ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: «Τσέκαραν» εισιτήρια ΑΕΚ, Αετός, Βύρων, Δόξα Θεολόγου και Θεαγένης

Πέντε ακόμη εισιτήρια για την 3η φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας σφραγίστηκαν χθες το απόγευμα. Στον… τελικό της Θάσου προκρίθηκαν η Δόξα Θεολόγου και ο Θεαγένης και μένει στην κλήρωση να μάθουμε την έδρα του αγώνα.  Επίσης, προκρίθηκαν ο Αετός Ορφανού, η ΑΕ Καβάλας και ο Βύρων Καβάλας.

Η κλήρωση για την 3η φάση της διοργάνωσης προγραμματίστηκε για σήμερα (29/9), στις 7 το απόγευμα στα γραφεία της Ένωσης.

Αναλυτικά, τα χθεσινά παιχνίδια:

Δόξα Θεολόγου-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 3-2

Παραδοσιακό ντέρμπι στο γήπεδο του Ποτού στην κόντρα της Δόξας Θεολόγου με την Αναγέννηση Λιμεναρίων και έληξε με 3-2 υπέρ των γηπεδούχων, που πήραν το εισιτήριο για τον… τελικό της Θάσου.

Πριν τη συμπλήρωση του 10λεπτου ο Μαχαιρούδης με δύο τέρματα είχε βάλει την Δόξα μπροστά στο σκορ με 2-0 και αυτό έμελλε να είναι και το σκορ ημιχρόνου. Στο 65 ο Παπαστεφάνου μείωσε σε 2-1 και τα Λιμενάρια έδειξαν ιδιαίτερα επικίνδυνα. Στο 70 ο Τσέκος έκανε το 3-1. Στο 76 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και στη φάση αυτή αποβλήθηκε με 2η κίτρινη και ο Προύντζος. Στη «βούλα» πήγε ο Λορέντζος για το 3-2. Στο 81 ήταν η σειρά της Αναγέννησης να μείνει με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής, με 2η κίτρινη, του Παπαστεφάνου.

ΑΟ Ελαιοχωρίου-Αετός Ορφανού: 0-3

Ο Αετός Ορφανού ήταν το φαβορί για την πρόκριση στο γήπεδο του Ελαιοχωρίου στη κόντρα με τον τοπικό σύλλογο και την κατέκτησε με 0-3. Στο 15ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ρήντα έγινε το 0-1. Στο 50 ο Φ. Τσαμπέγια έκανε το 0-2 και στο 65 ο Ρήντα διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Άρης Πηγών-Βύρων Καβάλας: 0-1

Από ένα ημίχρονο είχαν Άρης Πηγών και Βύρων στο μεταξύ τους παιχνίδι της β’ φάσης του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο, ο Άρης Πηγών στην επανάληψη, με το 0-1 να διαμορφώνεται στο 88 με αυτογκόλ του Κάμπατζη.

ΑΕ Καβάλας-Ναζιανζός: 1-0

Η ΑΕ Καβάλας υποδέχθηκε στο Βερούλειο τον Ναζιανζό, ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, οπότε και προηγήθηκε με 1-0 και αυτό ήταν αρκετό για να κριθεί και η πρόκριση. Το γκολ πέτυχε στο 35ο λεπτό ο Αθανασιάδης. Νωρίτερα, στο 18′, η ΑΕΚ είχε διπλό δοκάρι, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μίτσι, τόσο η πρώτη κεφαλιά του Αθανασιάδη όσο και η δεύτερη κεφαλιά του Ίσα στην επαναφορά σταμάτησαν στο οριζόντιο δοκάρι. Επίσης, στο 29′ γυριστή κεφαλιά του Παπαγιάννη στο δοκάρι. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν μέτριο, χωρίς πολλές φάσεις.

Θεαγένης-Αίας Παναγίας: 4-1

Ο Θεαγένης ήταν καλύτερος του Αία Παναγίας στο γειτονικό ντέρμπι στον Λιμένα και πήρε τη νίκη-πρόκριση στον… τελικό της Θάσου με 4-1. Στο 15ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν με πλασέ του Μανελίδη. Στο 30 πλάγιο του Σαλονικιού, καρφωτή κεφαλιά του Καραντόλα και 1-1. Στο 52 κεφαλιά του Καραντόλα στο δοκάρι. Στο 58 φάουλ του Τσετάνι και 2-1. Στο 63 αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Β. Μπόσκος και ο Αίας έμεινε με 10. Στο 65 κεφαλιά του Καραντόλα στο δοκάρι. Στο 68 σέντρα του Καρεκλά γκολ του Καραντόλα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 72 πάσα του Τσετάνι για τον Καραντόλα που έκανε το 3-1. Στο 83 κεφαλιά του Τσετάνι και 4-1.