ΑΟΚ: Κέρδισε τον κακό του «δαίμονα» και το «μηδέν» παθητικό που ικανοποιεί

Μόλις την πρώτη του νίκη σε επίσημο ματς μέσα στο… millennium πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής (21/10) ο ΑΟΚ επί του… κακού του δαίμονα, του Πανσερραϊκού.

Σε έντεκα αναμετρήσεις των δύο ομάδων σε τρεις διαφορετικές εθνικές κατηγορίες (Σούπερ Λίγκα, Β’ Εθνική, Γ’ Εθνική), οι «κυανόλευκοι» από το 2000 μέχρι σήμερα αγνοούσαν τη χαρά των τριών βαθμών, εν αντιθέσει με τους Σερραίους, που είχαν φτάσει οκτώ(!) φορές στο… ροζ φύλλο αγώνα (σ.σ. δύο ματς έληξαν ισόπαλα), έχοντας κάκιστη παράδοση σ’ αυτό το γειτονικό ντέρμπι της Ανατολικής Μακεδονίας.

Φυσικά, η ήττα που πόνεσε περισσότερο τους Καβαλιώτες είναι αυτή της περιόδου 2014-15 (26/4/2015), όταν οι δύο ομάδες διεκδικούσαν την άνοδο στη Football League, με τον Πανσερραϊκό να επικρατεί με 0-1 χάρη σε ένα γκολ του Σάκη Γκόγκα στο 37′ κι αφού δυο λεπτά νωρίτερα ο ΑΟΚ είχε χάσει πέναλτι με τον Διαμαντίδη!

Την ίδια σεζόν, ο Πανσερραϊκός είχε καταβάλει και στις Σέρρες την αντίσταση του ΑΟΚ και ειδικότερα με 2-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων (70′ Πλιάγκας, 90+5′ Ρούτσης – 72′ Διαμαντίδης πεν.)!

Θα πρέπει κάποιος, να ανατρέξει στη σεζόν 1992-1993, δηλαδή 25 χρόνια πίσω(!) για να βρει την τελευταία νίκη των «κυανολεύκων» κόντρα στον Πανσερραϊκό. Συγκεκριμένα, ήταν το βαρύ 5-0, που πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο πλαίσιο της, τότε, Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Ικανοποίηση για το «μηδέν» παθητικό

Αν μη τι άλλο, η νίκη επί του Πανσερραϊκού και μάλιστα με το ευρύ 4-0 επανέφερε τα χαμόγελα στο στρατόπεδο του ΑΟΚ. Νίκη, η οποία επιτεύχθηκε με μια πολύ καλή, σοβαρή και μεστή εμφάνιση απέναντι σε μια ομάδα, που ήταν αήττητη μέχρι το απόγευμα της Κυριακής.

Το συγκρότημα του Παύλου Δερμιτζάκη έφτασε στους οκτώ πόντους και αν συνεχίσει έτσι, είναι καθαρά θέμα χρόνου να πατήσει στην κορυφή. Γεγονός, που αν συμβεί, βάσει της ποιότητας που υπάρχει στο ρόστερ, αλλά και της προσθήκης του Κώστα Μαρκόπουλου στη γραμμή κρούσης, τότε πολύ δύσκολα θα κατέβει από κει μέχρι τη λήξη του πρωταθλήματος.

Ωστόσο, αυτό που ικανοποιεί άπαντες στον ΑΟΚ είναι η αμυντική λειτουργία της ομάδας, μια και για 360 λεπτά, ο Γιώργος Δήμιζας δεν έχει βγάλει ποτέ την μπάλα από τα δίχτυα του.

Το «μηδέν» παθητικό, με το ταυτόχρονο… λύσιμο της επίθεσης, δίνει αισιοδοξία για την πολύ καλή δουλειά, που γίνεται, αλλά και κίνητρο για το προσεχές μέλλον, μια και ακολουθούν αρκετά δύσκολα παιχνίδια, με πρώτο αυτό του Σαββάτου (27/10, 15.00) κόντρα στον Νέστο στη Χρυσούπολη. Μια ομάδα, με την οποία είναι ισόβαθμος στους οκτώ πόντους και ίδιο ρεκόρ (2 νίκες και 2 ισοπαλίες).

Αγωνιστικά προβλήματα δεν προέκυψαν για τον κόουτς Δερμιτζάκη, ενώ στα πλάνα του προστίθεται και ο Κ. Μαρκόπουλος, που είναι έτοιμος από πλευράς φυσικής κατάστασης και δεν αποκλείεται να κάνει ντεμπούτο κόντρα στον Νέστο.