Φυσιολογική ήττα από Δούκα (87-65) για Καβάλα B.C. και τώρα η «μητέρα των μαχών» με Πεύκα

Φυσιολογική ήττα με 87-65 για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας γνώρισε σήμερα το απόγευμα η Καβάλα B.C. από τον Δούκα του Γιάννη Τζήμα στο κλειστό του Δαΐς.

Οι Μαχητές Δόξας Πεύκων πέρασαν νικηφόρα από τη Λάρισα, επικρατώντας της ΑΕΛ με 79-83 και απέκτησαν πλεονέκτημα έναντι της Καβάλας, μια και έχουν μια παραπάνω νίκη, ενώ στον «τελικό» της επόμενης εβδομάδας στο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» θα υπερασπιστούν και τη διαφορά των τριών πόντων από το ματς του πρώτου γύρου και της νίκης του στο Ρετζίκι επί του συγκροτήματος του Νίκου Πενταζίδη.

Σ’ ότι αφορά το παιχνίδι με τον Δούκα, η Καβάλα ήταν ανταγωνιστική στο α’ δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν τη διαφορά στη β’ περίοδο (41-27), την οποία διατήρησαν στο γ’ δεκάλεπτο και αύξησαν ως τη λήξη της αναμέτρησης, μια και είχαν περισσότερες λύσεις.

Δεκάλεπτα: 20-17, 41-27, 63-50, 87-65
    ΔΟΥΚΑΣ (Τζήμας): Παπαμακάριος 9 (3), Καυκής, Μιλεντίγεβιτς 2, Κουκάς 13 (4), Καρράς 6, Ράπτης 4, Καραμπάτσος 6 (2), Αγραβάνης 4, Κομποδιέτας 12 (2), Κυρίτσης 19 (1), Μολφέτας 3, Ρούμπιο 9.
    ΚΑΒΑΛΑ (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 17 (2), Κελαϊδής 16 (2), Μάζουρτσακ 8, Σαββίδης, Ντιαλό 4, Πρεμέτης, Κυριακού 5 (1), Χρήσιμος, Γκέλιος 5 (1), Μούκας 3 (1), Σκλήβας 7.