ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Ακάθεκτοι Μυρτόφυτο και Αμισιανά

Την πολύ καλή τους πορεία συνεχίζουν Μακεδονικός και Ηρακλής, που απέκλεισαν Α.Ε. Καβάλας και Γέροντα

Την εκπληκτική πορεία του στο Κύπελλο της ΕΠΣ Καβάλας συνεχίζει ο Ηρακλής Μυρτοφύτου, ο οποίος χθες άφησε εκτός συνέχειας την Α.Ε. Καβάλας, επικρατώντας με σκορ 2-1, ενώ το δεύτερο εισιτήριο από τα χθεσινά παιχνίδια της φάσης των «16» πήρε ο Μακεδονικός Αμισιανών, νίκησε με το ίδιο σκορ τον Μαίανδρο Γέροντα.

Τα υπόλοιπα έξι παιχνίδια θα διεξαχθούν την επόμενη Τετάρτη (13/11), μεταξύ αυτών και τα ματς Ηρακλής Καβάλας-Δόξα Θεολόγου και Α.Ο. Ποταμιάς-Αετός Ερατεινού, που αναβλήθηκαν χθες λόγω απεργίας των ναυτεργατών.

Ο Ηρακλής Μυρτοφύτου, που θα έχει στη συνέχεια της σεζόν τον Σωκράτη Κεσαπίδη στον πάγκο του, απέκλεισε την πρωτοπόρο του 1ου ομίλου της Λίγκας, ΑΕΚ, σε ένα παιχνίδι, όπου όλα τα γκολ μπήκαν στο τελευταίο τέταρτο.

Στο 75’ ο Θ. Σαλπιγκτίδης άνοιξε το σκορ, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Κώστας Άγγος έφερε το ματς στα ίσα. Ωστόσο, ο Ν. Σιδηρόπουλος κρατούσε το καλύτερο για το 86’, όταν με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Χατζηχρήστου. Στον πάγκο του Μυρτοφύτου ήταν ο Κ. Τσανάκαλης.

Ο Μακεδονικός Αμισιανών έδωσε κι αυτός συνέχεια στην καλή πορεία που διαγράφει και στο Κύπελλο. Μετά τους Γραβούνα και Κεραυνό Κρηνίδων, σειρά πήρε και ο Μαίανδρος Γέροντα, τον οποίο η ομάδα του Π. Προβατίδη απέκλεισε με σκορ 2-1. Στο 6’ ο Πασχάλας με κεφαλιά έκανε το 1-0, όμως ο Νάνος στο 60’ ισοφάρισε σε 1-1. Τα Αμισιανά πίεσαν και δικαιώθηκαν στο 88’, με τον Αριτογλίδη να αποδεικνύεται χρυσή αλλαγή και να πετυχαίνει μετά από κόρνερ με κοντινή προβολή το τελικό 2-1. Ο Μακεδονικός τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Θ. Τσιλιγγίρη με (δεύτερη κίτρινη).