Χρονόμετρο

Έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα για την άνοδο η Ένωση, 58-71 στα Πεύκα

Δημοσιεύτηκε στις

Την πρώτη από τις τρεις νίκες, που χρειάζεται μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος, ώστε να βρίσκεται στη δυάδα των προνομιούχων θέσεων ανόδου, πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής (6/5) η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, επικρατώντας άνετα των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων στη Θεσσαλονίκη για την 28η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής.

Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη έκανε ένα μουδιασμένο ξεκίνημα, μια και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-2 στο 3′, όμως με σερί 0-18(!) προσπέρασε με 8-20 με τη λήξη του α’ δεκαλέπτου.

Η καλή απόδοση των «κυανολεύκων» συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, μια και έφτασε σε διαφορές 20 πόντων (19-39 και 22-42), ωστόσο ένα… μπλακ-άουτ στην επίθεση κι ένα σερί των γηπεδούχων της τάξης του 9-0 έφερε το ματς στο 31-42 του ημιχρόνου.

Τα Πεύκα έκαναν την τελική αντεπίθεσή τους στο γ’ δεκάλεπτο, πίεσαν στην άμυνα και κατέβασαν τη διαφορά στους οκτώ (45-53), αλλά η Ένωση ήταν αποφασισμένη να μην κάνει κι άλλα δώρα.

Με καλή άμυνα και τον Αθανασιάδη να πυροβολά ασταμάτητα πίσω από τα 6,75 έφτασε ξανά σε διψήφια διαφορά (53-63 στο 34′), για να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη με το τελικό 58-71.