Χρονόμετρο

Ανώτερος ο ΑΟΚ, δίκαια 1-0 τον Απόλλωνα Παραλιμνίου

Δημοσιεύτηκε στις

Σπουδαία νίκη, που βάζει φωτιά στην κορυφή του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής πέτυχε ο ΑΟΚ, επικρατώντας με 1-0 για την 13η αγωνιστική στο «Ανθή Καραγιάννη» του πρωτοπόρου Απόλλωνα Παραλιμνίου και μείωσε τη μεταξύ τους απόσταση στους τρεις βαθμούς.

Η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη έκανε κατάθεση ψυχής και μαζί το καλύτερο φετινό της παιχνίδι, ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, πήρε και πάλι το γκολ της νίκης από τον πρώτο της σκόρερ, Νίκο Βαλαβανόπουλο και θα μπορούσε να καλύψει το σκορ του α’ γύρου (ήττα 2-0), αν οι παίκτες του δεν πετύχαιναν σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακα Γουναρίδη.

Το φιλμ του αγώνα

5′ Μακρινό σουτ του Παπαδόπουλου, με τον Γουναρίδη εκτός θέσης, άουτ.

12′ Γυριστό σουτ του Πάλλα, με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Γουναρίδης.

16′ Απευθείας φάουλ του Παπαδόπουλου, άουτ.

18′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΚ. Διαγώνιο σουτ του Πάλλα, μετά από πάσα του Παπαδόπουλου, άουτ.

22′ Ντρίμπλα του Ξόμπλιου στον Μερεσιώτη και σουτ, στην αγκαλιά του Γουναρίδη.

25′ Κάθετη του Τάντιτς στον Γαϊδαρτζή, βγήκε και έκλεισε καλά τον Σερραίο επιθετικό ο Δήμιζας.

28′ Φάουλ του Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Αλιατίδη, έδιωξε ο Γουναρίδης και σε κόρνερ στη συνέχεια ο Λιάρας.

30′ Γύρισμα του Μουτεσίδη στο ύψος του πέναλτι, βάζει σωτήρια την προβολή και αλλοιώνει το πλασέ ο Παπαστεριανός.

48′ Παράλληλη πάσα του Τάκα, γλιστράει ο Σέχου, η μπάλα φτάνει στον Μουτεσίδη πλασέ και διώχνει σωτήρια σε κόρνερ ο Δήμιζας.

53′ Σέντρα Βαλαβανόπουλου, η μπάλα μετά από απόκρουση, στρώνεται στον Αδαμάκη, που πιάνει δυνατό σουτ και διώχνει σε κόρνερ ο Γουναρίδης. Στην εκτέλεση ο Παπαδόπουλος, κεφαλιά του Παπαστεριανού, έδιωξε ξανά ο Γουναρίδης.

59′ Κόρνερ Παπαδόπουλου, κεφαλιά Παπαστεριανού, άουτ.

61′ Σουτ του Βαλαβανόπουλου από τα 30μ., η μπάλα κοντράρει στον Μερεσιώτη, αλλάζει πορεία, άγαλμα ο Γουναρίδης και 1-0!

67′ Σουτ του Ψάλτη από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, πάνω από τα δοκάρια.

70′ Σουτ του Τάκα μέσα από την περιοχή, διπλή κόντρα σε πόδια αμυντικών, έδιωξε σε κόρνερ ο Δήμιζας.

80′ Σουτ Παπαδόπουλου με εξωτερικό φάλτσο, η μπάλα βρίσκει σε αμυντικό και περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι, κόρνερ.

87′ Γύρισμα του Γαϊδαρτζή, σουτ του Μουτεσίδη, η μπάλα κοντράρει στον Γιαλαμούδη και κόρνερ.

Διαιτητές: Γκορτσίλας, Αϊνάλης, Νατσιόπουλος (ΕΠΣ Μακεδονίας)

Συνθέσεις:

ΑΟΚ: Δήμιζας, Γιαλαμούδης, Αλιατίδης, Παπαστεριανός, Σέχου, Ψάλτης, Παπαδόπουλος, Ξόμπλιος (68′ Χατζηκυριάκου), Αδαμάκης (90+3′ Παυλίδης), Πάλλας (79′ Θωμαΐδης), Βαλαβανόπουλος (90+7′ Μπλιος).

Απόλλων Παραλιμνίου: Γουναρίδης, Λιάρας, Τάκας (82′ Τσαούσης), Κουτζαβασίλης, Μερεσιώτης, Τριανταφύλλου (85′ Κουλτσιάκης), Μουτεσίδης, Ρούμπος (82′ Πολυζωίδης), Γαϊδαρτζής, Ναλμπάντης, Τάντιτς (46′ Δέντσας).

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΙΑΤΙΚΟ ΦΥΛΛΟ ΤΗΣ ΡΕΒΑΝΣ ΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ