Χρονόμετρο

ΕΝΩΣΗ: Ανυπέρβλητο εμπόδιο ο Κολοσσός

Δημοσιεύτηκε στις

Το ταξίδι της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στο Κύπελλο Ελλάδας είχε στάση στον Κολοσσό Ρόδου, μια οργανωμένη ομάδα Α1, από την οποία ηττήθηκε με 43-81 στο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» της Καλαμίτσας για τη 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης του θεσμού.

Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη μπήκε με διάθεση στο παιχνίδι, όμως κατάφερε να παραμείνει ανταγωνιστική μόλις για ένα δεκάλεπτο, αφού η διαφορά ποιότητας ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής.

Από το β’ δεκάλεπτο, όταν και η ροδίτικη ομάδα «έσφιξε» την άμυνά της, πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε ξανά πίσω, ενώ όσο περνούσε η ώρα, ανέβαζε τη διαφορά, που πλησίασε τα επίπεδα των 40 πόντων λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού.

Αλγεινή εντύπωση προκάλεσε η διαιτητική τριάδα των Συμεωνίδη (λιγότερο), Ταρενίδη και Εφραιμίδη, με τον τελευταίο να γίνεται αρνητικός πρωταγωνιστής στο β’ δεκάλεπτο, όταν σε μια διεκδίκηση των Κουμλέλη-Τζόουνς, σκίστηκε το φρύδι του παίκτη της Ένωσης (σ.σ. μετά το ματς διακομίστηκε για ράμματα στο Γ.Ν.Κ.), αλλά αντί να σταματήσει τον αγώνα, χρέωσε με τεχνική ποινή τον πάγκο των γηπεδούχων για διαμαρτυρίες. Κι όλα αυτά, σε ένα ματς, που ήταν πολύ εύκολο για διαιτητές επιπέδου Α1…