ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ: Πρόκριση και άρωμα… Α1 την Τετάρτη με Κολοσσό

Νέα νίκη για την Ένωση, 81-76 την ισχυρή Καστοριά – Κορυφαίος ο Κουμλέλης

Τα δόντια της σε μια ακόμη ομάδα Α2 έδειξε η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, που επικράτησε με 81-76 το απόγευμα του Σαββάτου (23/9) της ισχυρής και -φιλόδοξης ακόμη και για άνοδο- Καστοριάς στο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» για την 1η αγωνιστική της β’ φάσης και συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στο Κύπελλο Ελλάδας.

Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη μετρά ήδη τέσσερις νίκες (τρεις εντός, μια εκτός) σε ισάριθμα παιχνίδια και την προσεχή Τετάρτη (27/9) θα μετρήσει για τα καλά τις δυνάμεις της, μια και περιμένει έναν παλιό της γνώριμο από τις μάχες στην Α1, τον Κολοσσό Ρόδου, με τους «κυανόλευκους» να «βουτάνε» στα βαθιά νερά.

Η καβαλιώτικη ομάδα μπήκε μουδιασμένα στο πρώτο δεκάλεπτο, δίνοντας την ευκαιρία στην Καστοριά να έχει το πάνω χέρι και το προβάδισμα στο 10′ με 18­22, όμως με βελτιωμένη άμυνα και καλύτερες επιλογές στην επίθεση, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο (44-43).

Έκτοτε, η Ένωση δεν ξανακοίταξε την πλάτη των Καστοριανών, μια και πήρε διαφορά ασφαλείας μέχρι το 30ό λεπτό (63-55), ενώ είχε άμεση απάντηση όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 33′ σε 68-62, καθώς με σερί 5­0 ξέφυγε με +11 (73­62 στο 36’), καθαρίζοντας το παιχνίδι και παίρνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης.