Νταμπλ νικών για τις Μικτές της ΕΠΣ Καβάλας

Στο γήπεδο του Ακροβουνίου δόθηκε τελικά το διπλό ραντεβού των Μικτών ομάδων ΕΠΣ Καβάλας-ΕΠΣ Θράκης, με τις ομάδες Παίδων και Νέων του νομού μας να έχουν το απόλυτο στις επιτυχίες τους, αφού οι μεν Παίδες επικράτησαν με 3-0, ενώ οι Νέοι με 4-1 των αντίστοιχων συγκροτημάτων από την Κομοτηνή.

Το γήπεδο των Αμισιανών λόγω της έντονης βροχόπτωσης των προηγούμενων ημερών κρίθηκε ακατάλληλο, όμως αυτό του Ακροβουνίου ήταν σε καλύτερη κατάσταση και τελικά αποδείχθηκε αφιλόξενο για τις ομάδες της ΕΠΣ Θράκης.

Αναβλήθηκαν λόγω κακοκαιρίας τα παιχνίδια ΕΠΣ Έβρου-ΕΠΣ Ξάνθης ενώ ρεπό είχε η ΕΠΣ Δράμας.

Χορεύοντας στον βούρκο

Την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πήραν οι Παίδες της ΕΠΣ Καβάλας, επικρατώντας τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό 3-0 της ΕΠΣ Θράκης. Μόλις στο 4’ το σουτ του Μαλαμίδη σταμάτησε στο δοκάρι, όμως στο 33’ από ατομική προσπάθεια και πλασέ του Κουτσικοβαγγέλη ήρθε το 1-0. Στο 36’ ο σκόρερ έγινε δημιουργός και ο Θωμαΐδης από κοντά έγραψε το 2-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο πρώτο δεκάλεπτο του β’ μέρους έγινε και το 3-0, ξανά με τον Θωμαΐδη και στα υπόλοιπα λεπτά ο ρυθμός έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν μια φορά, στο 69’ με σουτ του Μιντιούρη, που απέκρουσε ο Παπάζογλου.

Διαιτητής: Κωνσταντινίδης. Βοηθοί: Τερετίδης, Μηναδάκης (ΕΠΣ Καβάλας).

Συνθέσεις

ΕΠΣ Καβάλας: Παπάζογλου, Κεφαλαδέλης, Σπυρίδης, Μαλαμίδης, Σιδηρόπουλος, Ζάνταλης, Αρτεμίου, Ηλιάδης (62’ Μοσχόπουλος), Κουτσικοβαγγέλης (52’ Τελλίδης), Θωμαΐδης, Ζουμπουλίδης (69’ Κοντάκης).

ΕΠΣ Θράκης: Μπόμπολας, Σμαραγδής (68’ Ζησίδης), Στοϊνοβιτς, Παπασάββας, Τζιαφαλιάς, Γιαννακόπουλος, Αζίζ, Νικολαΐδης (62’ Παπαγεωργίου), Μιντιούρης, Παχούμης (68’ Μουμίν), Κουσαντάς.

Έφεραν «ντόρτια» οι Νέοι

Το ματς των Παίδων ακολούθησε αυτό των νέων, με τον αγωνιστικό χώρο να είναι σε πιο κακή κατάσταση, αλλά αυτό ουδόλως τους πτόησε να πάρουν τη δεύτερη νίκη τους στον 1ο όμιλο, αυτή τη φορά με 4-1, διατηρώντας παράλληλα το αήττητό τους. Στο 12’ από σέντρα του Καστανίδη, ο Δραγουδάκης το 1-0, που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο 53’ σουτ του Βακιρτζή και 2-0. Στο 71’ δυνατό σουτ του Μαϊδανού για το 3-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Καστανίδη με σόλο και όμορφο σουτ το 4-0. Η ΕΠΣ Θράκης μείωσε στο τελικό 4-1 με απευθείας φάουλ του Κακουλίδη στο 87’.

Διαιτητής: Τερετίδης. Βοηθοί: Κωνσταντινίδης, Μηναδάκης (ΕΠΣ Καβάλας).

Συνθέσεις

ΕΠΣ Καβάλας: Λεοντιάδης, Κώτσιου, Λυμπεράκης, Πατέρας, Καλούδης, Τσαπανίδης, Βακιρτζής, Μακαντασίδης (74’ Λαζαρίδης), Καστανίδης (79’ Παντάκας), Μαϊδανός, Δραγουδάκης Α. (69’ Πελτέκης).

ΕΠΣ Θράκης: Πριτσίδης, Θεοδωρίδης, Τεκελής (15’ Κανακούδης), Φιλιππίδης (59’ Μαυρίδης), Κούτρας, Μπόζης, Πετρίδης, Ντουμπάν, Κακουλίδης, Εξακοΐδης, Αλί Οχμάν.