Χρονόμετρο

ΕΝΩΣΗ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Τη «σκότωσε» ένας πρώην

Δημοσιεύτηκε στις

Μεγάλη προσπάθεια της Ένωσης, αλλά ήττα με 69-63 από τον ΟΦΗ στο ΒΑΚ – Μεγάλο τρίποντο από τον Στυλιανού στο τελευταίο λεπτό – Συγκλονιστική εμφάνιση από Τότσιο

Το τραγικό ξεκίνημά της (όπως και την Τετάρτη στην Αθήνα με τον Αετό, το οποίο -ευτυχώς- δεν κόστισε) πλήρωσε η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στο «Βαρδινογιάννειο» του Ηρακλείου, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα με 69-63 από τον ΟΦΗ, για την 3η αγωνιστική της Α2.

Δεν μπήκε στο γήπεδο

Οι «κυανόλευκοι» ξέχασαν να μπουν στο γήπεδο, δίνοντας την ευκαιρία σε Στυλιανού και Τρεπάλοβατς να δώσουν διψήφια διαφορά (13-3) στο 5’, ενώ με τρίποντο του Κύπριου φόργουορντ από τα 8 μέτρα ήρθε το 18-3 στο 8’ και το 21-4 ένα λεπτό αργότερα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-7!

Οι φωνές του Γιάννη Τζήμα έπιασαν τόπο και με έναν συγκλονιστικό Κώστα Τότσιο, που κρατούσε όρθια επιθετικά την ομάδα, πετυχαίνοντας 13 πόντους συμμάζεψαν την κατάσταση, καθώς με τρίποντο του έμπειρου γκαρντ από τον Τότσιο το σκορ έγινε 35-30! Ωστόσο, Λιανός και Ραζής με δύο τρίποντες βόμβες έδωσαν ξανά διψήφια διαφορά και το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 41-30.

Αντεπίθεση διαρκείας

Ο ΟΦΗ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και κατάφερε να ξεφύγει ακόμη και με 17 πόντους διαφορά (50-33), τρέχοντας ένα σερί 9-0 και τον Τζήμα να παίρνει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Από εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση διαρκείας κι αφού το σκορ στο 30’ ήταν 53-40, οι «κυανόλευκοι» αρχικά με τον Καράμπουλα και εν συνεχεια με τον Βελισσαρίού να πετυχαίνει δύο τρίποντες βόμβες, μείωσαν στους τέσσερις (64-60), παίζοντας ταυτόχρονα εξαιρετική άμυνα.

Ο Χάλαρης με δύο βολές έκανε το 66-60, ο Κατσαρές αστόχησε, για να έρθει ένα πρώην παιδί της Ένωσης, ο Κύπριος Νίκος Στυλιανού και να ευστοχήσει σε δικό του τρίποντο στο 39’, γράφοντας το 69-60 και να «καθαρίσει» ουσιαστικά το παιχνίδι, πριν ο Τότσιος με δύο βολές διαμορφώσει το τελικό 69-63.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Β. Τσώνος-Παπαθανασίου
    Δεκάλεπτα: 21-7, 41-30, 53-40, 69-63.
    ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 6 (1), Σταμπουλής, Ραζής 10 (2), Τζουλάκης, Μαυρογιάννης, Στυλιανού 14 (4), Λιανός 9 (1), Κιτσούλης 12, Χάλαρης 9 (1), Τρεπάλοβατς 9, Σκλήβας.
    Ε.Κ. Καβάλας (Τζήμας): Κρτσέφσκι 8, Καράμπουλας 11 (1),  Τότσιος 17 (2), Καλαμπάκας 6, Κατσαρές 6 (1), Καραποστόλου, Αγγελακόπουλος 3 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης, Βελισσαρίου 9 (3), Καλαϊτζίδης 3 (1).

Λιβαδειά-Φίλιππος Βέροιας

Τζήμας: «Το πρωτάθλημα δεν τελειώνει με μια ήττα»

Στο πολύ κακό ξεκίνημα απέδωσε την ήττα της Ένωσης, ο τεχνικός της, Γιάννης Τζήμας, σε δηλώσεις του στη «Ρ», ξεκαθαρίζοντας, ωστόσο, ότι το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο.

«Κάναμε ένα πολύ κακό δεκάλεπτο. Βρεθήκαμε να χάνουμε με 21-4 πολύ νωρίς σε ένα δύσκολο γήπεδο με φανατικό κοινό, όμως δύο φορές καταφέραμε να επιστρέψουμε στο παιχνίδι, μια στο πρώτο μέρος, όταν μειώσαμε σε 35-30 και μια στο δεύτερο, με το σκορ στο 64-60. Εκεί, δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε, χάνοντας ένα δίποντο κι ένα τρίποντο, ο αντίπαλος έβαλε ένα μεγάλο σουτ και το ματς τελείωσε. Κάναμε μια πολύ μεγάλη προσπάθεια, όμως δυστυχώς ορισμένα παιδιά ήταν σε πολύ κακή μέρα».

Ερωτηθείς αν προβληματίζεται για το γεγονός ότι σε δεύτερο εκτός έδρας αγώνα η Ένωση ξεκινάει άσχημα στο πρώτο δεκάλεπτο, κυνηγώντας τη διαφορά, επισήμανε: «Δεν με προβληματίζει, διότι έγινε η κατάλληλη προετοιμασία, ωστόσο ίσως να μην ήμασταν συγκεντρωμένοι πνευματικά, όπως θα έπρεπε και δεν ελέγξαμε τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά, ενώ μας έλειπε και η φρεσκάδα λόγω του αγώνα της Τετάρτης με τον Αετό. Δεν το αναφέρω ως δικαιολογία για την ήττα, ωστόσο είναι γεγονός ότι δώσαμε τρία ματς σε επτά ημέρες. Αν το ματς γινόταν με την ομάδα μας να έχει μια ολόκληρη εβδομάδα μπροστά της να προετοιμαστεί, ίσως το αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό. Στην Αθήνα είχαμε φρεσκάδα και καταφέραμε να αντιδράσουμε. Δε σταματάμε εδώ και σίγουρα δεν τελειώνει το πρωτάθλημα με μια ήττα. Οφείλουμε να προετοιμαστούμε σωματικά και ψυχολογικά ενόψει Ηλυσιακού. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη και βλέπετε πως τα μέχρι τώρα αποτελέσματα ομολογούν ότι θα έχουμε μια πολύ σκληρή μάχη μέχρι την 26η αγωνιστική».

Ο Λαρισαίος τεχνικός ανέφερε ότι οι Κ. Τότσιος και Ν. Κατσαρές έπαιξαν με οιδήματα στο Ηράκλειο, αλλά θα είναι έτοιμοι το προσεχές Σάββατο, ενώ για τον Σ. Καραποστόλου επανέλαβε: «Ο Σωτήρης χρειάζεται χρόνο να επανέλθει πλήρως από τον σοβαρό τραυματισμό του, ενώ είχε και μια επέμβαση πίσω του το καλοκαίρι».

ofikavala416 ofikavala422 ofikavala438 ofikavala439 ofikavala443 ofikavala445 ofikavala448 ofikavala450(1) ofikavala450 ofikavala455