ΕΝΩΣΗ: Ας κερδίζει κι ας… σπάει καρδιές

Ακατάλληλα για καρδιακούς τείνουν να εξελιχθούν τα παιχνίδια της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στο «Αλεξάνδρα Δήμογλου». Με όπλο την καλή άμυνά τους στο γ’ δεκάλεπτο, οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να «σπάσουν» το αήττητο του Χαρίλαου Τρικούπη Μεσολογγίου, επικρατώντας με 72-70 για την 4η αγωνιστική του Βόρειου Ομίλου της Β’ Εθνικής μπάσκετ.

Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη βρέθηκε σχεδόν από την αρχή του παιχνιδιού να κυνηγάει στο σκορ και πήγε υπολειπόμενη με πέντε πόντους στο α’ δεκάλεπτο (17-22) και με -4 (36-40) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι κυανόλευκοι «διάβασαν» καλύτερα το παιχνίδι και με σφιχτή άμυνα περιόρισαν τα ατού των φιλοξενούμενων, καταφέρνοντας να προηγηθούν και με διψήφια διαφορά.

Ωστόσο, ο Χ. Τρικούπης δεν τα παράτησε, εκμεταλλευόμενος ένα νεκρό διάστημα των γηπεδούχων και με τον Πολίτη να ευστοχεί σε μαζεμένα τρίποντα έτρεξε δικό του σερί, κάνοντας ξανά το παιχνίδι ντέρμπι (70-70), με την Καβάλα να έχει πριν τη λήξη και την τύχη με το μέρος της, αφού με το σκορ στο 72-70, οι προσπάθειες των παικτών των φιλοξενουμένων σταμάτησαν στο σίδερο.