Χρονόμετρο

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ:Έκαναν την έκπληξη τα Αμισιανά

Δημοσιεύτηκε στις

Ηρακλής Καβάλας, Μακεδονικός Αμισιανών, Α.Ε. Καβάλας και Μ. Αλέξανδρος Αντιφιλίππων είναι οι τέσσερις ομάδες που πήραν την πρόκριση, μετά τις χθεσινές αναμετρήσεις στο πλαίσιο της β’ φάσης του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας.

Ο Ηρακλής ξεπέρασε με 3-1 το εμπόδιο της Α.Ε. Πιερεών, η ΑΕΚ με αλλαγές στη σύνθεσή της πέρασε με 1-0 από το Κρυονέρι επί των Χελιδονιών, ο Μακεδονικός Αμισιανών απέκλεισε τελικά με 1-0 τον Κεραυνό Κρηνίδων, ενώ ο Μ.Α. Αντιφιλίππων νίκησε την Δόξα Λυδίας στα πέναλτι με 3-2. Ο κανονικός αγώνας έληξε 0-0, ενώ η ημίωρη παράταση με 1-1.

Στην τρίτη φάση βρίσκονται ήδη οι Ηρακλής Μυρτοφύτου, Δόξα Θεολόγου, Ναζιανζός, Αετός Ορφανού από τη Λίγκα, Μαίανδρος Γέροντα, Εθνικός Ν. Καρυάς, Ασπίδα Πολυστύλου, Α.Ο. Ποταμιάς, Δόξα Αμυγδαλεώνα και Μυρμιδόνες Καβάλας από την Α’ κατηγορία και Αετός Ερατεινού από τη Β’ κατηγορία, που πέρασαν μπάι από τη μέρα της κλήρωσης. Την επόμενη Τετάρτη γίνεται το ματς Απ. Χρυσοχωρίου-Αναγ. Λιμεναρίων.

Έδειξαν τη δύναμή τους τα Αμισιανά

Ο Μακεδονικός Αμισιανών επιβεβαίωσε αυτά που αναφέραμε στο φύλλο της Τετάρτης, ότι δηλαδή έχει τη δυνατότητα να κάνει την έκπληξη και από χθες πανηγυρίζει την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου, αποκλείοντας με 1-0 τον Κεραυνό Κρηνίδων στην ημίωρη παράταση.

Ο Κεραυνός έχασε στο 37’ πέναλτι με τον Ευκαρπίδη, το οποίο απέκρουσε ο Καζανίδης, με το 90λεπτο να κλείνει στο 0-0 και στο τελευταίο λεπτό του έξτρα ημιώρου, ο Πασχάλας με κεφαλιά έγραψε το τελικό 1-0. Στο 121’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Καλατζής.

Είχε τύχη και Καραπατσιά ο Ηρακλής

Πιο τυχερός ο Ηρακλής έκαμψε την αντίσταση της Α.Ε. Πιερέων στο Βερούλιο και πέρασε στους «16». Η Α.Ε. Πιερέων ξεκίνησε καλύτερα, έχοντας δοκάρι στο 5’ με τον Σαουλίδη, όπως και ο Καραπατσιά στο 16’ για τον Ηρακλή. Στο 26’ από κόρνερ του Αγγελίδη και κεφαλιά του Μπότσι έγινε το 1-0 και στο 45’ από σέντρα του Ποτηρένια, ο Καραπατσιάς σημείωσε το 2-0. Ο ίδιος παίκτης στο 53’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με τον Μπαμπατζάνη να διαμορφώνει με πέναλτι το τελικό 3-1.

Καθάρισαν στη… ρουλέτα οι Αντιφίλιπποι

Χωρίς γκολ στην κανονική διάρκεια έληξε η αναμέτρηση στους Αντιφιλίππους μεταξύ Μ. Αλεξάνδρου και Δ. Λυδίας, με το παιχνίδι να οδηγείται στην ημίωρη παράταση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Σαντογιάννη, για να ισοφαρίσει ο Μωυσίδης σε 1-1 και τον Μ. Αλέξανδρο να είναι πιο εύστοχος στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, παίρνοντας την πρόκριση με 3-2. Στην κανονική διάρκεια, οι γηπεδούχοι είχαν χάσει πέναλτι με τον Π. Λίτσα.

Μίλησε η ποιότητα στο Κρυονέρι

Πιο έμπειρη και πιο ποιοτική, παρά τις αρκετές αλλαγές στο βασικό σχήμα, η Α.Ε. Καβάλας πέρασε νικηφόρα από το γήπεδο του Κρυονερίου με σκορ 1-0 και πήρε την πρόκριση για τους «16». Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Στέλιος Αγγελίδη στο 50’ της αναμέτρησης.