Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Θρίαμβος γοήτρου για τον ΑΟΚ, δίκαια 3-0 τον Νέστο (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Νίκη γοήτρου, αλλά με εμφατικό τρόπο πήρε το απόγευμα της Κυριακής (17/5) ο ΑΟΚ στο καβαλιώτικο ντέρμπι, επικρατώντας του Νέστου Χρυσούπολης με 3-0 για την 29η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, αποζημιώνοντας τους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στο «Ανθή Καραγιάννη» (σ.σ. μεταξύ των οποίων και 50 φίλοι του Νέστου που κάθισαν στην κερκίδα της θάλασσας).

Το παιχνίδι, παρόλο που δεν παρουσίαζε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, είχε πολύ καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση να παίξουν καλό ποδόσφαιρο και θα ήταν ακόμη καλύτερα τα πράγματα, αν ο διαιτητής Γεωργιτσόπουλος από την ΕΠΣ Δράμας σφύριζε λιγότερο.

Χορταστικό ήταν το πρώτο μέρος, με ΑΟΚ και Νέστο να έχουν αρκετές τελικές προσπάθειες, αλλά η κίνηση του Διγκόζη να αλλάξει τον μέτριο Παναγιωτόπουλο με τον Ζιγκερίδη ήταν αυτή που άλλαξε την έκβαση του αγώνα και τους γηπεδούχους να είναι εκείνοι που ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Κυζιρίδη, έπειτα από όμορφες ενέργειες των Λίτσκα και Μελισσόπουλου.

Το γρήγορο γκολ στο β’ μέρος, μετά από συνεργασία των κορυφαίων Ζιγκερίδη και Λίτσκα έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στον ΑΟΚ, με τον Νέστο να δείχνει απογοητευμένος και τον Λίτσκα να υπογράφει τον θρίαμβο των «κυανολεύκων» με το πιο όμορφο γκολ της συνάντησης στο 68′.

Στο χθεσινό παιχνίδι είδαμε και πάλι το τάιμ-άουτ, με τον διαιτητή Γεωργιτσόπουλο να στέλνει τις δύο ομάδες να δροσιστούν, αφού στο α’ ημίχρονο η θερμοκρασία ήταν σταθερά στους 30 βαθμούς.

Από τους γηπεδούχους, κορυφαίος ο Λίτσκας και τον ακολούθησαν σε απόδοση Ζιγκερίδης και Μελισσόπουλος, ενώ από τον Νέστο, που άφησε καλές εντυπώσεις μόνο στο α’ ημίχρονο, ξεχώρισε ο Κυφωνίδης που έκανε σωρεία επεμβάσεων.

Το φιλμ του αγώνα

4′ Κακή έξοδος του Κυφωνίδη, ο Μελισσόπουλος με τη μία τη λόμπα, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

6′ Φάουλ του Κυριακίδη, παραλίγο το λάθος ο Κυφωνίδης, που έσωσε προ του Λίτσκα με διπλή προσπάθεια.

7′ Σουτ του Παναγιωτόπουλου από πλάγια θέση, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

16′ Σουτ του Κούτεφ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αθανασίου.

18′ Μακρινό διαγώνιο σουτ του Βαλαβανόπουλου, λίγο έξω από δεξί δοκάρι.

28′ Σουτ του Κεφαλά, μπλόκαρε ο Κυφωνίδης.

28′ Σουτ του Βαλαβανόπουλου, απέκρουσε ο Αθανασίου κι έδιωξε πιο μακριά ο Τέλλος.

30′ Δυνατό σουτ του Λίτσκα, στην αγκαλιά του Κυφωνίδη.

31′ Μπαλιά του Μελισσόπουλου, ο Κυφωνίδης πρόλαβε τον Λίτσκα στο όριο της μεγάλης περιοχής.

33′ Όμορφη μπαλιά του Λίτσκα, ο Κυζιρίδης στόπαρε με το στήθος κι έπιασε σουτ-βολίδα από το ύψος του πέναλτι, με τον Κυφωνίδη να κάνει την απόκρουση του αγώνα.

41′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΚ: Γύρισμα του Λίτσκα, όμορφο τακουνάκι από τον Μελισσόπουλο, έσωσε ο Κυφωνίδης και στο ριμπάουντ ο Κυζιρίδης με πλασέ το 1-0.

44′ Εξαιρετική μπαλιά του Καζαντζίδη, ο Κούτεφ από καλή θέση δεν θα πιάσει καλά το σουτ, χάνοντας μια πολύ καλή ευκαιρία.

49′ Ξαφνικό σουτ του Μαϊδανού, έπεσε στη γωνιά του κι απομάκρυνε ο Αθανασίου.

54′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΚ: Συστημένη σέντρα του Ζιγκερίδη για τον Λίτσκα, που με κεφαλιά γράφει το 2-0.

56′ Σέντρα-σουτ του Ζιγκερίδη, δίπλα από το δεξί δοκάρι.

68′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΚ: Εξαιρετική ενέργεια του Λίτσκα, που πρώτα ντρίμπλαρε τον Τσάκωνα και με φαλτσαριστό σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα για το 3-0!

88′ Σουτ του Θωμαΐδη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Κυφωνίδης.

89′ Γύρισμα του Καζαντζίδη στο ύψος του πέναλτι, πλασέ του Κωνσταντίνου έσωσε ο Αθανασίου και ο Τόρες στη σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία κατάφερε να σημαδέψει την εξωτερική πλευρά του δοκαριού και άουτ.

Διαιτητές: Γεωργιτσόπουλος, Τσακίρης, Παστιάδης (ΕΠΣ Δράμας)

Συνθέσεις:

ΑΟΚ: Αθανασίου, Μπαντάνης, Κυριακίδης, Τέλλος, Καλλιβωκάς, Σταματόπουλος, Μελισσόπουλος, Κεφαλάς (76′ Θωμαΐδης), Λίτσκας, Κυζιρίδης, Παναγιωτόπουλος (36′ Ζιγκερίδης – 85′ λ.τρ. Ζιγκερίδης).

Νέστος Χρυσούπολης: Κυφωνίδης, Καζαντζίδης, Μπουλγκούρας (58′ Κωνσταντίνου), Παυλακάκης, Μαρκάκης, Τσάκωνας, Μαϊδανός, Λάσπατζης (75′ Μιχαηλίδης), Βαλαβανόπουλος (70′ Φαμπιόλ), Τόρες, Κούτεφ.