη, κάνοντας το 2-0.

50′ Σέντρα του Μπουσινάκη από δεξιά, ο Ίγκορ υποδέχθηκε την μπάλα όμορφα, πλάσαρε και έκανε το 3-0.

55′ Μετά από εκτέλεση φάουλ, σουτ του Λάσπατζη, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Σικαλιά.

65′ Σέντρα ακριβείας του Δουκάκη στο πρώτο δοκάρι, ο Ίγκορ με κεφαλιά το 4-0. Χατ-τρικ από τον Βραζιλιάνο φορ.

68′ Σουτ του Μπουσινάκη έξω από την περιοχή, λίγο άουτ

74′ Σουτ του Φαμπιόλ έξω από την περιοχή, ελάχιστα έξω.

83′ Σουτ του Δουκάκη, απέκρουσε με δυσκολία ο Σουμουλίδης.

Διαιτητής: Μαρόπουλος (Μακεδονίας). Βοηθοί: Χρίστογλου (Χαλκιδικής), Τσιότσιος (Μακεδονίας).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Δόξα Δράμας: Σικαλιάς, Παγώνης (75′ Ρεβυθόπουλος), Βιτλής, Παπαζούδης, Μκρτσιάν, Παναγιωτούδης, Πινδώνης, Ιότι, Δουκάκης, Μπουσινάκης (79′ Σάντος), Ίγκορ (66′ Παβίσεβιτς).

Νέστος Χρυσούπολης: Σουμουλίδης, Καζαντζίδης, Μπουλγκούρας (58′ Βακιρτζής), Παυλακάκης (53′ λ.τρ. Φαμπιόλ), Κωνσταντινίδης, Λάσπατζης, Μιχαλάκης, Ντερτιλής, Βαλαβανόπουλος, Μενίκου (76′ Μαϊδάνος), Μαρκάκης.