Χρονόμετρο

Χορταστικό τρίποντο για Βυζάντιο, με σόου Μπαρέττα

Δημοσιεύτηκε στις

Πρεμιέρα με το δεξί για την ομάδα του Κοκκινοχώματος, 4-2 την ΑΠΕ Λαγκαδά

Εξαιρετικό ήταν για 80 λεπτά το Βυζάντιο στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, επικρατώντας της ΑΠΕ Λαγκαδά με 4-2. Η ομάδα του Δημήτρη Μαγκαφίνη, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο σε μεγάλα διαστήματα της αναμέτρησης και έχοντας την τύχη με το μέρος της σε δύο περιπτώσεις στις αρχές των δύο ημιχρόνων, προηγήθηκε με 4-0, όμως η χαλάρωση στο τελευταίο δεκάλεπτο χάλασε την πολύ καλή εικόνα, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν το σκορ.

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Αργύρη Μπαρέττα, που πέτυχε τρία γκολ (σ.σ. το άλλο ο Μανώλης Τσίλογλου), ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Αποστόλου, Κεφαλάς και Αποστολίδης.

Το Βυζάντιο παρατάχθηκε με 4-2-3-1, με τους Δαγκούλη, Γαλακτερό στα πλάγια της άμυνας και τους Ματεντζίδη, Μουσικάκη δίδυμο στόπερ, τους Κεφαλά, Αποστόλου να είναι οι αμυντικοί μέσοι, τον Καρλόπουλο εγκέφαλο στη μεσαία γραμμή και τους Μπαρέττα, Τσίλογλου να πλαισιώνουν τον Αποστολίδη στην επίθεση.

Ο Λαγκαδάς ήταν αυτός που απείλησε πρώτος, έχοντας διπλή χαμένη ευκαιρία με τους Βεϊδαμενίδη και Κράββαρη (σ.σ. σημάδεψε το δοκάρι), με το Βυζάντιο να απαντά άμεσα στην ευκαιρία με το πρώτο γκολ του Μπαρέττα και να έχει άλλες δύο καλές στιγμές να φτάσει σε δεύτερο γκολ πριν το πρώτο 45λεπτο.

Ο Λαγκαδάς είχε ακόμη μια μεγάλη φάση στην αρχή του β’ ημιχρόνου, με τον Βεϊδαμενίδη να ολοκληρώνει άσχημα μια όμορφη ομαδική προσπάθεια, για να φτάσουμε στο 60’, όταν ο Μπαρέττας τιμώρησε για δεύτερη φορά την αργή άμυνα των φιλοξενούμενων.

Οι Θεσσαλονικείς κατέρρευσαν, με συνέπεια να δεχτούν άλλα δύο τέρματα μέχρι το 68’ και το μόνο που κατάφεραν ήταν να εκμεταλλευτούν την χαλάρωση του Βυζαντίου και να μειώσουν στο τελικό 4-2.

Το φιλμ του αγώνα

11’ Λάθος του Μουσικάκη, ο Βεϊδαμενίδης πλασάρει αποκρούει ο Σουμουλίδης και πάνω στη γραμμή ο Δαγκούλης, η μπάλα στρώνεται στον Κράββαρη, όμως σημαδεύει από το ύψος του πέναλτι το οριζόντιο δοκάρι.

13’ Ασίστ του Αποστολίδη στον Μπαρέττα, που με όμορφο πλασέ γράφει το 1-0.

19’ Σέντρα του Τσίλογλου, κεφαλιά του Αποστολίδη, μπλόκαρε ο Μάντζαρης.

22’ Σουτ του Παναγιωτούδη, στο πόδι του Μουσικάκη και κόρνερ.

25’ Φάουλ του Παναγιωτούδη, κεφαλιά του ανενόχλητου Κράββαρη από τη μικρή περιοχή απελπιστικά άουτ!

41’ Από κομπίνα στο φάουλ, ο Τσίλογλου τη σέντρα-σουτ και ο Μάντζαρης διώχνει σε κόρνερ.

42’ Συνεργασία Τσίλογλου-Καρλόπουλου και σέντρα του δεύτερου, δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στην κενή εστία ο Μπαρέττας.

44’ Εξαιρετική «σαραντάρα» μπαλιά του Μπαρέττα, κακό τελευταίο κοντρόλ του Τσίλογλου, που πέφτει πάνω στον τερματοφύλακα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.

50’ Σαράφογλου, Κράββαρης και Παναγιωτούδης κρύβουν την μπάλα, με τον Βεϊδαμενίδη να πλασάρει απογοητευτικά από τα 5 μέτρα!

53’ Μπαλιά του Καρλόπουλου, σουτ του Αποστολίδη μπλόκαρε ο Μάντζαρης.

60’ Εξαιρετική μπαλιά του Κεφαλά στον κενό χώρο, ο Μπαρέττας μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 2-0.

61’ Πάσα του Σαράφογλου στον Λεμονή, πλάσαρε πάνω στον Σουμουλίδη.

62’ Μακρινό σουτ του Κεφαλά, απέκρουσε ο Μάντζαρης.

65’ Αντεπίθεση του Βυζαντίου, ο Αποστολίδης έβγαλε όμορφη σέντρα και ο Τσίλογλου με κεφαλιά πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μάντζαρη, που γλίστρησε στην έξοδο για το 3-0.

68’ Όμορφη πάσα του Αποστόλου, ο Μπαρέττας πέρασε στο σπρίντ τον Λαβίδα και με ψύχραιμο πλασέ το 4-0.

70’ Διαγώνιο σουτ του Παναγιωτούδη, σε κόρνερ ο Σουμουλίδης.

74’ Σουτ του Βασαΐτη, άουτ.

78’ Απευθείας φάουλ του Παναγιωτούδη, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σουμουλίδης.

84’ Μπαλιά του Ουζούνογλου στον Καζαντζίδη, με τη μία το σουτ για να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.

89’ Μετά από κόρνερ του Παναγιωτούδη και σουτ του Λεμονή στο αριστερό δοκάρι, ο Κράββαρης από κοντά το 4-1.

90+2’ Ατομική ενέργεια του Σαράφογλου από αριστερά, με το γύρισμα του να βρίσκει στον Ματεντζίδη και να ξεγελάει τον Σουμουλίδη για το τελικό 4-2.

Συνθέσεις:

Βυζάντιο: Σουμουλίδης, Δαγκούλης, Γαλακτερός, Ματεντζίδης, Μουσικάκης, Αποστόλου, Κεφαλάς, Καρλόπουλος (61’ Ουζούνογλου), Αποστολίδης (71’ Μπελίτσας), Τσίλογλου (83’ Καζαντζίδης), Μπαρέττας.

ΑΠΕ Λαγκαδά: Μάντζαρης, Καρατζιάς, Ραφαελίδης, Λαβίδας (71’ Τσερκέζης), Σακκαλής, Καρασταύρου (71’ Βασαΐτης), Γκούντας (46’ Σαράφογλου), Λεμονής, Κράβαρης, Παναγιωτούδης, Βεϊδαμενίδης.