ΒΥΖΑΝΤΙΟ: Έχει σοβαρό πρόβλημα μακριά από το Κοκκινόχωμα

Νέα ήττα με 2-1 από τον Απόλλωνα Κρύας Βρύσης για τους «κιτρινόμαυρους», με τον Ίβιτς να γίνεται δήμιος τους στο 80’

Είναι αποδεδειγμένο πλέον ότι το Βυζάντιο έχει σοβαρό πρόβλημα μακριά από το Κοκκινόχωμα. Οι «κιτρινόμαυροι», που είχαν υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο τους τον Διονύση Μουτάκη, γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους σε πέντε αναμετρήσεις μακριά από το «σπίτι» τους και ότι χτίζουν στην έδρα τους, το γκρεμίζουν μακριά από αυτή, καθώς σήμερα το απόγευμα, δεχόμενοι ένα γκολ στο 80’ δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε την ισοπαλία στην Κρύα Βρύση, χάνοντας με 2-1 από τον τοπικό Απόλλωνα.

Η παραίτηση του Δημήτρη Μαγκαφίνη δεν έφερε το επιθυμητό ηλεκτροσόκ στην ομάδα, η οποία παρουσιάστηκε μέτρια σε ένα ακόμη ματς εκτός Καβάλας και από νωρίς βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ και παρόλο που ισοφάρισε άμεσα με το πέμπτο φετινό γκολ του Αργύρη Μπαρέττα, εντούτοις δεν μπόρεσε να φτάσει στην ανατροπή, παρόλο που δημιούργησε τις προϋποθέσεις.

Στο β’ μέρος και στο τελευταίο τέταρτο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βγήκαν με αξιώσεις μπροστά, απείλησαν την εστία του Σουμουλίδη σε δύο περιπτώσεις, ώσπου να την παραβιάσουν τελικά, με τον Ίβιτς να έρχεται από τον πάγκο και να γίνεται ο «δήμιος» του Βυζαντίου, γράφοντας το τελικό 2-1.

Στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπρέγου με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Σουμελίδη για το 1-0, όμως στο 23’ ο Μπαρέττας, σε μία αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και εκμεταλλευόμενος το μπέρδεμα στην άμυνα των γηπεδούχων, τρύπωσε και με πλασέ έκανε το 1-1, αλλά εννιά λεπτά αργότερα ο σκόρερ του Βυζαντίου αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή.

Στο 74’ ο Καρυπίδης έβγαλε πάσα παράλληλα με την εστία στον Ίβιτς, που, όμως, δεν πρόλαβε να «τσιμπήσει» την μπάλα. Έξι λεπτά αργότερα, ωστόσο, από κόρνερ του Νίρλα και πάλι ο Ίβιτς με υποδειγματική κεφαλιά έκανε το 2-1.

Στο 87’ οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να «κλέψουν» τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως, ο τερματοφύλακας Παπαδόπουλος είπε «όχι» σε ενέργεια του Αποστολίδη, κρατώντας το 2-1.

Διαιτητές: Καραλιόλιος, Φαλτάκης (Γρεβενών), Χρυσάνης (Ημαθίας)

Συνθέσεις:

Απόλλων Κρύας Βρύσης: Παπαδόπουλος Χρ., Παπαδόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Στ. (60΄ Ίβιτς), Σερρά, Βοτάρης, Μπρέγου, Νίρλας, Σιδηρόπουλος Π., Χατζηστεφάνου (46’ Κιτσάς), Γκελοζάνι, Καρυπίδης (86’ Σιδέρης).

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος: Σουμουλίδης, Γαλακτερός, Δαγκούλης, Πόπτσης, Μουσικάκης, Κεφαλάς, Καζαντζίδης (65’ Αποστόλου), Καρλόπουλος, Παντελίδης (80’ Ουζούνογλου), Μπαρέττας (32’ λ.τρ. Ασλανίδης), Αποστολίδης.