ΚΥΠΕΛΛΟ Γ’ ΕΘΝΙΚΗΣ: Χέρι-χέρι Ορφέας και Ακροπόταμος

Στην επόμενη φάση οι δύο ομάδες του Δήμου Παγγαίου, ύστερα από τις νίκες τους επί Κιλκισιακού και ΠΑΟ Κοσμίου

Μπορεί ο ένας (Ακροπόταμος) να χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι και ο άλλος (Ορφέας) να μείνει με παίκτη λιγότερο για να αφυπνιστεί, όμως αμφότεροι θα βρίσκονται στην επόμενη φάση του νεοσύστατου κυπέλλου της Γ’ Εθνικής.

Ο Ορφέας, στην Ελευθερούπολη, βρέθηκε πίσω με 0-1, όμως με εκπληκτικό τελευταίο μισάωρο «καθάρισε» τον ΠΑΟ Κοσμίου με 2-1, ενώ ο Ακροπόταμος ήταν πιο ψύχραιμος στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι και υπέταξε τον αξιόμαχο Κιλκισιακό με 4-2 (0-0 καν. διάρκεια και παράταση).

«Καθάρισε» στα πέναλτι

Το ματς του Ακροποτάμου και του Κιλκισιακού στο γήπεδο των Ελευθερών για την 2η αγωνιστική της 1ης φάσης του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής είχε πολλές συγκινήσεις, όμορφες φάσεις, δυνατές μονομαχίες, αλλά έναν νικητή, τον γηπεδούχο Άρη.

Νικητής που δεν αναδείχτηκε ούτε στα 90 ούτε στα 120 λεπτά, αλλά στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι. Επόμενος αντίπαλος για τον Ακροπόταμο θα είναι ο Αγροτικός Αστέρας, στις 17/11, και σε περίπτωση πρόκρισης η ομάδα του Νίκου Καραμπετάκη θα περάσει στον τελικό του 1ου ομίλου.