Γ΄ Εθνική: «Διπλά» για Αετό και Πέρνη, τεσσάρα για το Νέστο, ήττα για την Δόξα Θεολόγου

Εκτός έδρας νίκες κατέκτησαν o Αετός Οφρυνίου και ο Κεραυνός Πέρνης στην 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Ο Νέστος κατέκτησε το τρίποντο με 4-1 στο παραδοσιακό ντέρμπι με τον Ορφέα Puma Ξάνθης. Η Δόξα Θεολόγου έχασε με 4-0 στο Παραλίμνιο από τον τοπικό Απόλλωνα. Αναλυτικά:

Ο Αετός Οφρυνίου έκανε το 2Χ3 στο πρωτάθλημα με το εμφατικό μάλιστα 5-0 στο Κιλκίς επί της τοπικής ομάδας. Ο Δουμάνης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα καθώς πέτυχε χατ-τρικ στο πρώτο ημίχρονο (32ο, 40ο και 44ο με πέναλτι). Στο 50 ο Κωνσταντινίδης έκανε το 0-4 και στο 80 ο Πανάγος διαμόρφωσε το τελικό 0-5.

Ο Κεραυνός Πέρνης πέρασε, με 1-2, από την Αλεξανδρούπολη και το ματς με την τοπική Ένωση. Στο 19 ο Χατζηκυριάκος έκανε το 0-1 για την ομάδα του  Γ. Μαλαματά και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 58 ο Τσορτανίδης ισοφάρισε σε 1-1 όμως ο Κυριακόπουλος στο 74 διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Ο Νέστος κατέκτησε τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, με το ευρύ μάλιστα 4-1 επί του Ορφέα Ξάνθης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 22 με τον Κουκουρίγκο όμως ο Χαριτίδης με εύστοχο πέναλτι ισοφάρισε 1-1. Στο 38 ο Λίτσκας έκανε το 2-1 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 80 ο Γεωργιάδης σκόραρε για το 3-1 και στο 90 ο Λίτσκας… ξαναχτύπησε για το τελικό 4-1.

Η Δόξα Θεολόγου δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλό στο γήπεδο του Παραλιμνίου. Στο 45 του αγώνα με τον τοπικό Απόλλωνα βρέθηκε να χάνει με γκολ του Γαϊδαρτζή. Στο 55 ο ίδιος παίκτης σκόραρε και πάλι για το 2-0. Στο 70 ο Λιάρας έκανε το 3-0 και στο 82 ο Γαϊδαρτζής διαμόρφωσε το τελικό 4-0 φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ.