Α’ ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: Έχασε έδαφος στη Θάσο ο Ορφέας, γιορτές στην κορυφή ο Βύρωνας

Άρης Πηγών-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 1-1

Δυνατό το παιχνίδι μεταξύ του Άρη Πηγών και της Αναγέννησης Λιμεναρίων, για την 12η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας που έληξε ισόπαλο τελικά με 1-1. Στο 4ο μόλις λεπτό ο Βλάχος έκανε το 1-0. Στο 10 ο Δούμπλατζης και στο 13 ο Αγγελίδης είχαν ευκαιρίες. Στο 39 ο Αλμπάντης με κεφαλιά είχε δοκάρι. Στην επανάληψη, η Αναγέννηση μπήκε καλύτερα, είχε ευκαιρίες με Λορέντζο (48ο) και Αγγελίδη (52ο). Ο Άρης Πηγών ισορρόπησε, αλλά στο 84 ο Αγγελίδης, μετά από κόρνερ, ισοφάρισε για την Αναγέννηση στο τελικό 1-1.

ΜΑ Φιλίππων-Βρασίδας Ν. Περάμου: 0-3

Ο Βρασίδας Ν. Περάμου είχε την υπεροχή στο παιχνίδι με τον ΜΑ Φιλίππων για την 12η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και κατέκτησε το «διπλό» με 0-3. Στο 5ο μόλις λεπτό ο Προβατίδης με εύστοχο πέναλτι έκανε το 0-1. Στο 30 ο Καλτσίδης με σουτ έκανε το 0-2. Στο 47 ο Καλτσίδης ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στο 60 ο ΜΑ Φιλίππων είχε χαμένο πέναλτι (η μπάλα κατέληξε άουτ).

Κεραυνός Κρηνίδων-Ναζιανζός: 1-3

Στο γήπεδο του Πολυστύλου-λόγω τιμωρίας της έδρας- υποδέχθηκε ο Κεραυνός Κρηνίδων τον Ναζιανζό στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας, οι φιλοξενούμενοι είχαν την τύχη με το μέρος τους και κατέκτησαν πολύτιμο γι’ αυτούς «διπλό» με 1-3. Στο 25ο λεπτό ο Χατζηβασιλειάδης εκμεταλλεύτηκε λάθος του νεαρού τερματοφύλακα του Κεραυνού, μοίρασε στον Μακαρίδη που έκανε το 0-1. Στο 50 ο Ι. Σάσσος με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-2. Στο 72 ο Μποντίνι ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στο 73 ο Καπακτσόγλου μείωσε σε 1-3. Στο 85 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ο Κ. Σιώτας πήγε στην εκτέλεση, όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Κεραυνού. Στην διάρκεια του ματς χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, οι γηπεδούχοι είχαν και τρία δοκάρια, ενώ οι φιλοξενούμενοι ένα.

Δόξα Θεολόγου-Ορφέας Ελευθερούπολης: 1-0

Η Δόξα Θεολόγου κατέκτησε πολύτιμη νίκη, με 1-0, στο ντέρμπι με τον Ορφέα Ελευθερούπολης για την 12η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 15ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οτέμπερη, η μπάλα στο δοκάρι. Στο 37ο λεπτό ο Μουσάς έκανε το 1-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Στην επανάληψη, η Δόξα έδωσε χώρους στον αντίπαλο που πίεσε χωρίς όμως να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός. Στο 85 ο Λαπούσι είχε κεφαλιά άουτ.

Θεαγένης-ΑΕΚ Καβάλας: 1-0

Ο Θεαγένης κατέκτησε πολύτιμη νίκη, με 1-0, επί της ΑΕΚ Καβάλας για την 12η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο και έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 50 οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία, που απέκρουσε σωτήρια πάνω στη γραμμή ο Μπόσκος. Στο 70 δοκάρι σε σουτ του Τσετάνι. Στο 72 εκτέλεση φάουλ του Πάτση στο δοκάρι. Στο 74, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Προύντζος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το τελικό 1-0.

Ατρόμητος Χαλκερού-Φρίξος Πλατανοτόπου: 2-4

Σπουδαίο «διπλό», με 2-4, κατέκτησε ο Φρίξος Πλατανοτόπου στο Χαλκερό στην κόντρα με τον τοπικό Ατρόμητο για την 12η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 47 ο Α. Βακιρτζής έκανε σέντρα-σουτ από πλάγια και σκόραρε για το 0-1. Στο 65 κεφαλιά-αυτογκόλ του Σταμάτη για το 1-1. Στην επόμενη φάση, με σουτ ο Παρασκευάς έκανε το 1-2. Στο 75 ο Παπάζογλου ισοφάρισε σε 2-2 και στην επόμενη φάση ο Γούναρης έκανε το 2-3. Στο 90 ο Κυρ. Βακιρτζής διαμόρφωσε το τελικό 2-4. Στα μέσα της επανάληψης, αποβλήθηκε από τον πάγκο, λόγω διαμαρτυριών, ο προπονητής του Ατρόμητου, Θ. Μαδέσης.