Χρονόμετρο

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΕΠΟ: Δεν «Χ»άθηκε τίποτε για τον Νέστο

Δημοσιεύτηκε στις

Σε ένα παιχνίδι με πολλές εντάσεις, η ομάδα της Χρυσούπολης έμεινε στο 0-0 με τον Άρη Αβάτου, αλλά έχει το πάνω χέρι για την άνοδο στη Γ’ Εθνική – Με δέκα από το 59’ οι φιλοξενούμενοι, που κατέβηκαν για να παίξουν… κατενάτσιο και να προκαλέσουν καθυστερήσεις

Παρόλο που έμεινε στο ισόπαλο 0-0 με τον Άρη Αβάτου το απόγευμα της Τετάρτης (20/5), ο Νέστος Χρυσούπολης κρατάει ακόμη το πάνω χέρι στην υπόθεση ανόδου στη Γ’ Εθνική από τον 1ο όμιλο των μπαράζ ανόδου της ΕΠΟ.

Οι παίκτες του Νίκου Καραμπετάκη ήταν αυτοί που είχαν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο, αλλά βρήκε απέναντί της μια ομάδα, που από το ξεκίνημα αναζητούσε τρόπους να «φάει» όσο το δυνατόν περισσότερα δευτερόλεπτα.

Ο Νέστος πίεσε πάρα πολύ στο πρώτο 20λεπτο και είχε τις φάσεις για να πάρει κεφάλι στο σκορ, αλλά ο τερματοφύλακας Χατζηγεωργίου ήταν σε εξαιρετική μέρα. Το ματς έχασε τον ρυθμό του μέχρι το 40’, όταν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στο τελευταίο πεντάλεπτο του α’ μέρους να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για το 1-0, που όμως δεν ήρθε ποτέ.

Στο β’ μέρος, κυριάρχησαν οι προκλήσεις και οι καθυστερήσεις από τους φιλοξενούμενους, ενώ κι ο Νέστος παρασύρθηκε από την κάκιστη ομάδα του Αβάτου, αμέσως μόλις ο Άρης έμεινε με παίκτη λιγότερο.

Ευθύνες για την κακή εικόνα της αναμέτρησης είχε και ο Σερραίος διαιτητής Φωτιάδης, που ανέχθηκε τις καθυστερήσεις της ομάδας της Ξάνθης.

Το ματς ολοκληρώθηκε με πολλές εντάσεις και τους φιλάθλους των γηπεδούχων να απαντάνε στην προκλητικότητα τόσο των παικτών όσο και του πάγκου του Άρη και ελάχιστοι να μένουν στο τελικό αποτέλεσμα, που δεν επέτρεψε στον Νέστο να πανηγυρίσει από σήμερα την άνοδό του στις εθνικές κατηγορίες.

Η ομάδα του Ν. Καραμπετάκη χρειάζεται μια ακόμη νίκη στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια με Δόξα Προσκυνητών (εκτός) και την Α.Ε. Διδυμοτείχου (εντός).

Το φιλμ του αγώνα

10’ Φάση διαρκείας στα καρέ του Αβάτου, σουτ του Κόυτεφ άουτ.

13’ Εξαιρετική μπαλιά του Δεσύλλα δεν μπόρεσε ο Κούτεφ να πιάσει την προβολή.

14’ Ο Ζγκούρι μετά από κόντρες βρέθηκε απέναντι στον Χατζηγεωργίου, πλάσαρε, αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας του Άρη.

19’ Προσπάθεια του Δεσύλλα, η μπάλα στο χέρι του Χ. Βασιλειάδη, όμως ο διαιτητής έδειξε «παίζετε».

20’ Σε διαδοχικά σουτ των Μαχαιρούδη και Κούτεφ έδιωξε σωτήρια προ της γραμμής ο Χ. Βασιλειάδης.

40’ Πλασέ του Ζγκούρι από το ύψος της μεγάλης περιοχής έδιωξε ο Χατζηγεωργίου και στην εξέλιξη της φάσης νέο σουτ του Κούτεφ έσωσε και πάλι ο τερματοφύλακας του Άρη.

49’ Απευθείας φάουλ του Δεσύλλα, άουτ.

58’ Ένταση στους δύο πάγκους για μη τήρηση του φερ-πλέι από πλευράς Νέστου και στη συνέχεια αποβολή του Σουκρή Ογλου με 2η κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.

73’ Σέντρα Τσέκου, κεφαλιά του Σιαματά έδιωξε εντυπωσιακά ο Χατζηγεωργίου.

79’ Φάουλ του Γκατζολάρι, η μπάλα πήρε τροχιά για τα δίχτυα, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Χατζηγεωργίου.

90+6’ Πλασέ του Ζγκούρι μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Χατζηγεωργίου.

Διαιτητές: Φωτιάδης, Κωτούλας, Κρυωνάς (ΕΠΣ Σερρών)

Συνθέσεις:

Νέστος: Καραβελίδης, Στέρεφ, Μπουλγκούρας (52’ Ασλανίδης), Σιαματάς, Παυλακάκης, Παπαδάτος (61’ Τσέκος), Δεσύλλας (56’ Χασάνογλου), Γκατζολάρι, Μαχαιρούδης, Κούτεφ, Ζγκούρι.

Άρης Αβάτου: Χατζηγεωργίου, Γιαννακούδης, Βασιλειάδης Χ., Κομεσίδης, Μπαϊρακταρίδης, Κοντομιχάλης, Παρσαντανιάν (54’ Σαρηγιαννίδης), Σουκρή Ογλού, Βασιλειάδης Γ. (66’ Λαζαρίδης), Χριστοφορίδης, Κυριαζίδης (77’ Γκέκας).