ΜΠΑΣΚΕΤ – Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Άνετο απόγευμα για ΓΣΕ, 79-52 τον Φαίακα Κέρκυρας

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο ΓΣΕ το παιχνίδι με τον Φαίακα Κέρκυρας, με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής του Βόρειου Ομίλου της Β΄ Εθνικής, καθώς επικράτησε με το εμφατικό 79-52.

Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου δυσκολεύτηκε μόνο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, εκεί όπου ο Φαίακας έδειξε ότι θα είναι ανταγωνιστικός, όμως πάτησε γκάζι και με το 12-0 σερί που έχτισε στα πρώτα πέντε λεπτά της β’ περιόδου, της επέτρεψε να φτάσει ήδη από το ημίχρονο σε μια διαφορά 19 πόντων.

Στο β’ μέρος, ο ΓΣΕ όχι μόνο χαλάρωσε, αλλά συνέχισε να αγωνίζεται με την ίδια διάθεση σε άμυνα και επίθεση, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, για να φτάνει σε μια άνετη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Στυλίδης με 23 πόντους και 3 τρίποντα, σε ένα μεσημέρι που και οι 12 παίκτες βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι.

Δεκάλεπτα: 25-17, 47-28, 69-43, 79-52

Διαιτητές: Θεοδώρου-Αγραφιώτης Γ.

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Κελεσίδης 5, Στυλίδης 23(3), Κωνσταντάρας 4, Μπέσσας 3(1), Μπουτσακτσή 2, Ιωάννου 11(3), Απαζίδης 2, Σταμπουλής 8, Λαζαρίδης 3(1), Χαρισμίδης 2, Βοϊβατόπουλος 8, Καραγιώργος 8(1).

Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Γρίψιος 2, Ματενίδης 15(2), Νεδέλκος 2, Σιώπης 2, Σπιτσέρης 2, Πεταλωτής 2, Περουλής 17(2), Νίκας 2, Μαγκανάς, Ταουσάνης 6, Χατζόπουλος 2.