Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: «Πέταξε» ο Αετός με πεντάρα, ισοπαλία για το Νέστο

Ο  Αετός Οφρυνίου… πέταξε με πεντάρα (1-5) από την Χρυσούπολη και το τοπικό ντέρμπι με τον Κεραυνό Πέρνης για την 16η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Ο Τσίλογλου στο 8ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, 0-1 όμως ο Βουκεμίροβιτς ισοφάρισε σε 1-1. Στο 39 ο νεαρός Σαλπιγγίδης έκανε το 1-2 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο νεαρός Κώστας Σαλπιγγίδης πέτυχε άλλα τρία τέρματα (στο 70, στο 89 και στο 90+) για το τελικό 1-5.

Ο Νέστος μοιράστηκε τους βαθμούς με τον Απόλλωνα στο Παραλίμνιο με 1-1 και μετά την 16η αγωνιστική είναι στο -7 από την κορυφή της κατάταξης την οποία κατέχει ο Πανσερραϊκός. Στο 4ο λεπτό ο Λιάρας έκανε το 1-0 και στο 27 ο Λίτσκας ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τέλος, η Δόξα Θεολόγου δεν τα κατάφερε στη Ξάνθη στο παιχνίδι με τον Άρη Αβάτου στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής καθώς ηττήθηκε με 1-0. Το ματς κρίθηκε στο 16ο λεπτό με γκολ του Σαρηγιαννίδη. Η ομάδα της Δόξας ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, είχε τέσσερις κλασσικές ευκαιρίες όμως η μπάλα δεν έκανε το χατίρι!!!