Ανατροπή δια ποδός Σαββατιανού, 3-2 ο Αετός στο Οφρύνιο τον Κεραυνό Πέρνης (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Με τον Φράγκο Σαββατιανό να έρχεται από τον πάγκο και να γίνεται man of the match με μια ασίστ για την ισοφάριση και με το νικητήριο γκολ στο 88′, ο Αετός επικράτησε 3-2 -με ανατροπή- του Κεραυνού Πέρνης στο Οφρύνιο για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και παρέμεινε μόνος στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, το καβαλιώτικο ντέρμπι ήταν χορταστικό, με πλούσιο θέαμα και πολλές συγκινήσεις, δύο ανατροπές, αλλά και πολλούς πρωταγωνιστές, ικανοποιώντας τους περίπου 300 φίλους του ποδοσφαίρου, που αψήφησαν το κρύο.

Ο Δημήτρης Σίτσας παρέταξε τον Αετό με τους Κωνσταντίνου και Γ. Παυλίδη στην κορυφή της επίθεσης, σχήμα που βγήκε, αφού οι «ασπρόμαυροι» (σ.σ. σημειωτέον αγωνίστηκαν με πορτοκαλί στο ντέρμπι) δημιούργησαν αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Ρίζου και την ομάδα του να μπαίνει με γρήγορο γκολ μπροστά στο σκορ.

Από την άλλη, ο Γιάννης Μαλαματάς είχε να διαχειριστεί αρκετές απουσίες στον αμυντικό τομέα, έχασε νωρίς τον Μπαντάνη με τραυματισμό, αλλά είδε τους παίκτες του να εκμεταλλεύονται όλα τα λάθη των γηπεδούχων και να απαντούν με δύο γκολ για το 1-2 του ημιχρόνου, με δυο βολίδες των Χαλπέτη και Χατζηκυριάκου.

Ωστόσο, στο β’ μέρος η είσοδος του Σαββατιανού άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης, γέρνοντας τελικά την πλάστιγγα με το μέρος των γηπεδούχων κι αφού νωρίτερα ο Κεραυνός είχε μια τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Γεωργιάδη, για να φτάσει εκείνος στο τρίτο (κι ενδεχομένως νικητήριο) γκολ.

Κακή η διαιτησία του Κιλκισιώτη Δραγούση, αλλά και του πρώτου βοηθού του, Κωτούλα, που πρωταγωνίστησαν σε μια ασυνήθιστη φάση στο α’ ημίχρονο.

Το φιλμ του αγώνα

6′ Σέντρα Γ. Παυλίδη, κεφαλιά Κωνσταντίνου, άουτ.

7′ Σουτ Χαριτίδη, στην αγκαλιά του Κυφωνίδη.

8′ Όμορφη πάσα του Μουδούρογλου στον Γ. Παυλίδη, αυτός προλαβαίνει αμυντικούς και τον Ρίζο και με πλασέ το 1-0.

9′ Σύγχυση ανάμεσα σε Δραγούση και βοηθό Κωτούλα, με τον δεύτερο να καταλογίζει οφσάιντ τον Κωνσταντίνου, που σκόραρε και τον διαιτητή να γυρίζει την φάση πίσω, καταλογίζοντας φάουλ!

13′ Σουτ του Χαλπέτη, άουτ.

14′ Δυνατό σουτ του Μπαντάνη, εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

15′ Μετά από απόκρουση των αμυντικών, ο Χαλπέτης με ξερό σουτ από το ύψος της περιοχής το 1-1.

26′ Πάσα του Κωνσταντίνου στον Γ. Παυλίδη, αυτός θα πλασάρει και ο Ρίζος θα διώξει με τα πόδια σε κόρνερ!

27′ Φάση διαρκείας στα καρέ του Κεραυνού, σουτ του Κωνσταντινίδη στην πάνω πλευρά των διχτύων.

32′ Λάθος του Καραγιαννίδη, ο Χατζηκυριάκου έκλεψε, προχώρησε και με διαγώνια βολίδα στο «Γ» γράφει το 1-2, παρά την προσπάθεια του Κυφωνίδη.

37′ Ατομική προσπάθεια του Παυλίδη, η μπάλα έφτασε στον Δαγκούλη, που από καλή θέση, πλασάρει άουτ.

45+1′ Φάουλ Ελέζι, έχασε ο Ρίζος κι απομάκρυναν σωτήρια οι αμυντικοί.

46′ Ατομική ενέργεια του Γ. Παυλίδη και σουτ, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Ρίζος.

55′ Κόρνερ Μουδούρογλου, κεφαλιά Ν. Παυλίδη «γλείφει» το οριζόντιο δοκάρι.

58′ Κακό διώξιμο του Ρίζου με τα πόδια, πλασέ του Κωνσταντίνου, έσωσε προ της γραμμής ο Τσάκωνας.

61′ Εξαιρετική προσπάθεια του Γ. Παυλίδη, άδειασε έναν αμυντικό, αλλά το πλασέ του έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

67′ Κόρνερ Ελέζι, απόκρουση αμυντικών, σέντρα του Σαββατιανού και εξ επαφής με κεφαλιά ο Μουδούρογλου το 2-2.

70′ Όμορφη προσπάθεια του Γεωργιάδη, που θα πλασάρει και θα διώξει σε κόρνερ ο Κυφωνίδης. Μετά την εκτέλεση, φάση διαρκείας, νέο σουτ από τον Γεωργιάδη, σώζει πάνω στη γραμμή ο Βουζουλίδης, η μπάλα βρίσκει στη ρίζα της δεξιάς δοκού και απομακρύνουν οι αμυντικοί.

79′ Σουτ του Γεωργιάδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής και εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κυφωνίδης.

88′ Όμορφη κάθετη πάσα του Δαγκούλη, ο Σαββατιανός υπογράφει με πλασέ την ανατροπή και το 3-2.

90+1′ Ο Μουδούρογλου βρήκε τον Σαββατιανό, αυτός έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα έφυγε εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Διαιτητές: Δραγούσης, Κωτούλας, Ιωαννίδης (ΕΠΣ Κιλκίς)

Συνθέσεις:

Αετός Οφρυνίου: Κυφωνίδης, Καζαντζίδης, Βουζουλίδης, Κωνσταντινίδης, Παυλίδης Ν., Καραγιαννίδης, Ελέζι, Δαγκούλης, Παυλίδης Γ. (89′ Μήττας), Μουδούρογλου, Κωνσταντίνου (61′ Σαββατιανός).

Κεραυνός Πέρνης: Ρίζος, Μπαντάνης (28′ λ.τρ. Σουκρήογλου – 87′ Ασπιώτης), Μπουλγκούρας, Μαρκάκης, Καλτσάς, Λάσπατζης, Χατζηκυριάκου, Τσάκωνας, Χαλπέτης (86′ Κωστόπουλος), Χαριτίδης (69′ Τζιβανόπουλος), Γεωργιάδης.