ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ Γ’ ΕΘΝΙΚΗΣ: Ανατροπή-μαχαιριά

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Πέρνη, 2-1 στον Ίασμο από τον Μ. Αλέξανδρο και απομακρύνεται το όνειρο της ανόδου μετά τη νίκη του Εθν. Αλεξανδρούπολης στα Μάγγανα επί του Άρη Αβάτου με 4-3

Δεύτερη σερί ήττα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου των μπαράζ ανόδου της ΕΠΟ, που πιθανότατα θα του στερήσει το όνειρο της ανόδου στη Γ’ Εθνική, γνώρισε το απόγευμα της Τετάρτης στον Ίασμο ο πρωταθλητής της ΕΠΣ Καβάλας, Κεραυνός Πέρνης, ο οποίος αν και προηγήθηκε επί του τοπικού Μ. Αλέξανδρού, δεν κατάφερε να πάρει ούτε βαθμό στην έδρα του πρωταθλητή της ΕΠΣ Θράκης, δεχόμενος δύο γκολ στην επανάληψη για το τελικό 2-1.

Η ομάδα του Γιάννη Μαλαματά μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και απείλησε πρώτη, ενώ πήγε στα αποδυτήρια με ένα γκολ που ήρθε σε ιδανικό σημείο (39’), αλλά στο β’ μέρος ξέχασε να βγει στο γήπεδο και το πλήρωσε με δύο αναπάντητα γκολ, πέφτοντας θύμα ανατροπής, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ασλανίδης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Μόλις στο 3’, το φάουλ του Μπουλγούρα έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 15’ το σουτ του Κορμπάτζη, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας Γαβριήλ και την ίδια κατάληξη είχε πλασέ του Αρχοντή στο 17’. Στο 33’ από σέντρα του Βασιλειάδη, το σουτ του Σαββίδη έφυγε σύρριζα άουτ. Μεγάλη ευκαιρία στο 38’ για τον Ίασμο, όταν από πάσα του Κακουλίδη, ο Αρχοντής βρέθηκε τετ-α-τετ του Αρχοντή, αλλά έσωσε ο Γαβριήλ και στην αντεπίθεση, στο 39’ η σέντρα του Σαββίδη βρήκε ολομόναχο τον Παπαδόπουλο, που από κοντά άνοιξε το σκορ (0-1).

Το ματς κυλούσε χωρίς μεγάλες συγκινήσεις στο β’ μέρος, για να φτάσουμε στο 69’, όταν με εντυπωσιακό σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Μορφακίδης έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Γαβριήλ για το 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα (74’), ο Κακουλίδης ολοκλήρωσε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι την ανατροπή για το 2-1. Στο 89’ το σουτ του Ασλανίδη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μ.Α. Ιάσμου: Μπράνος, Αχμέτ (83’ Λιάρος), Γιαπραχτσής (58’ Λιχούδης), Γιαννόπουλος (46’ Αρκάν), Προδρομίτης, Ξενάκης, Αρχοντής, Χατζητουλούσης, Βαλσαμής, Κακουλίδης, Μορφακίδης.

Κεραυνός Πέρνης: Γαβριήλ, Σαμανίδης, Μπουλγούρας, Σιαματάς, Γεωργιάδης, Καζάρας, Μοσχοφίδης, Κορμπάτζη (77’ Ασλανίδης), Σαββίδης, Παπαδόπουλος (69’ Θωμαΐδης), Βασιλειάδης (69’ Σουκρήογλου).