ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΚ: Νέστος VS Βύρωνας Καβάλας για τον τίτλο

Ο Νέστος Χρυσούπολης «σφράγισε» το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας της φετινής σεζόν παρά την ήττα του με 4-1 από την Αναγέννηση στον επαναληπτικό ημιτελικό στα Λιμενάρια.  Είχε βλέπετε το… μαξιλαράκι του 5-0 στον πρώτο αγώνα!!!

Η ομάδα της Θάσου… άγγιξε το θαύμα καθώς ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 2-0. Πιο συγκεκριμένα, στο 30ο λεπτό, από εκτέλεση φάουλ του Μπατάκογλου, ο Δούμπλατζης έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ  ημιχρόνου. Στο 50 από κόρνερ του Κουκουτάρη, ο Δούμπλατζης έκανε το 2-0. Με ένα φάουλ που αμφισβητήθηκε και προκάλεσε διαμαρτυρίες έγινε το 2-1 από τον Κοβάτση. Μετά από ατομική προσπάθεια του Αγγελίδη και σουτ του Σιδηρά έγινε το 3-1 και στο 73 από βαθιά μπαλιά ο Αγγελίδης σκόραρε για το 4-1. Στο 82 ανάποδο ψαλίδι του Αγγελίδη έσωσε πάνω στην γραμμή αμυντικός. Θα σημειώσουμε πως ο Νέστος παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στο παιχνίδι.

«Σφράγισε» εισιτήριο και ο Βύρωνας

Ο Βύρωνας Καβάλας πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό της ΕΠΣ Καβάλας καθώς λύγισε την αντίσταση του Βυζαντίου με 2-0, στο ματς που ολοκληρώθηκε πριν λίγο στο Βερούλειο. Το  ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα και τους γηπεδούχους να έχουν μια καλή στιγμή με τον Καλτσίδη, που απέκρουσε ο τερματοφύλακας και η μπάλα πήγε στο δοκάρι. Στο 80 από σέντρα του Βλάχου, ο Ελευθεριάδης με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 89 ο Παν. Παρασκευάς από κοντά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και στην αντεπίθεση, μπαλιά του Βλάχου για τον Καρίπογλου που σκόραρε για το τελικό 2-0.