Χρονόμετρο

AOK: Άνετο απόγευμα και τρίτη σερί νίκη

Δημοσιεύτηκε στις

Χαλαρά 2-0 ο ΑΟΚ την Κοζάνη, που είχε σε εξαιρετική μέρα και σκόρερ τους Δουμάνη και Παληγεώργο και τον «συνήθη ύποπτο» Παπαδόπουλο

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, ο ΑΟΚ έκανε εύκολο το απόγευμα με την απόδοσή του απέναντι στην Κοζάνη, την οποία νίκησε με 2-0 για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, πετυχαίνοντας την τρίτη σερί νίκη του και μείωσε στον πόντο τη διαφορά από τη δεύτερη θέση.

Με υπεροχή στον χώρο της μεσαίας γραμμής, μια και βρέθηκαν σε καλή μέρα για ακόμη ένα παιχνίδι οι Γρηγόρης Παπαδόπουλος, Παληγεώργος, Δουμάνης (ίσως στο πιο παραγωγικό του απόγευμα) και Πτηνόπουλος.

Από την άλλη, η Κοζάνη είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Καβαλιώτη τερματοφύλακα Νομικό, που κράτησε σε λογικά επίπεδα το σκορ με τις επεμβάσεις του.

Ο Κώστας Ανυφαντάκης, μη έχοντας τον τιμωρημένο Καζάκης και τους τραυματίες Μπρατσιάνι και Παππά, δεν έκανε ιδιαίτερους πειραματισμούς, βάζοντας τον Κανούλα στην κορυφή της επίθεσης, που υποστηρίζονταν από τους Δουμάνη και Πτηνόπουλο, με την τριάδα στη μεσαία γραμμή να μην αλλοιώνεται, καθώς την αποτελούσαν οι Δέντσας, Παληγεώργος και Γ. Παπαδόπουλος, όπως και η πεντάδα στην άμυνα (τερματοφύλακας ο Αθανασίου, δεξιά ο Σταματόπουλος, αριστερά ο Μαργαρίτης και δίδυμο στόπερ οι Λιόλιος, Μπάτζιος.

Το σχετικά γρήγορο γκολ του Δουμάνη απελευθέρωσε τον ΑΟΚ, που είχε πολύ καλή κυκλοφορία και μετάβαση στην επίθεση, ενώ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο απλά από το εξίσου γρήγορο τέρμα του Παληγεώργου στο β’ μέρος. Μετά το 2-0, η Κοζάνη ανοίχτηκε, με τον ΑΟΚ να βρίσκει χώρους, αλλά να μην μπορεί να δώσει μεγαλύτερες διαστάσεις στην επικράτησή του.

Το φιλμ του αγώνα

4’ Σέντρα Λιόλιου, ο Παληγεώργος αφήνει με το στήθος στον Κανούλα, όμως το πλασέ του θα αποκρούσει ενστικτωδώς ο Νομικός.

11` Κόρνερ του Πετράκου, ο Αλιατίδης από πλεονεκτική θέση δε βρίσκει στόχο.

13’ Σέντρα Σταματόπουλου, κεφαλιά Κανούλα, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

17’ Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας από τον Γρ. Παπαδόπουλο, ο Δουμάνης μόνος με τον Νομικό θα σουτάρει και θα κάνει το 1-0.

34’ Κόρνερ Γρ. Παπαδόπουλου, κεφαλιά του αμαρκάριστου Λιόλιου, στην αγκαλιά του Νομικού.

37’ Σέντρα Πτηνόπουλου, κοντινό πλασέ του Κανούλα, πάνω στον Νομικό.

39’ Κόρνερ Γρ. Παπαδόπουλου, κεφαλιά Μπάτζιου, σώζει πάνω στη γραμμή ο Ηλίας. Νέο σουτ του Μπάτζιου, απόκρουση του Νομικού και ο Ηλίας πάλι απομακρύνει πάνω στη γραμμή.

49’ Πλασέ Δουμάνη, στη ρίζα της δεξιάς δοκού, στην επαναφορά ο Παληγεώργος με σουτ το 2-0.

64’ Σέντρα-σουτ του Ηλία, δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ από τον Αθανασίου.

90’ Σουτ του Μπλιου, αποκρούει με τα πόδια ο Νομικός.

90+1’ Σουτ Πτηνόπουλου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

90+2’ Σε φάση διαρκείας, σουτ του Μπαντάνη, βγάζει εκ νέου πάνω στη γραμμή ο Ηλίας.

Συνθέσεις:

ΑΟΚ: Αθανασίου, Σταματόπουλος, Μαργαρίτης, Λιόλιος, Δέντσας, Παληγεώργος, Παπαδόπουλος Γρ. (72’ Ασημάκης), Μπάτζιος, Πτηνόπουλος, Δουμάνης (78’ Μπαντάνης), Κανούλας (65’ Μπλιος).

Κοζάνη: Νομικός, Ηλίας, Τραυλός, Μπιμπίρης, Αλιατίδης, Τσικόπουλος, Χαματάι, Τάχιας, Πασχάλης (74’ Τζάλας), Πετράκος (85’ Βαρότσης), Δούμας (56’ Παπαδόπουλος).

Δηλώσεις προπονητών

Κώστας Ανυφαντάκης:

«Γνωρίζαμε ότι θα αντιμετωπίσουμε, έναν αντίπαλο που έχει και ποιότητα και ικανότητα. Είδαμε ότι με τον Άρη ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός. Ήμασταν προετοιμασμένοι να αντιμετωπίσουμε έναν αντίπαλο που θα αμυνόταν στο μισό γήπεδο. Στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε πολύ καλή λειτουργία και καλή κατεύθυνση στην επίθεση, με καλή μετάβαση, όσον αφορά την επανάκτηση της μπάλας. Το σκορ μας αδικεί στο πρώτο μέρος. Στο β’ ημίχρονο κάναμε πολύ καλή προσπάθεια και δώσαμε λίγο θέαμα στον κόσμο. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Καλή συνέχεια στην Κοζάνη».

Γιάννης Παρασκευάς:

«Συγχαρητήρια στην Καβάλα. Ξέραμε ότι ερχόμασταν να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα, που όταν βρίσκει χώρους, μπορεί και τελειώνει με επιτυχία τις φάσεις. Είπαμε να προσέξουμε κάποια πράγματα, να παίξουμε κλειστά και να σταματάμε τις φάσεις. Στο β’ μέρος προσπαθήσαμε να βγούμε κι εμείς μπροστά για κάποιο γκολ, όμως μετά το 2-0, ήταν πολύ δύσκολο για μας. Ο δικοί μας στόχοι είναι διαφορετικοί από της Καβάλας. Εμείς θα παλέψουμε ως το τέλος για τη σωτηρία μας».

aok-kozani (2) aok-kozani (3) aok-kozani (4) aok-kozani (5) aok-kozani (6) aok-kozani (1)