ΕΝΩΣΗ: Το τρένο πέρασε κι από τη… Γέφυρα

Αν κι έχανε στο ημίχρονο, έκτη σερί νίκη για την Ένωση Καβάλας, 54-61 στη Γέφυρα Θεσσαλονίκης

Το τρένο της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας δεν πάτησε φρένο ούτε στη Γέφυρα, φεύγοντας με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα της ομάδας της Θεσσαλονίκης, όπου επικράτησε με 54-61 για την 9η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής και διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στις έξι νίκες.

Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη, έπειτα από το μουδιασμένο ξεκίνημα και το μετριότατο πρώτο ημίχρονο, όταν και πέτυχε μόλις 24 πόντους, πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 13-26, όπου έπαιξε πολύ καλή άμυνα και βρήκε εύκολα καλάθια (Μιχάλογλου και Ερεβμπενάζιε βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα, πετυχαίνοντας τους 39 από τους 61 πόντους), με αποτέλεσμα να απλοποιήσει τα πράγματα και κατάφερε να φύγει με το διπλό.