ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΙΚΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ: Καταιγιστικοί Παίδες και Νέοι της ΕΠΣ Καβάλας κόντρα στην ΕΠΣ Χαλκιδικής

Οι μικτές ομάδες της ΕΠΣ Καβάλας ήταν… καταιγιστικές χθες το απόγευμα κόντρα σε αυτές της ΕΠΣ Χαλκιδικής, στο γήπεδο του Ζυγού, για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών ομάδων Παίδων-Νέων της ΕΠΟ. Οι παίδες επιβλήθηκαν με 7-1 του αντιπάλου τους και οι νέοι, αν και βρέθηκαν να χάνουν, έκαναν την ανατροπή για το υπέρ τους 6-1.

Οι επίλεκτοι του νομού μας έχουν από 3β. στην προσπάθεια τους και στις 16 του μήνα έχουν αποστολή εκτός έδρας στην Ξάνθη.

k16_05

Παίδες

ΕΠΣ Καβάλας-ΕΠΣ Χαλκιδικής    7-1

Οι παίδες της ΕΠΣ Καβάλας δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους, προηγήθηκαν στο 3ο λεπτό με 1-0, έκαναν το 4-0 μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, ακολούθησε το 5-0, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, όμως οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες απαντήσεις, φτάνοντας στο τελικό 7-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κυριάκος Καλαϊτζής (Ακαδημία ΠΑΟΚ Mundialito) που έφτασε σε καρέ τερμάτων χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.

k16_08

Φάσεις και γκολ

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Καλαϊτζής έκανε το 1-0. Στο 5 μπαλιά του Πετροδημόπουλου, σουτ του Καλαϊτζή άουτ. Στο 10 ο Καλαϊτζής με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0. Στο 13 σουτ του Πετροδημόπουλου απέκρουσε ο τερματοφύλακας, στην επαναφορά ο Καλαϊτζής έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 15 προσπάθεια του Ματσάγκου έδιωξε ο τερματοφύλακας. Στο 20 φάουλ του Φειδάκη, λίγο άουτ. Στο 27 σέντρα του Καλαϊτζή, σουτ του Παπάζογλου άουτ. Στο 30 πλασέ του Καλαϊτζή για το 3-0. Στο 31 σουτ του Παπάζογλου και 4-0. Στο 39 φάουλ του Φειδάκη απέκρουσε ο Χρόνης. Στο 51 δυνατό σουτ του Καλαϊτζή για το 5-0 και ο νεαρός άσος έφτασε σε καρέ τερμάτων. Στο 55 προσπάθεια του Βαλάχη και σουτ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας και στην επνααφορά ο Κυριαφίνης μείωσε σε 5-1. Στο 57 γυριστό του Ματσάγκου έπιασε ο τερματοφύλακας. Στο 61 ατομική προσπάθεια του Παπάζογλου και σουτ από την περιοχή για το 6-1. Στο 69 σουτ του Αγελαστόπουλου από το ύψος της περιοχής για το τελικό 7-1.

k16_07

Διαιτητές: Χάψας, Μπομπότας, Μαλλίδης (ΕΠΣ Σερρών)

Συνθέσεις

ΕΠΣ Καβάλας: Χρόνης, Ρέμπας, Μαγκαφίνης Αν., Τσαλμάς, Καραχατζής (52 Λούσιας), Τζάρα(41 Συμεωνίδης), Καλαϊτζής, Τόνιος,(52 Λυσσαρίδης), Παπάζογλου (65 Δούμας), Πετροδημόπουλος, Ματσάγκος (65 Αγελαστόπουλος).

ΕΠΣ Χαλκιδικής: Καμπούρης, Χαλατής (45 Μακράκης), Μπάτζης (41 Σταματίκος), Κωτάκης, Βλαχάκης, Ευαγγελινός, Κυριαφίνης (65 Ουζούνης), Δημητριάδης, Βαλάχης, Φειδάκης (66 λ.τ. Μελίσσης), Ματάμης (65 Τσελεγκίδης).

k16_06

Νέοι

ΕΠΣ Καβάλας-ΕΠΣ Χαλκιδικής:  6-1

Οι επίλεκτοι νέοι της ΕΠΣ Καβάλας επικράτησαν με 6-1 των αντιπάλων τους από την Χαλκιδική. Ξεκίνησαν δυνατά, έχασαν ευκαιρίες όμως κόντρα στην ροή του αγώνα έγινε το 0-1. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Καβάλα ισοφάρισε και στην επανάληψη ήταν… σαρωτική, φτάνοντας στο τελικό 6-1.

Στο 13 σουτ του Ντουρτμέ σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του πάνω στη γραμμή έδιωξε ο Τσιπούρας. Στο 19 μακρινό σουτ του Τελλίδη στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ. Στο 24 κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Γεραντζής με σουτ έκανε το 0-1. Στο 30 σέντρα του Ντουρτμέ, δεν κατάφεραν Καλαϊτζης και Κακουλίδης να σκοράρουν και η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Στο 38 ο Κουκουτάρης από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1. Στο 50 σέντρα του Ντουρτμέ κεφαλιά του Δ. Καλαϊτζή και έγινε η ολική ανατροπή για το 2-1. Στο 52 σέντρα του Καλαϊτζή και ο Κακουλίδης έκανε το 3-1. Στο 65 μπαλιά του Γλεντίδη, σουτ του Καλαϊτζή στη ρίζα του δεξιού κάθετου δοκαριού. Στο 66 μπαλιά τρύπα του Γλεντίδη, ο Κακουλίδης σε κενή εστία ανέβασε τον δείκτη στο 4-1. Στο 80 νέα ωραία μπαλιά του Γλεντίδη, σέντρα του Κακουλίδη και ο Δ. Καλαϊτζής σε κενή εστία σκόραρε για το 5-1. Στο 82 μακρινό σουτ του  Μαυρίδη-Ψυρούκη για το τελικό 6-1.

**Διαιτητές: Τρακαλιάνης, Μπομπότας, Μαλλίδης (ΕΠΣ Σερρών)

Συνθέσεις

ΕΠΣ Καβάλας: Νέγκογλου, Μαυρίδης-Ψυρούκης, Χατζατίδης (46 Σιμιτός), Τσολακίδης, Σιδηρόπουλος, Γλεντίδης, Καλαϊτζής, Τελλίδης (69 Κεσαπίδης), Κουκουτάρης (76 Καλουτσίδης), Κακουλίδης, Ντουρτμές

ΕΠΣ Χαλκιδικής: Στοϊκούδης, Καρασούλης, Εφραιμίδης, Τσιακμάκης, Δαγκίλας (56λ.τ.  Πελέκας), Μαρίνος Αν., Δεμερτζής (46 Μουρμούρης), Πασσαλής, Μαρίνος Οδ., Τσιπούρας (65 Ανδρεάδης), Γεραντζής.