Χρονόμετρο

ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Σημαντική νίκη για Θεαγένη, μοιρασιά στο Κωτσάλου

Δημοσιεύτηκε στις

Επικράτηση με 4-3 για τους νησιώτες επί του Ναζιανζού – Στο 1-1 ΠΑΟΚ και Λιμενάρια – Λύγισε την αντίσταση του Πολυστύλου ο Βύρων (1-0)

Ο Θεαγένης λύγισε την αντίσταση του Ναζιανζού με 4-3, ισόπαλο με 1-1 έληξε το ματς ΠΑΟΚ –Αναγέννηση Λιμεναρίων στα ματς που εκκρεμούσαν από την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Λίγκας, ενώ ο Βύρων λύγισε στο τέλος την αντίσταση της Ασπίδας (1-0) για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α’ κατηγορίας.

Ισοπαλία στο Κωτσάλου

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στο Κωτσάλου μεταξύ του ΠΑΟΚ και της Αναγέννησης Λιμεναρίων για την 10η αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο που όμως έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο ξεκίνημα της επανάληψης έγινε το 0-1 αλλά οι γηπεδούχοι με εύστοχο πέναλτι ισοφάρισαν σε 1-1 που έμεινε μέχρι την λήξη του αγώνα. Η Αναγέννηση Λιμεναρίων έχει φτάσει στους 27 βαθμούς και σφράγισε τη συμμετοχή της στα μπαράζ ανόδου του 1ου ομίλου της Λίγκας. Ο ΠΑΟΚ έχει 17β. στην προσπάθεια του.

Φάσεις και γκολ

Στο 9ο λεπτό σουτ του Ζέκια, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και στην επαναφορά ο Ανωτίδης έκανε σουτ λίγο άουτ. Στο 10 σέντρα του Αντωνιάδη, από κοντά ο Γιαννακιτσίδης στέλνει τη μπάλα άουτ. Στο 14 ατομική προσπάθεια του Αλ. Τσαπανίδη, σουτ από πλάγια στη περιοχή στην αγκαλιά του Τσανάκαλη. Στο 19 ο Αντωνιάδης έκανε σουτ από πλάγια θέση και πάλι έπιασε ο Τσανάκαλης. Στο 44 φάουλ του Χρυσάφη, στην αγκαλιά του τερματοφύλακα. Στο 46 σέντρα του Ζιαρίμη, κεφαλιά του Παυλίδη έπιασε ο Βεζακιάδης. Στο 47 σουτ του Χριστινίδη, έπιασε ο Τσανάκαλης. Στο 51 μπαλιά του Χρυσάφη για τον Μαμουλάρι που με σουτ έκανε το 0-1. Στο 53 από κοντά ο Μαμουλάρι έκανε νέο σουτ που απέκρουσε σωτήρια ο Τσανάκαλης. Στο 58 λάθος του Βεζακιάδη που εκμεταλλεύτηκε ο Παυλίδης και τελικά κέρδισε και πέναλτι. Στην «βούλα» πήγε ο Ανωτίδης για το 1-1. Στο 62 προσπάθεια του Αντωνιάδη έδιωξε σωτήρια αμυντικός. Στο 72 ατομική προσπάθεια του Αντωνιάδη άουτ. Στο 80 κεφαλιά του Ζέκια από τη περιοχή άουτ. Στο 84 μπαλιά του Χρυσάφη για τον Μαμουλάρι που αστόχησε από καλή θέση. Στο 85 φάουλ του Μαυρομάτη λίγο άουτ. Στο 90 εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά από παίκτες των Λιμεναρίων στη περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Χρυσάφη που έκανε σουτ και απέκρουσε ο Τσανάκαλης.

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ: Τσανάκαλης, Παπαδημητρίου, Αντέσχος, Μπαλάσης, Γιάπατζης, Μπασδάνης, Σαμπανίδης, Ζέκια, Ανωτίδης, Ζιαρίμης, Παυλίδης. Αλλαγές έπαιξαν οι Μαυρομάτης, Ραγκούσης, Μπουκοτέλης.

Αναγέννηση Λιμεναρίων: Βεζακιάδης, Τσαπανίδης Αλ., Χριστινίδης, Κυριατζής, Τσαπανίδης Π., Κοντογεωργίου, Χρυσάφης, Μαμουλάρι, Τζίνης, Γιαννακιτσίδης, Αντωνιάδης. Αλλαγές έπαιξαν οι Γερογιάννης και Κουτρόλι.

Πολύτιμη νίκη για Θεαγένη

Αγγλικό σκορ (4-3) στο γήπεδο του Λιμένα, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Λίγκας μεταξύ του Θεαγένη και του Ναζιανζού Νέας Καρβάλης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 1ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Παναγιωτίδη (0-1) και λίγο μετά ο Χαραλαμπίδης είχε χαμένο τετ-α-τετ. ο Γ. Παπαδόπουλος ισοφάρισε σε 1-1 και ο Γ. Μαλακογιάννης με εύστοχο πέναλτι έκανε την ανατροπή για το 2-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Καραντόλας ανέβασε τον δείκτη στο 3-1 και οι γηπεδούχοι είχαν και ακυρωθέν γκολ –οφσάιντ. Ο Χαραλαμπίδης- η μπάλα κόντραρε και σε αντίπαλο- μείωσε σε 3-2 και ο Παντελόπουλος έφερε το παιχνίδι στα ίσα, 3-3. Ο Αρσενίου διαμόρφωσε το τελικό 4-3 και η ομάδα της Θάσου πανηγύρισε μια πολύτιμη νίκη ενόψει των μπαράζ παραμονής.

Καθάρισε στο τέλος ο Βύρων

Ο Βύρων λύγισε δύσκολα την αντίσταση της Ασπίδας Πολυστύλου, με 1-0, στο μεταξύ τους παιχνίδι που εκκρεμούσε από την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α’ κατηγορίας. Στο 24ο λεπτό σουτ του Δάδαρου, σε αντεπίθεση της Ασπίδας, σύριζα άουτ. Στο 25 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Γιαντσακλίδης για χτύπημα εκτός φάσης στον Πανταζίδη. Στο 37 χαμένη ευκαιρία του Δημητράκη. Στο 60 σέντρα του Βρετού, σουτ του Καστανίδη απέκρουσε σωτήρια ο Χατζηγιάννης. Στο 78 σουτ του Δημητράκη στο δοκάρι. Στο 86 μπαλιά του Βορίλα για τον Δημητράκη που διαμόρφωσε το τελικό 1-0.