Χρονόμετρο

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: ΑΟΚ και Βύρωνας στον τελικό

Δημοσιεύτηκε στις

Κερδίζοντας με το ίδιο σκορ (1-0) στους δύο επαναληπτικούς ημιτελικούς, ΑΟΚ και Βύρωνας Καβάλας εξασφάλισαν τα εισιτήρια για τον φετινό τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας, περνώντας τα εμπόδια των Μ.Α. Αντιφιλίππων και Βρασίδα Ν. Περάμου αντίστοιχα.

ΑΟΚ-Μ.Α. Αντιφιλίππων 1-0

Δύο όψεις είχε το παιχνίδι στο «Ανθή Καραγιάννη», με τον ΑΟΚ να προκρίνεται στον τελικό, χάρη στο γκολ του Χατζηκυριάκου από το 10ο λεπτό, όμως στην επανάληψη τα… χρειάστηκε και γλίτωσε την ισοφάριση, χάρη στις επεμβάσεις του Παγκάκη.

Στο 10′ ο Χατζηκυριάκου με όμορφο πλασέ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο «Γ» της εστίας του Κυφωνίδη για το 1-0. Στο 25′ σουτ του Κέρθι, που έκανε ντεμπούτο με τα «κυανόλευκα», ελάχιστα άουτ. Στο 31′ πάσα του Ντουρτμέ, πλασέ του Αδαμάκη πέρασε παράλληλα από την εστία. Στο 45′ τετ-α-τετ του Αδαμάκη με τον Κυφωνίδη, διώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Μέγα.

Στο 57′ σουτ του Βακιρτζή από επίκαιρη θέση, ελάχιστα άουτ. Στο 61′ κόρνερ Βακιρτζή, κοντινή κεφαλιά Αμιάδη, στην αγκαλιά του Παγκάκη. Στο 72′ κόρνερ Βακιρτζή, νέα κεφαλιά Αμιάδη, σε κόρνερ ο Παγκάκης. Στο 75′ πλασέ του Πάλλα, που έκανε κι αυτός ντεμπούτο, έσωσε πάνω στη γραμμή ο Σολακίδης. Στο 90′ σουτ του Βαλαβανόπουλου, άουτ.

Βρασίδας-Βύρωνας 0-1

Σε τελικό Κυπέλλου της ΕΠΣ Καβάλας επιστρέφει μετά το 2013 ο Βύρωνας, που επικράτησε για δεύτερη φορά με 0-1 του Βρασίδα, αυτή τη φορά στη Ν. Πέραμο. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημείωσε στο 44ο λεπτό με σουτ ο Σάσσος.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι, έχοντας άλλες δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να πάρουν νωρίτερα προβάδισμα στο σκορ, με τους Σάσσο και Αγγελίδη, αλλά και μια κοντινή κεφαλιά του Παντελίδη, που πέρασε άουτ στο β’ μέρος.

Το παιχνίδι πήγε να ξεφύγει στο 70′, όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Παντίδης και έπεσε πέτρα από την κερκίδα στον αγωνιστικό χώρο, με συνέπεια να υπάρξει ολιγόλεπτη διακοπή. Στο 90′ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Δελής, όμως η τιμωρία του θα ισχύσει για το επόμενο ματς πρωταθλήματος με την ΑΕΚ Καβάλας.