ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΕΠΟ: Επέστρεψαν τα «Χ»αμόγελα!

– Ισοπαλία ελπίδας για τον Ηρακλή Καβάλας, 0-0 στο Διδυμότειχο – «2 στα 2» η Δόξα Προσκυνητών, 2-1 τον Ορφέα Ξάνθης

Μπορεί να μην κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης, ώστε να ρεφάρει την ήττα από τη Δόξα Προσκυνητών, όμως ο Ηρακλής Καβάλας τουλάχιστον πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο Διδυμότειχο, μετά το «λευκό» 0-0 απέναντι στην τοπική ομάδα για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου των μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική.

Το αποτέλεσμα κρίνεται μάλλον δίκαιο, αφού αμφότερες οι ομάδες είχαν τις δικές τους καλές στιγμές, με τους τερματοφύλακες τους να κάνουν αρκετές επεμβάσεις, διατηρώντας απαραβίαστες τις εστίες τους.

Ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, Γιαννόπουλος, ταλαιπώρησε την άμυνα του Ηρακλή, όμως ο Ευστρατίου βρέθηκε σε ετοιμότητα, όπως και ο Συριτούδης αρνήθηκε το γκολ σε δύο φάσεις του Άγγου.

Ο Ιγνατιάδης επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του με συμπαγή μεσοαμυντική γραμμή, έριξε στη μάχη τον Χατζηκυριάκου με την έναρξη της επανάληψης, όμως όσο δεν έρχονταν το γκολ, κοίταξε να προσέξει τα μετόπισθεν και από τη στιγμή, που δεν δέχθηκε το γκολ στη φάση του 83ου λεπτού.

Το φιλμ του αγώνα

– 25′ Μακρινό σουτ του Προβατίδη, δεν αιφνιδιάζεται ο Συριτούδης.

– 26′ Δυνατό σουτ του Κουρδάκη, έδιωξε ο Ευστρατίου.

– 29′ Τετ-α-τετ του Γιαννόπουλου με τον Ευστρατίου, έσωσε με τα πόδια ο τερματοφύλακας του Ηρακλή.

– 43′ Κεφαλιά του Άγγου, στην αγκαλιά του Συριτούδη.

– 45′ Ατομική προσπάθεια του Γιαννόπουλου, το πρώτο πλασέ του θα διώξει ο Ευστρατίου. Στη νέα προσπάθεια, ο Γιαννόπουλος περνάει και τον τερματοφύλακα του Ηρακλή, όμως σουτάρει ψηλά άουτ.

– 55′ Νέα χαμένη ευκαιρία του Ηρακλή σε κεφαλιά του Άγγου.

– 68′ Κούρσα του Χατζηκυριακού από τα δεξιά και μπαλιά στην περιοχή για τον Άγγο που έκανε συρτό σουτ, όμως έδιωξε σωτήρια ο Συριτούδης.

– 73′ Σέντρα-σουτ του Κοτζά, απομάκρυνε ο Ευστρατίου και στη συνέχεια ο Γκέκα παίρνει την μπουκιά από το στόμα του Ιντζέ, που ήταν έτοιμος να σκοράρει.

– 75′ Ο Ηρακλής ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Άγγου.

– 77′ Σέντρα Γοριδάρη, κεφαλιά του Άγγου, η μπάλα άουτ.

– 83′ Πάσα του Γιαννόπουλου, σουτ του Θεμελάκη, νέα απόκρουση με τα πόδια από τον Ευστρατίου.

– 88′ Ακυρώνεται ορθώς γκολ του Γιαννόπουλου, καθώς υποδείχιθηκε σε θέση οφσάιντ. Στο ίδιο λεπτό, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Σκερλετίδης (είχε μπει ως αλλαγή στο 59ο λεπτό) για εξύβριση προς το διαιτητή.

– 90+2′ Φωνάζουν για πέναλτι οι γηπεδούχοι σε πέσιμο του Θεμελάκη μετά από μαρκάρισμα του Γκέκα, «παίζετε» δείχνει ο Κοτσάνης.

Διαιτητές: Κοτσάνης, Χατζηνάκος, Τσακίρης (ΕΠΣ Δράμας)

Συνθέσεις:

Α.Ε. Διδυμοτείχου: Συριτούδης, Κοτζά, Τζανετάκος, Κουρδάκης, Πετρόπουλος, Τσίτσκαρης, Ιντζές, Γεωργούλας (72′ Γκατσιούδης), Γιαννόπουλος, Κουρτ (61′ Σκερλετίδης), Βοϊνούδης (58′ Θεμελάκης).

Ηρακλής Καβάλας: Ευστρατίου, Γοριδάρης, Ρουμελιώτης, Σιαματάς, Γκέκα, Σπυρίδης, Προβατίδης, Τσότρας (76′ Κιτσώνης), Αγγελίδης (46′ Χατζηκυριάκου), Βαλαβανόπουλος (65′ Σολακίδης), Άγγος.