Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Απέδρασε με Φωτιάδη και buzzer beater Πόποβιτς η Καλαμαριά, 2-3 τον ΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Με κορυφαίο παίκτη τον Ζντράβκο Πόποβιτς, που πέτυχε δύο γκολ μέσα σε εννιά λεπτά, υπογράφοντας μια σπουδαία ανατροπή (από 2-1 σε 2-3), που μπορεί να εξασφαλίζει ακόμη και την άνοδο στη Football League, ο Απόλλων Καλαμαριάς έφυγε με πολύτιμο τρίποντο από την Καβάλα.

Ο ΑΟΚ προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, ήταν ψυχωμένος και άξιζε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως ο διαιτητής Φωτιάδης της ΕΠΣ Καστοριάς είχε άλλη άποψη.

Έγινε ο αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, ανακαλύπτοντας πέναλτι στο 87′, αποβάλλοντας ταυτόχρονα και τον Μελισσόπουλο, ενώ γενικότερα με τα σφυρίγματά του έσπρωχνε εμφανώς το συγκρότημα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη.

Με τη λήξη του παιχνιδιού, σημειώθηκαν επεισόδια στα αποδυτήρια, τα οποία δεν πήραν μεγαλύτερη έκταση, χάρη στην επέμβαση των ανδρών των ΜΑΤ.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ ΛΑΣΚΑΡΗΣ

Το φιλμ του αγώνα

4′ Ατομική προσπάθεια και συρτή σέντρα Λίτσκα, έκοψε προ του Ζιγκερίδη ο Σαμαράς. Στην εκτέλεση του ο Κυζιρίδης, κατέβασε κι έπιασε το γυριστό ο Τέλλος, πάνω από τα δοκάρια.

14′ Από σέντρα του Γεωργιάδη, ο Κυβελίδης κατέβασε με το κεφάλι, σουτ του Συμελίδη, έγλειψε το αριστερό δοκάρι.

20′ Από κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Πόποβιτς, που έπιασε το ξερό σουτ και έδιωξε ο Αθανασίου.

20′ Κλασική ευκαιρία για τον ΑΟΚ, με τον Ζιγκερίδη να παίρνει από τον Μελισσόπουλο μέσα στην περιοχή, να πλασάρει και να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ ο Μένκα.

26′ Πάσα του Γεωργιάδη, ο Πόποβιτς πλάσαρε τον εξερχόμενο Αθανασίου και έδιωξε προ της γραμμής ο Τέλλος σε κόρνερ.

37′ Σέντρα Μπαντάνη, πρώτη κεφαλιά Μελισσόπουλου, δεύτερη κεφαλιά Λίτσκα, ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.

45+2′ Εξαιρετική σέντρα του Τουμανίδη, ο Κεφαλάς πιάνει σκαστή κεφαλιά και 1-0.

45+4′ Φάουλ Πόποβιτς, ο Μπαντάνης βάζει άτσαλα την προβολή και αυτογκόλ… 1-1.

57′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Σέντρα Γεωργιάδη, κεφαλιά του Πόποβιτς από τη μικρή περιοχή, άουτ.

63′ Σέντρα Κυβελίδη, κεφαλιά ψαράκι του Πόποβιτς στη ρίζα της δεξιάς δοκού, νέο σουτ από τον Αμαραντίδη, ψηλά άουτ.

73′ Μένει με δέκα η Καλαμαριά λόγω ανόητης αποβολής του Καπία, ο οποίος έχοντας κίτρινη κάρτα, έκανε χέρι

75′ Από πάσα του Κεφαλά, ο Λίτσκας πιάνει διαγώνια βολίδα και 2-1.

80′ Κόρνερ Πόποβιτς, κεφαλιά του Καλογέρη και έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ ο Αθανασίου.

83′ Εξαιρετική ενέργεια του Βεργώνη, που ελίχθηκε και έκανε το πλασέ, για να σώσει ο Αθανασίου.

87′ Ο Φωτιάδης βλέπει ανατροπή του Μελισσόπουλου πάνω στον Ν’ Λουντούλου και αποβάλει ταυτόχρονα με 2η κίτρινη τον μεσοεπιθετικό του ΑΟΚ. Στην εκτέλεση ο Πόποβιτς και 2-2.

90+6′ Δυνατό σουτ του Πόποβιτς, η μπάλα κοντράρει στον Τουμανίδη , ξεγελά τον Αθανασίου και 2-3, μέσα σε έξαλλα πανηγύρια των φιλοξενούμενων.

Διαιτητής: Φωτιάδης (ΕΠΣ Καστοριάς). Βοηθοί: Στεφούλης, Φαλτάκας (ΕΠΣ Γρεβενών)

Συνθέσεις:

ΑΟΚ: Αθανασίου, Μπαντάνης, Σταματόπουλος, Τέλλος, Καλλιβωκάς, Τουμανίδης, Ζιγκερίδης (86′ Προύντζος), Κεφαλάς (90+3′ Παναγιωτόπουλος), Λίτσκας, Κυζιρίδης (83′ Πτηνόπουλος), Μελισσόπουλος.

Απόλλων Καλαμαριάς: Μένκα, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Καπίας, Βεργώνης, Συμελίδης, Καλαϊτζίδης (46′ Καλογέρης), Κυβελίδης (74′ Χασομέρης), Πόποβιτς, Ν’ Λουντούλου.