Εφημερίδα Χρονόμετρο

Άσος στο μανίκι ο Ντιαλό, 68-60 η Καβάλα B.C. την Α.Ε. Λάρισας

Δημοσιεύτηκε στις

Σπουδαία νίκη, που αυξάνει τις ελπίδες για την κατάκτηση της 12ης θέσης στην κανονική περίοδο της Α2 κατηγορίας πήρε πριν λίγη ώρα στο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» η Καβάλα B.C. με 68-60 κόντρα στην Α.Ε. Λάρισας για την 27η αγωνιστική.

Η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη, έπειτα από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα, πήρε το προβάδισμα μετά το 8.30 και με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό προηγήθηκε με 27-21.

Η διαφορά κυμάνθηκε σταθερά σε επίπεδα 6-8 πόντων σε όλο το β’ δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να κλείνει με 44-36 για τους γηπεδούχους.

Στο γ’ δεκάλεπτο, η Καβάλα έμεινε άποντη για 5 λεπτά και τη Λάρισα να περνά μπροστά με 0-9 σερί με 44-45. Τότε έκανε την εμφάνισή του ο Άλφα Ντιαλό, ο οποίος με 9 πόντους κράτησε όρθια την ομάδα του Πενατζίδη, με τη διαφορά να ανεβαίνει ξανά στους επτά πόντους στο 30′, χάρη σε τρίποντο του Μάζουρτσακ (58-51).

Αμφότερες οι ομάδες ήταν νευρικές στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η Καβάλα δεν έχασε το προβάδισμα ασφαλείας, το οποίο έφτασε και σε διψήφια επίπεδα, για να πάρει τελικά τη νίκη με 68-60.