ΕΝΩΣΗ: Νίκησε Ελίμεια, πήρε δώρο από Ανατόλια κι επέστρεψε στην κορυφή η Ε.Κ. Καβάλας

Χωρίς τον Ετινόσα Ερεβμπενάζιε, που τραυματίστηκε στην τελευταία προπόνηση, αλλά και χωρίς να πατήσει το γκάζι, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας επικράτησε άνετα με 71-60 για την 22η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου Βορρά και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα του Χαρίλαου Τρικούπη από το Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη επέστρεψε ουσιαστικά και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας, αν και έχει αγώνα λιγότερο, αφού έχει ίδιο αριθμό νικών τόσο με την ομάδα του Μεσολογγίου όσο και με τους Ικάρους Σερρών, που ξεπέρασαν το εμπόδιο των Φαρσάλων.

Η Ελίμεια ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, αφού βρίσκονταν κοντά στο σκορ (20-18 στο α’ δεκάλεπτο, 38-32 στο ημίχρονο), όμως στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι, που είχαν πρώτα βιολιά τους Καπινιάρη, Παππά και Κουμλέλη στο σκοράρισμα καθάρισαν την υπόθεση νίκη.