ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Στα προημιτελικά Αετός, ΜΑ Αντιφιλίππων και Άρης Ζυγού

Τα πρώτα τρία εισιτήρια για τα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας σφραγίστηκαν χθες το απόγευμα. Τα κατέκτησαν ο Αετός Ορφανού με εξάρα στο Παλαιοχώρι, ο ΜΑ Αντιφιλίππων με 0-3 στο Χρυσοχώρι και ο Άρης Ζυγού με 3-1 στο εντός έδρας γειτονικό ντέρμπι με τον Κεραυνό Κρηνίδων. Άνευ αγώνα προκρίθηκε ο Βύρων. Τα υπόλοιπα τέσσερα παιχνίδια της 3ης φάσης θα διεξαχθούν την ερχόμενη Τετάρτη 12/10.

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-Αετός Ορφανού: 0-6

Ο Αετός Ορφανού ήταν το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στην κόντρα με την Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας στο γήπεδο του Παλαιοχωρίου και την κατέκτησε με το εμφατικό 0-6. Οι γηπεδούχοι… άντεξαν με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα, Κ. Κεχαγιόγλου, για ένα 20λεπτο, οπότε και ο Σαββατιανός με ωραία ατομική προσπάθεια από την περιοχή τον κέρδισε για το 0-1. Είχαν προηγηθεί σουτ των Ρήντα, Τσαμπέγια, αλλά και Σαββατιανού που όμως αποκρούστηκαν σωτήρια.

Στο 22 ανατροπή του Αμβροσίδη στην περιοχή και πέναλτι. Στην εκτέλεση πήγε ο Μπαμπατζάνης που ευστόχησε για το 0-2. Στο 26 ο Ελέζη μετά από ατομική προσπάθεια σκόραρε για το 0-3.

Στο 27 διπλή προσπάθεια του Αραδούλη και διπλή απόκρουση του Κεχαγιόγλου. Στο 32 κλέψιμο του Ρήντα από αμυντικό, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 0-4.

Στο 40 φάουλ του Σαουλίδη, άουτ. Στο 48 σουτ εξ επαφής ο Παπαντωνίου όμως απέκρουσε ο Κεχαγιόγλου.

Στο 73 ο Αραδούλης έκανε από κοντά το 0-5, μετά από απόκρουση του νεαρού Κώστα Φασουλή -που έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της Ένωσης Παγγαιϊκού Δρυάδας.

Στο 76 σουτ του Τσιπουρόπουλου στην αγκαλιά του νεαρού Κόλκα.

Στο 81 ατομική προσπάθεια του Παπαδόπουλου και σουτ στην κλειστή γωνία, που απέκρουσε ο Φασουλής.

Στο 83 εκτέλεση κόρνερ του Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Αραδούλη που σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους για το τελικό 0-6.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-ΜΑ Αντιφιλίππων: 0-3

Ο ΜΑ Αντιφιλίππων κατέκτησε τη νίκη πρόκριση, με 0-3, στο γήπεδο του Χρυσοχωρίου, στην κόντρα με τον τοπικό Απόλλωνα. Το ημίχρονο έληξε με 0-1, με γκολ του Σαουλίδη. Ο Ι. Σάσσος έκανε το 0-2 και ο Σαουλίδης ξαναχτύπησε για το τελικό 0-3.

Άρης Ζυγού-Κεραυνός Κρηνίδων: 3-1

Ο Άρης Ζυγού υποδέχθηκε χθες το απόγευμα τον Κεραυνό Κρηνίδων, στο δεύτερο  μεταξύ τους γειτονικό ντέρμπι των τελευταίων ημερών, κέρδισε με 3-1 και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς γκολ. Ο Λαφτσίδης έκανε το 0-1 και στη συνέχεια ανέλαβε… δράση ο Γυαλίδης που με τρία τέρματα (ένα με κεφαλιά και δύο σουτ) έκανε την ολική ανατροπή για το τελικό 3-1.