ΜΠΑΣΚΕΤ – Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Μεγάλο «διπλό» της Αγίας Βαρβάρας στην Κομοτηνή

Τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη που θα αποτελέσει το σήμα κατατεθέν της σεζόν, η Αγία Βαρβάρα την πέτυχε χθες στην Κομοτηνή. Αποδίδοντας πολύ καλό μπάσκετ κι εκμεταλλευόμενη όλες τις αδυναμίες των γηπεδούχων, επικράτησε 72-81 κι έκανε ακόμη πιο ισχυρό το βαθμολογικό της πλεονέκτημα έναντι των άλλων διεκδικητών της παραμονής. Έξι παίκτες σκοράρισαν για τη «Σάντα», όλοι τέλειωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων. Το α’ ημίχρονο ήταν αμφίρροπο. Στο 5’19 οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 9-9 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το ΓΑΣ να προηγείται 20-17. Μέχρι να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια η Αγία Βαρβάρα πέρασε μπροστά, με 36-38. Στο γ’ δεκάλεπτο η καβαλιώτικη ομάδα έφτασε τη διαφορά μέχρι τους 6 πόντους (44-50 στο 25’) και τη διατήρησε υπέρ της (52-57 στο 29’) αν και στο 28’ ο Κουμλέλης χρεώθηκε το 4ο προσωπικό φάουλ. Ο ΓΑΣ μείωσε 56-57 στο 29’55 αλλά με τρίποντο… από τη γραμμή του τρίποντου της Αγίας Βαρβάρας, ο Μπάμπουλης έκανε το 56-60. Ήταν η αρχή του σερί που έβαλε τις βάσεις της νίκης. Με άλλους 6 πόντους στο ξεκίνημα της δ’ περιόδου, η «Σάντα» προηγήθηκε 56-66 στο 32’14. Στη συνέχεια διατήρησε τη διαφορά (60-71 στο 35’) και στο φινάλε πανηγύρισε το σπουδαίο «διπλό».

Δεκάλεπτα: 20-17, 36-38, 56-60, 72-81

ΓΑΣ Κομοτηνή (Βελή- Ντίνας): Αθανασίου 3 (1), Μιχαηλίδης, Μπούντας 3 (1), Λεχούδης 18 (1), Μαγκούνης 16, Μπεκρής 16 (3), Στασινόπουλος 2, Χαλίλ 14.

Αγία Βαρβάρα (Καμαράκης): Σαμαράς 13 (3), Μπάμπουλης 14 (3), Μαλαθούνης, Μητρούλης, Ράμμος 11 (1), Μπανάσας, Γ. Σουλίδης, Κουμλέλης 15, Χαριζάνης 13, Κάτσικας, Αγανικόλας, Μανάκας 15.

14ΓΣ Ελευθερούπολης223-161270-1416
    (*) Η Χαλκηδόνα έχει -3 βαθμούς. Ως τελικό αποτέλεσμα του αγώνα Αρετσού-Χαλκηδόνα υπολογίζεται το σκορ τη στιγμή της διακοπής (32-19).