ΝΈΣΤΟΣ – ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ: Μίλησε η διαφορά ποιότητας

Μετριότατη εμφάνιση, αλλά ευρεία νίκη για τον Νέστο, που του αρκούσαν ορισμένα ξεσπάσματα για να επικρατήσει με 3-0 του Απόλλωνα Κρύας Βρύσης

Παρόλο που βρέθηκε σε ένα από τα χειρότερα φετινά του απογεύματα, ο Νέστος επικράτησε στο δημοτικό στάδιο Χρυσούπολης με 3-0 του Απόλλωνα Κρύας Βρύσης για την εμβόλιμη 12η αγωνιστική και διατηρήθηκε μόνος δεύτερος στη βαθμολογία του 1ου ομίλου.

Οι παίκτες του Μπάμπη Χρυσοστομίδη δεν είχαν την φρεσκάδα και τη δημιουργία φάσεων, όπως σε προηγούμενα παιχνίδια, αλλά ακόμη κι έτσι, η ποιότητα του ρόστερ των «κυανολεύκων» ήταν τέτοια, που αρκούσε για να τους χαρίσει ένα ακόμη τρίποντο.

Ο Νέστος ήταν αυτός που είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίωρο της συνάντησης και θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ, με τον Απόλλωνα να ισορροπεί στο τελευταίο δεκάλεπτο και να χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες για να «παγώσει» τη Χρυσούπολη. Τα πράγματα στη θέση τους έβαλε ο Αντρέας Μκρτσιάν, που σκόραρε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Στη χαλαρότητα των παικτών του Νέστου, ο Απόλλωνας και πάλι απείλησε σε δύο περιπτώσεις με Ίβιτς και Στέφανο Παπαδόπουλο, με τις προσπάθειες να μη βρίσκουν στόχο και όλα έγιναν πιο απλά, όταν ο Νίκου στο 73’ έδωσε αέρα δύο τερμάτων, με τον Μπουλγκούρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ να δίνει πανηγυρικό τόνο στην έβδομη φετινή νίκη του Νέστου.

Εκτός αποστολής έμεινε για πειθαρχικό παράπτωμα ο Λάζαρος Γκατζολάρι, ο οποίος θα απολογηθεί τη Δευτέρα ενώπιον της διοίκησης. Εκτός ήταν κι οι τραυματίες Αντώνης Μαχαιρούδης και Αντώνης Χατζηνικολής, ενώ από τις κερκίδες είδε τον αγώνα το τελευταίο μετεγγραφικό απόκτημα του Νέστου, Αλέξης Βλάχος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι γενικός αρχηγός στον Απόλλωνα Κρύας Βρύσης είναι ο παλιός διαιτητής της Α’ Εθνικής, Λάζαρος Πολατιάν.

Το φιλμ του αγώνα

8’ Κάθετη πάσα του Ζγκούρι, πλασέ του Χασάνογλου, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

15’ Σέντρα Μπουλγκούρα, κεφαλιά Λαζαρίδη, μπλόκαρε ο Χρ. Παπαδόπουλος.

30’ Σέντρα Δεσύλλα, κεφαλιά Χασάνογλου, η μπάλα κόντραρε στον Δανιηλίδη και πέρασε κόρνερ, με τους γηπεδούχους να ζητάνε πέναλτι, θεωρώντας ότι η μπάλα βρήκε στο χέρι του αμυντικού του Απόλλωνα.

32’ Δυνατό σουτ του Κούτεφ, λίγο άουτ.

38’ Γυριστό σουτ του Ίβιτς, ο Παυλακάκης προ της γραμμής έδιωξε σε κόρνερ. Στο ίδιο λεπτό, σέντρα σουτ του Μπρέγκου, με υπερένταση σε κόρνερ ο Καραβελίδης.

39’ Κόρνερ Νίρλα, κεφαλιά-πάσα του Σέρα, ο Δανιηλίδης στο δεύτερο δοκάρι κι από τα τρία μέτρα πλασάρει άουτ!

45+2’ Φάουλ Μπουλγκούρα, κοντινή κεφαλιά Μκρτσιάν και 1-0.

55’ Εκτέλεση φάουλ του Δεσύλλα, κεφαλιά του Ζγκούρι, στα χέρια του Παπαδόπουλου.

65’ Απευθείας φάουλ του Ίβιτς, δύσκολα σε κόρνερ ο Καραβελίδης.

69’ Πάσα Ίβιτς σε Στέφανο Παπαδόπουλο, που θα πιάσει το γυριστό και η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του ακίνητου Καραβελίδη.

73’ Φάση διαρκείας στα καρέ του Απόλλωνα. Ο Ζγκούρι το πλασέ, η μπάλα παράλληλα με την εστία, σέντρα Δεσύλλα και ο Νίκου με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι το 2-0.

82’ Απευθείας φάουλ του Μπουλγκούρα, κακή εκτίμηση από τον Παπαδόπουλο και 3-0.

89’ Φάουλ Μπουλγκούρα, κεφαλιά του Σέρα και παραλίγο το αυτογκόλ.

Συνθέσεις:

Νέστος Χρυσούπολης: Καραβελίδης, Παυλακάκης, Μπουλγκούρας, Σεφερίδης, Χασάνογλου (77’ Γαμβρέλης), Μκρτσιάν, Δεσύλλας, Παπαδάτος, Λαζαρίδης (61’ Νίκου), Κούτεφ, Ζγκούρι (83’ Μανούκος).

Απόλλων Κρύας Βρύσης: Παπαδόπουλος Χρ. (86’ Σιδέρης), Παπαδόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Στεφ., Μπρέγκου, Βοτάρης, Σέρα, Νίρλας, Δανιηλίδης (74’ Γκελοσάνι), Ίβιτς, Σιδηρόπουλος Πετ., Σιδηρόπουλος Χ. (86’ Πάρρας).

NESTOS (1) NESTOS (2) NESTOS (3) NESTOS (4)