Χρονόμετρο

ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: «Διπλά» για Πέρνη και Λυδία

Δημοσιεύτηκε στις

Με 1-2 πέρασε από το Χρυσοχώρι ο Κεραυνός – Νίκη 2-4 για τη Δόξα στο Ακροβούνι – Ισόπαλο το ντέρμπι Ποταμιάς-Παναγίας

Έγιναν, όπως ήταν προγραμματισμένα, το απόγευμα της Τετάρτης (11/2) τα πέντε εξ αναβολής παιχνίδια στα πρωταθλήματα της ΕΠΣ Καβάλας. Πολύτιμα «διπλά» απέσπασαν ο Κεραυνός Πέρνης και η Δόξα Λυδίας, εντός έδρας νίκες για ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα και Κεραυνό Καλλιράχης, «Χ» στην Ποταμιά. Αναλυτικά:

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Κεραυνός Πέρνης 1-2

Ο Κεραυνός Πέρνης κέρδισε με 1-2 στο γήπεδο του Χρυσοχωρίου, όπου έγινε τελικά το παιχνίδι με τον τοπικό Απόλλωνα και είναι στην 2η θέση της κατάταξης με 36β. Στο 18ο λεπτό ο Μπαρή Αλήογλου έκανε το 0-1. Στο 70’ ο Μορφακίδης, από πάσα του Μπαρή Αλήογλου, έκανε το 0-2. Στο 88’ ο Τσεμπελίδης, με εύστοχο πέναλτι, μείωσε στο τελικό 1-2. Το Χρυσοχώρι έμεινε στη τελευταία θέση της κατάταξης με 17β.

Α.Ο. Ποταμιάς-Αίας Παναγίας 2-2

Γειτονικό ντέρμπι με χαμηλές θερμοκρασίες στο γήπεδο της Ποταμιάς μεταξύ της τοπικής ομάδας και του Αία Παναγίας για την 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με το Στεφανόπουλο (1-0) και στο 32’ ο Κλοκίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 52’ χέρι στην περιοχή της Ποταμιάς και πέναλτι. Στην «βούλα» πήγε ο Κλοκίδης που έκανε το 1-2. Στο 67’ με εύστοχο πέναλτι του Μερακλή διαμορφώθηκε το τελικό 2-2. Ο Αίας Παναγίας είναι στην 2η θέση με 33β. στους -3 από την κορυφή και η Ποταμιά παλεύει για την είσοδο στα μπαράζ ανόδου. Λόγω διαμαρτυρίας αποβλήθηκε από το πάγκο της Ποταμιάς ο Κ. Μωραϊτης.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-Ένωση Παγ. Δρυάδας 1-0

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα υποδέχθηκε στο «Δ. Παρίδης» την Ένωση Παγ. Δρυάδας στο εξ αναβολής παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α’ κατηγορίας και πήρε πολύτιμη νίκη με 1-0. Στο πρώτο ημίχρονο οι άμυνες ήταν… σφικτές με τους γηπεδούχους να έχουν ελαφριά υπεροχή. Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό, ήταν καλύτερος και στο 65’ σε αντεπίθεση έγινε το 1-0 με πλασέ του Κρόκου, μετά από κλέψιμο του Ανωτίδη και κάθετη μπαλιά του Φελέκη. Στο 75’ ο Ανωτίδης είχε άλλο ένα σουτ λίγο άουτ και οι φιλοξενούμενοι, που ψάχνουν βαθμούς για να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις, δεν κατάφεραν να αντιδράσουν.

Ατρόμητος Ακροβουνίου-Δόξα Λυδίας 2-4

Η Δόξα Λυδίας κατέκτησε πολύτιμο «διπλό» με 2-4 στο εξ αναβολής παιχνίδι στο Ακροβούνι για την 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α’ κατηγορίας. Στο 15ο λεπτό ο Σιγγιρίδης με εύστοχο πέναλτι έκανε το 0-1. Στο 36 σουτ του Σιγγιρίδη για το 0-2 που ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 48 ο Φερσίδης ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στο 76 ο Μασάτη μείωσε σε 1-3. Στο 79 ο Θ. Παπαδόπουλος έκανε το 2-3 και στο 90 ο Σιδηρόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Κεραυνός Καλλιράχης-Φάρος Μαριών 3-1

Ο Κεραυνός Καλλιράχης υποδέχθηκε στο γειτονικό άτυπο ντέρμπι που εκκρεμούσε από την 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας τον Φάρο Μαριών και πήρε τη νίκη με 3-1. Στο 25ο λεπτό ο Οικονόμου έκανε το 1-0 και στο 60 ο ίδιος παίκτης σκόραρε πάλι, για το 2-0. Στο 77 ο Παπαζιάκας κέρδισε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, ο Παυλάκης πήγε στη «βούλα» για το 2-1. Στο 90 ο Γεροβαγγέλης διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Ο Κεραυνός Καλλιράχης είναι στην 2η θέση του ομίλου με 22β. (στους -7 από την κορυφή) ενώ ο Φάρος έμεινε στη τελευταία θέση.