Γ΄ Εθνική: Μόνο ένας βαθμός στο ξεκίνημα του 2020 για την Καβάλα!!!

Δεν ξεκίνησε καλά η χρονιά για τους συλλόγους της Καβάλας στην Γ΄ Εθνική καθώς για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου ο Νέστος έμεινε στο 1-1 με τον Πανδραμαϊκό και οι άλλοι τρεις ηττήθηκαν. Αναλυτικά:

O Νέστος έμεινε στο 1-1 με τον Πανδραμαϊκό. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 64 ο Μπερούκας με εύστοχο πέναλτι έκανε το 0-1 για το σύλλογο της Δράμας. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και ο Λαζαρίδης στο 71 διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ο Αετός Οφρυνίου δεν τα κατάφερε στην Αλεξανδρούπολη στην κόντρα με την τοπική ομάδα καθώς ηττήθηκε με 1-0 στο ματς της 14ης αγωνιστικής. Το α’ μέρος είχε αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες, οι παίκτες των οποίων είχαν πολλά προβλήματα στα τελειώματα των φάσεων..Πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 6′ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Παυλίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Οι φάσεις ήταν λιγοστές σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, με την επόμενη να σημειώνεται στο 45′. Ο Μαλτέζος με ωραία ατομική προσπάθεια πέρασε έναν αντίπαλο του, σούταρε από τη γραμμή της περιοχής, αλλά ο Κυφωνίδης απέκρουσε κρατώντας το μηδέν. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αετός απείλησε πρώτος όταν στο 47′ σουτ του Δουμάνη μέσα από την περιοχή βρήκε σε σώμα αμυντικού και κατέληξε κόρνερ. Στο 52′ ο Γκαβανόζης θα σουτάρει έξω από την περιοχή με τον γκολκίπερ του Αετού να μπλοκάρει. Στο 67′ ο Γκουντενούδης θα χάσει μεγάλη ευκαιρία να βρει δίχτυα όταν μετά από κόρνερ θα πάρει την κεφαλιά αλλά η μπάλα θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 70 από λάθος κοντρόλ του Κυφωνίδη, μετά από γύρισμα αμυντικού, ο Γκαβανόζης έκανε το 1-0 από κοντά.

Ο Κεραυνός Πέρνης προηγήθηκε στην Ξάνθη στο ματς με τον Άρη Αβάτου όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έκαναν την ολική ανατροπή για το τελικό υπέρ τους 2-1. Μετά από ένα σχεδόν ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο ο Κεραυνός κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που είχε και προηγήθηκε με 0-1. Πιο συγκεκριμένα, στο 11ο λεπτό ο Τζουμάνη έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε για το 0-1. Στο 3ο λεπτό ο Ψυχουδάκης μπλόκαρε σουτ του Ζωσιμίδη, στο 10 κεφαλιά του Μ. Μελισσόπουλου και ευκαιρία για τον Κεραυνό. Στο 23′ και το 24′ οι προσπάθειες των Τσάπαρη και Ζωσιμίδη αντίστοιχα δεν βρήκαν στόχο, ενώ στο 30′ η κεφαλιά του Χριστοφορίδη πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 58′ μετά από ωραία συνεργασία, ο Γκέκας βγήκε απέναντι από τον Ψυχουδάκη και ισοφάρισε σε 1-1. Η υπεροχή των γηπεδούχων αποτυπώθηκε στο σκορ πλήρως δύο λεπτά αργότερα, όταν από γύρισμα του Μπουνταγκίδη και πάλι ο Γκέκας σκόραρε για το 2-1, κάνοντας την ολική ανατροπή για την ομάδα του.

Η Δόξα Θεολόγου, που παρατάχθηκε με μόλις 13 άτομα στο γήπεδο του ΑΟ Ξάνθης το απόγευμα του Σαββάτου (4/1), δεν τα κατάφερε στην κόντρα με τον Ορφέα Puma καθώς ηττήθηκε με 2-1 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 2ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ν. Μελισσόπουλου. Στην εκτέλεση πήγε ο ίδιος όμως ο Αγραφιώτης έπεσε σωστά και κράτησε το μηδέν στην εστία του.  Στο 7 ο Κλέντις Ζιγκολάρι με σουτ έκανε το 1-0. Στο 26 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσέκου έγινε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μέτριο και στο 65 ο Λάτα με δυνατό σουτ μείωσε σε 2-1 και έτσι η Δόξα μπήκε στο παιχνίδι. Στο 75 ο Μαυρόπουλος έκανε σουτ που έδιωξε δύσκολα ο Αγραφιώτης και στο 85 έκανε το ίδιο σε σουτ του Ξαντινίδη.