Νέστος: Το ντέρμπι βάφτηκε «κυανόλευκο»

Δίκαιη επικράτηση για Νέστο, 3-2 το Βυζάντιο, εκμεταλλευόμενος τα τραγικά λάθη στην άμυνα των «κιτρινόμαυρων» – Σε μεγάλη μέρα ο Ζγκούρι, διασώθηκε μόνο ο Δαγκούλης από το Κοκκινόχωμα, που έπαιζε με 10 για ένα ημίχρονο λόγω αποβολής του Κεφαλά – Γκολ α λα Μέσι ο Μπαρέττας, που όμως δεν ήταν αρκετό

«Κυανόλευκο» βάφτηκε το πρώτο καβαλιώτικο ντέρμπι της χρονιάς στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, με τον Νέστο να επικρατεί δίκαια με 3-2 του Βυζαντίου Κοκκινοχώματος στο δημοτικό στάδιο Χρυσούπολης για τη 2η αγωνιστική.

Ο τεχνικός του Νέστου παρέταξε την ομάδα με συνταγή Χαλάστρας, με μόλις μια αλλαγή αντί του τραυματία Τσίτσι, να βάζει στη θέση του τον Γκατζολάρι, ενώ ο Μαγκαφίνης είχε ακριβώς ίδια ενδεκάδα, όπως στο ματς πρεμιέρας με την ΑΠΕ Λαγκαδά.

Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 14’ από το γκολ του Καρλόπουλου, μέσα σε δέκα λεπτά γύρισαν τούμπα το ματς, σκοράροντας τρεις φορές, ενώ μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους είχαν άλλες δύο φάσεις για να φτάσουν σε μεγαλύτερο σκορ, με την άμυνα του Κοκκινοχώματος να πελαγοδρομεί και τον Δαγκούλη να προσπαθεί να περισώσει ότι μπορεί από την εξαιρετική μέρα που βρέθηκαν οι Ζγκούρι και Κούτεφ, που βρίσκονταν με κλειστά μάτια.

Οι παίκτες του Βυζαντίου έδειχναν νευρικοί με την εξέλιξη του ματς και ο Δημήτρης Μαγκαφίνης προσπάθησε να αλλάξει κάτι, βάζοντας στη θέση του αρνητικού Ματεντζίδη τον Ασλανίδη, αλλά το πλάνο του πήγε περίπατο 34 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του β’ μέρους, όταν ο Αποστόλου, που από αμυντικός μέσος, πέρασε στόπερ, ανέτρεψε τον Ζγκούρι και πήγε για γρήγορο ντους, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για ένα ολόκληρο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Νέστου είχαν τον πλήρη έλεγχο στη συνέχεια και σπατάλησαν αρκετές ακόμη ευκαιρίες μέχρι το 60ό λεπτό. Ο Γ. Ισπυρλίδης βιάστηκε να κάνει τις αλλαγές του, με τους Λαζαρίδη και Μαχαιρούδη, που μπήκαν στο τελευταίο 25λεπτο να μη δίνουν όσα μπορούν βάσει των δυνατοτήτων τους.

Το Βυζάντιο ήταν πεισματάρικο, με τον Δαγκούλη να κόβει κάθε προοπτική ευκαιρίας για τον Νέστο και πήρε ελπίδες από το εκπληκτικό γκολ του Μπαρέττα στο 83’, με σόλο που θα ζήλευε και ο… Μέσι, καθώς πέρασε 4 παίκτες πριν πλασάρει τον Καραβελίδη, ωστόσο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι και το 3-2 είναι μάλλον δίκαιο βάσει της συνολικής εικόνας των δύο ομάδων στο παιχνίδι.

Το φιλμ του αγώνα

2’ Απευθείας φάουλ του Καρλόπουλου, πάνω από τα δοκάρια.

14’ Αντεπίθεση του Βυζαντίου, με τον Καρλόπουλο να περνάει ασίστ στον Τσίλογλου, το πλασέ του αποσόβησε ο Καραβελίδης, αλλά στο ριμπάουντ ο Καρλόπουλος με πλασέ έκανε το 0-1, παρά την προσπάθεια των αμυντικών.

16’ Λάθος γύρισμα με το κεφάλι του Ματεντζίδη, ο Κούτεφ έκλεψε, πέρασε τον Σουμουλίδη και γύρισε στον Ζγκουρι, με τον υψηλόσωμο φορ με πλασέ να φέρνει το ματς στα ίσα (1-1).

21’ Από γύρισμα του Χασάνογλου, η μπάλα στρώθηκε στον Σεφερίδη, ο οποίος με ξερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έφερε τούμπα το ματς (2-1).

24’ Σουτ του Ζγκούρι μέσα από την περιοχή, αποκρούει ο Σουμουλίδης και στην επαναφορά ο Κούτεφ με πλασέ το 3-1.

45’ Όμορφη ατομική προσπάθεια και λόμπα του Ζγκούρι, φεύγει εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

45+1’ Κάθετη πάσα του Παυλακάκη στον Δεσύλλα, που από καλή θέση σουτάρει απογοητευτικά άουτ.

53’ Κάθετη πάσα του Λαζαρίδη στον Ζγκούρι, αυτός πιάνει ένα πλασέ που φεύγει παράλληλα με την εστία και ο Κούτεφ δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

58’ Πλασέ του Ζγκούρι από το ύψος της περιοχής μόλις άουτ.

59’ Γύρισμα του Κούτεφ, όμορφο κοντρόλ και γυριστό του Ζγκούρι, ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.

83’ Τρομερό σόλο του Μπαρέττα, που περνάει όλη την άμυνα του Νέστου και με πλασέ νικά τον Καραβελίδη για το 3-2.

89’ Σέντρα του Γαλακτερού, πλασέ του Καζαντζίδη, μπλόκαρε ο Καραβελίδης.

90+3’ Γύρισμα του Μαχαιρούδη, ο Λαζαρίδης το πλασέ για να κοντράρει στον Ουζούνογλου, νέο σουτ του Δεσύλλα έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι.

Συνθέσεις:

Νέστος Χρυσούπολης: Καραβελίδης, Παυλακάκης, Μπουλγκούρας, Σεφερίδης, Χασάνογλου (52’ Λαζαρίδης), Μκρτσιάν, Παπαδάτος, Γκατζολάρι (77’ Στέρεφ), Δεσύλλας, Κούτεφ, Ζγκούρι (67’ Μαχαιρούδης).

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος: Σουμουλίδης, Δαγκούλης, Γαλακτερός, Ματεντζίδης (46’ Ασλανίδης), Μουσικάκης, Αποστόλου, Κεφαλάς, Καρλόπουλος (77’ Ουζούνογλου), Αποστολίδης (61’ Καζαντζίδης), Τσίλογλου, Μπαρέττας.