Γ΄ Εθνική: Τρίποντο για το Νέστο, «Χ» για την Δόξα, ήττα για τον Κεραυνό

Ο Νέστος κατέκτησε πολύτιμη νίκη με 2-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Κιλκισιακό για την 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Λευκή ισοπαλία για την Δόξα Θεολόγου στο εντός έδρας παιχνίδι στο Λιμένα και ο 2ος μόλις βαθμός στην φετινή σεζόν. Ο Κεραυνός Πέρνης έχασε, με 3-1, στην Ξάνθη από τον τοπικό Ορφέα Puma. Αναλυτικά:

Ο Νέστος Χρυσούπολης κατέκτησε πολύτιμη νίκη, με 2-1, στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Κιλκισιακό. Στο 15ο λεπτό ο Ανδρεάδης έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους όμως ο Λάμπογλου ισοφάρισε σε 1-1 στο 43. Στο 93 ο Λίτσκας διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Ο Κεραυνός Πέρνης δεν τα κατάφερε στη  Ξάνθη στην κόντρα με τον Ορφέα Puma καθώς ηττήθηκε με 3-1. Στο 38 ο Τανζού κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Ξαντινίδης για το 1-0. Στο 66 ο Ξαντινίδης με σουτ στη δεξιά γωνία  έκανε το 2-0. Στο 77 ο Κωνσταντάρας με εύστοχο πέναλτι μείωσε σε 2-1. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο Τζαμπάζ Χακή με 2η κίτρινη κάρτα και ο Ορφέας έμεινε με παίκτη λιγότερο. Στο 88 ο Κουκουρίγκος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο του Λιμένα στην κόντρα της Δόξας Θεολόγου με τον Ηρακλή Ν. Ζυγού για την 12η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής. Το ματς έγινε σε βαρύ αγωνιστικό χώρο, γεγονός που δυσχέραινε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι πάντως είχαν δύο δοκάρια στο ματς, ένα στο 55 σε σουτ του Δογανίδη και ένα στο 61 με βολίδα του Κωφίδη. Στο 80 οι ξανθιώτες είχαν ακυρωθέν γκολ του Κριεζή ως οφσάιντ, σε  διαμαρτυρίες.

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι μεταξύ του Άρη Αβάτου και του Αετού Οφρυνίου στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής το απόγευμα του Σαββάτου 7/12.  Στο 19 από εκτέλεση κόρνερ, ο Νομικός έδιωξε με γροθιές ο Ουζούνογλου γέμισε, ο Παυλίδης έστρωσε στον Τσίλογλου που με σουτ από το σημειο του πέναλτι έκανε το 0-1, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για οφσάιντ. Στο 22 από κάθετη μπαλιά του Χατζηπαπά, ο Γκέκας βγήκε τετ α τετ με τον Κυφωνίδη και με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 25 και στο 30 ο Σαρηγιαννίδης έκανε προσπάθειες που όμως έβγαλε ο Κυφωνίδης.  Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πολύ με τις δύο ομάδες να μοιάζουν αρκετά προσεκτικές στις προσπάθειες τους χωρίς να δίνουν χώρους στον αντίπαλο. Στο 84′ ο Σαρηγιαννίδης μέσα από την περιοχή έπιασε δυνατό σουτ που είχε πορεία προς τα δίχτυα όμως ο Βουζουλίδης έπεσε “ηρωικά” στην πορεία της και έδιωξε κόρνερ.