BYZANTIO: Ήττα-σοκ από την άσπρη βούλα

Πρώτη εντός έδρας απώλεια για το Βυζάντιο, 0-1 από την ψυχωμένη Θύελλα Φιλώτα – Σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες οι γηπεδούχοι

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, το Βυζάντιο γνώρισε ήττα-σοκ από τη Θύελλα Φιλώτα με 0-1 για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν δίχτυα από το σημείο του πέναλτι στο 85’.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας απώλεια για τους «κιτρινόμαυρούς», που είχαν και πάλι υπηρεσιακό τεχνικό στον πάγκο τους τον Διονύση Μουτάκη, ενώ ο προβληματισμός μεγαλώνει στη διοίκηση, ύστερα κι από τη νέα αποτυχία.

Το Βυζάντιο μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση κι έχασε μοναδικές ευκαιρίες από στημένες φάσεις στο πρώτο τέταρτο. Το 1-0 δεν έγινε ποτέ, η Θύελλα ισορρόπησε κι έγινε απειλητική, φτάνοντας μάλιστα πολύ κοντά στο γκολ στο 45, με το δοκάρι και τον Σουμουλίδη να σώζουν τους γηπεδούχους.

Στο β’ μέρος, το Βυζάντιο συνέχισε να είναι φλύαρο, αν και θα μπορούσε πάλι να ανοίξει πρώτο το σκορ. Δεν το έπραξε και στο 84’ έκανε την εμφάνισή του ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, μια και στις χαμένες ευκαιρίες των γηπεδούχων η ομάδα της Φλώρινας απάντησε με γκολ, με τον Μπαστάνη να ανατρέπεται εντός περιοχής, τον διαιτητή Σιμισή να δείχνει σωστά την… άσπρη βούλα και τον Στεφανίδη να νικάει στην εκτέλεση τον Σουμουλίδη, δίνοντας σπουδαίο τρίποντο στους φιλοξενούμενους.

Το φιλμ του αγώνα

6’ Φάουλ Καρλόπουλου, ο Πόπτσης από τα τρία μέτρα με προβολή στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

12’ Φάουλ Καρλόπουλου, κεφαλιά του Μουσικάκη μέσα από τη μικρή περιοχή και πάλι πάνω από τα δοκάρια!

35’ Από λάθος του Μουσικάκη, η μπάλα έφτασε στον Ιορδανίδη, που σούταρε για να μπλοκάρει ο Σουμουλίδης.

42’ Κόρνερ Στεφανίδη, κεφαλιά Γιακουμή, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Βυζαντίου.

45’ Φάουλ Στεφανίδη, σουτ του Ιορδανίδη, αποκρούει ο Σουμουλίδης, η μπάλα βρίσκει στο αριστερό δοκάρι κι επιστρέφει στην αγκαλιά του κίπερ του Βυζαντίου!

50’ Κόρνερ Καρλόπουλου, κεφαλιά Ματεντζίδη σε σώματα, νέο σουτ του Αποστολίδη, πάνω στον Κοντογουλίδη.

58’ Σέντρα Γαλακτερού, ο Αποστολίδης αιφνιδιάζεται και δεν μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

74’ Φάουλ Μπαρέττα, ο Μουσικάκης μόνος στέλνει με το κεφάλι την μπάλα στην αγκαλιά του Κοντογουλίδη.

80’ Κάθετη πάσα του Τσίλογλου, διαγώνιο σουτ του Παντελίδη, άουτ.

84’ Ανατροπή του Μπαστάνη από τον Κεφαλά και πέναλτι. Στην εκτέλεση ο Στεφανίδης το 0-1.

90+3’ Φάουλ Καρλόπουλου, κεφαλιά του προωθημένου Σουμουλίδη, μπλόκαρε ο Κοντογουλίδης.

Διαιτητές: Σιμίδης, Καραΐσκος, Τερζόπουλος (ΕΠΣ Έβρου)

Συνθέσεις:

Βυζάντιο: Σουμουλίδης, Δαγκούλης (63’ Μπαρέττας), Γαλακτερός, Ματεντζίδης (69’ Παντελίδης), Μουσικάκης, Πόπτσης, Κεφαλάς, Καρλόπουλος, Αποστολίδης, Τσίλογλου (84’ Ορφανίδης), Καζαντζίδης.

Θύελλα Φιλώτα: Κοντογουλίδης, Καραπέτρος, Γεωργόπουλος, Πάλλα, Τακίδης, Πιριτζάου (60’ Βαφειάδης), Θεοδουλίδης, Γιακουμής, Ιορδανίδης (79’ Σέχι), Στεφανίδης, Μπαστάνης (89’ Ξένος).

byzantio-filota (1) byzantio-filota (2) byzantio-filota (3) byzantio-filota (4) byzantio-filota (5) byzantio-filota (6) byzantio-filota (7) byzantio-filota (8) byzantio-filota (9) byzantio-filota (10) byzantio-filota (11)