Χρονόμετρο

ΜΠΑΣΚΕΤ – Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Το σερί σταμάτησε στο Αγρίνιο για τον ΓΣΕ, ήττα με 71-55

Δημοσιεύτηκε στις

Το αήττητο σερί επτά αγωνιστικών για τον ΓΣ Ελευθερούπολης, που τον έφερε σε απόσταση δύο νικών από την προνομιούχο δυάδα της ανόδου, σταμάτησε το απόγευμα της Κυριακής (20/1) στο Αγρίνιο, με την τοπική ομάδα να κάνει σπουδαία εμφάνιση και να επικρατεί με 71-55 για τη 14η αγωνιστική του Βόρειου Ομίλου της Β’ Εθνικής.

Το ματς ήταν κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, αλλά το Αγρίνιο βρήκε λύσεις στη δεύτερη περίοδο, σφίγγοντας την άμυνα του.

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις κι αυτό φάνηκε στο β’ μέρος, εκμεταλλεύτηκαν την ενέργεια που έπαιρναν από την άμυνα και αφού έφτασαν σε διψήφια διαφορά (53-43) στο 30′, έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους για το τελικό 71-55, που τους δίνει σαφές προβάδισμα για την άνοδο, έχοντας πια απόσταση τριών νικών από τον ΓΣΕ.

Δεκάλεπτα: 19-17, 36-29, 53-43, 71-55.
    Διαιτητές: Παφίλης-Παπανικολάου
    Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασσόπουλος 12, Μπερέρης 4, Μιχάλογλου 10, Καπινιάρης 13 (1), Μήτσου 12 (4), Τσάτας 1, Ψάρρας 2, Σαρρής 5 (1), Σταμούλης 2, Γκρέκας 10 (1).
    Γ.Σ. Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Κελεσίδης 7, Στυλίδης 20 (2), Ιωάννου 5 (1), Σταμπουλής 11, Χαρισμίδης 10, Βοϊβατόπουλος 2.