Από μηχανής… Θεός ο Γ. Παυλίδης, 1-1 ο Αετός Οφρυνίου στο 92′ με Πανσερραϊκό (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Με τον πρώτο σκόρερ του 1ου ομίλου, Γιώργο Παυλίδη, να βρίσκει δίχτυα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αετός Οφρυνίου απέδρασε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, μετά το 1-1 με τον Πανσερραϊκό για την 12η αγωνιστική, κλείνοντας με θετικό πρόσημο το 2018.

Η ομάδα του Δημήτρη Σίτσα ήταν ανταγωνιστική σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και μπορούσε να προηγηθεί στο α’ μέρος, χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία στο 31′ με τον Παυλίδη.

Στο β’ μέρος, ο Πανσερραϊκός ανέβασε απόδοση, προηγήθηκε με απίστευτο τελείωμα του Ομπόσου, αλλά ο Αετός παρότι έχασε με αναγκαστικές αλλαγές δύο από τους πλέον παραγωγικούς του παίκτες, τους Κάμπατζη (σ.σ. δέχτηκε χτύπημα) και Δουμάνη (σ.σ. υπέστη τράβηγμα), βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έφερε το ματς στα ίσα με τον Γ. Παυλίδη

Το φιλμ του αγώνα

4′ Καλή στιγμή για τον Πανσερραϊκό με διαδοχικά σουτ των Παπαβασιλείου και Πέτρου, όμως δεν βρίσκουν στόχο.

7′ Μακρινό σουτ του Γ. Παυλίδη, ψηλά άουτ.

25′ Μακρινό σουτ του Καστριτσέα, η μπάλα άουτ.

31′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αετό, όταν σε αντεπίθεση ο Μουδούρογλου από δεξιά έβγαλε παράλληλη σέντρα, ο Γ. Παυλίδης πλάσαρε απ’ το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Μπάρδας έσωσε πάνω στη γραμμή.

38′ Αντεπίθεση για τον Αετό, σέντρα του Μουδούρογλου, κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι του Γ. Παυλίδη, αποκρούει με το κεφάλι ο Βαρδακώστας!

53′ Ωραίος συνδυασμός των γηπεδούχων, η μπάλα φτάνει στον Παπαβασιλείου, που πιάνει το σουτ από τα 7-8 μέτρα, η μπάλα κοντράρει και φεύγει δίπλα από το δοκάρι κόρνερ.

67′ Δυνατό σουτ του Πούφλη μέσα απ’ την περιοχή, μπλοκάρει στην κλειστή γωνία ο Κυφωνίδης.

79′ Από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, κάθετη πάσα του Παπαβασιλείου, ο Ομπόσου με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή και πλάγια γράφει το 1-0.

90′ Επικίνδυνη αντεπίθεση του Αετού, με τον Κωνσταντίνου μέσα απ’ την περιοχή κι αριστερά να πιάνει δυνατό σουτ, αλλά να μπλοκάρει σταθερά ο Γιαννακίδης

90+2′ Φάουλ-γέμισμα του Ελέζι από τη μεσαία γραμμή, η μπάλα έφτασε στο σημείο του πέναλτι, αδράνεια της άμυνας του Πανσερραϊκού, γυριστή κεφαλιά του Παυλίδη μέσα απ’ την μικρή περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γιαννακίδη και 1-1.

Διαιτητής: Παρχαρίδης. Βοηθοί: Ραβικάλης, Κοτανίδου (ΕΠΣ Δράμας)

Συνθέσεις:

Πανσερραϊκός: Γιαννακίδης, Μπάρδας, Κονταξής, Καστριτσέας, Βαρδακώστας, Πούφλης, Πέτρου (84′ Μπομπότας), Ζιώγας, Παπαβασιλείου (90+1′ Βουδουρίδης), Αναστασόπουλος (46′ λ.τρ. Παπαδόπουλος), Ομπόσου.

Αετός Ορφανού: Κυφωνίδης, Καζαντζίδης, Κάμπατζης (74 λ.τρ. Βουζουλίδης), Κωνσταντινίδης, Παυλίδης Ν., Καραγιαννίδης, Ελέζι, Δαγκούλης (83′ Σαββατιανός), Παυλίδης Γ., Δουμάνης (64′ Κωνσταντίνου), Μουδούρογλου.